פרחים, פרחים – משרד החקלאות מציג כמה נתונים מעניינים על הענף הפרחוני, הצבעוני והריחני הזה - אילו פרחים אהודים במיוחד על הישראלים? אילו זנים נמצא עכשיו בשוק המקומי? האם הצרכן הישראלי משקיע בפרחים? ואיך לשמור על הפרחים לאורך זמן.

כלים
ורד. צילום: דובי וולפסון
ורד. צילום: דובי וולפסון

פרחים הם אחת המחוות המשמחות שניתן להעניק לאדם, ובפשטות רבה. הצבעים והריחות ממלאים אותנו בימי שישי, בימי חול, וממש אוטוטו לקראת החג. משרד החקלאות אסף כמה נתונים מעניינים על הענף הפרחוני, הצבעוני והריחני הזה:

אילו פרחים אהודים במיוחד על הישראלים? על פי נתוני משרד החקלאות, הוורדים, על גווניהם השונים, יתקבלו בברכה אצל רבים, פרחי השושן והליזיאנטוס נמצאים גם הם ברשימת המובילים. וכן, הסייפן, הנוריות והכלניות.

אילו זנים נמצא עכשיו בשוק המקומי? מה כדאי לקנות לקראת החג כדי שיחזיק במהלך כל החג?

יש שפע של פרחים, בתקופה זו יש גם פרחי חורף ומתחלים להופיע פרחי הקיץ. פרחים עם חיי מדף ארוכים: חרציות, ליזיאנטוס, נץ חלב, כל פרח שנקנה בתחילת הפתיחה יחזיק זמן רב וכמובן ענפי קישוט (ירק) שמוסיפים נפח לזרים.

הידעתם שיש פרחים שאוכלים אותם? לקבוצת פרחי המאכל הוותיקים כמו אמנון ותמר, כובע הנזיר קישואים וכו' הצטרפו לאחרונה פרחי סחלבים מסוג דנדרוביום ומסוגים אחרים. היתרון הגדול של פרחי מאכל אלו הוא הוויזואליות המגוונת וחיי מדף ארוכים (14 יום בממוצע).

האם הצרכן הישראלי משקיע בפרחים? בשוק יש עליה בצריכת הפרחים של כ- 5% מדי שנה בשנים האחרונות. הסיבה נזקפת לשיפור רמת החיים והמודעות בקרב משקי הבית, וכן עלייה מתמדת בשימוש הציבורי באירועים, משרדים וכו'.

ענף הפרחים בישראלי כולל 140 סוגים שונים של פרחים, רובם מיובאים, שאוקלמו והותאמו לאקלים הישראלי על ידי מומחי משרד החקלאות. בישראל כיום כ- 350 מגדלים, כ- 150 מתוכם מגדלים ענפי קישוט, ו- 4 חברות ייצוא עיקריות. ישראל מייצאת 0.5 מיליארד פרחים וענפי קישוט בשנה. שטח הפרחים בישראל משתרע על כ- 40,000 דונם, 60% מהענף מרוכז באזור שבין חדרה לגדרה, ו- 40% בפריפריה (נגב, ערבה וצפון). הענף מתבסס על מספר רב של גידולים בהיקפים קטנים יחסית (גידולי נישה).

הפרחים וענפי הקישוט המגודלים בישראל משווקים בראש וראשונה ליצוא, לאירופה וארצות הברית, אך בשנים האחרונות עולה חלקו של השוק המקומי בצריכת הפרחים, כ- 40% מהתוצרת המקומית בענף משווקת בשוק המקומי.

איך לשמור על הפרחים לאורך זמן?

מרבית הפרחים המצוינים יחזיקו מעמד בביתכם בין שבוע לשבועיים. על מנת להאריך את חיי המדף של הפרח ולמצות אותם עד תום מומלץ לפעול על פי ההנחיות של מומחי משרד החקלאות:

לפני שאתם מכניסים את הפרחים לאגרטל רחצו אותו היטב, הסירו אבק ושאריות של עלים שנותרו מזר הפרחים הקודם.

חתכו את קצוות הפרחים – החיתוך מעניק להם חיות ומרחיק לכלוכים שדבקו בגבעול. את החיתוך מומלץ לבצע באלכסון כך שיישאר שטח פנים רחב ככל הניתן לספיגת מים.

הכניסו לאגרטל כפית אקונומיקה וכפית סוכר. אלו יסייעו פלאים בהארכת חיי המדף של הפרחים. האקונומיקה תמנע ריחות לא נעימים מהאגרטל והסוכר משמש כמזון זמין להמשך חייו של הפרח.

הניחו את האגרטל במקום מואר, ללא שמש ישירה וכשהוא מוגן מרוחות.  

הימנעו מהעמדת הפרחים בקרבת מאווררים ומזגנים. מאוורר, בדומה לרוח, לא עושה טוב לפרחים ומזגן מייבש אותם ופרחים מעדיפים סביבה לחה.

את הפרח נץ חלב דוביום הכתום ניתן ומומלץ להחזיק באגרטל ללא מים!