כלים

כ-400 קילו של הצמח המוגן "עכובית הגלגל" נתפסו ביום שישי האחרון באזור כפר אלדד שבגוש עציון המזרחי. ראש מועצת גוש עציון דוידי פרל: " לא מדובר בקטיף "תמים" לצורך מאכל אלא בגניבה חמורה שנועדה לעשות רווח על חשבון משאבי הטבע והסביבה"

בימים אלו פריחתו של הצמח המוגן "עכובית הגלגל" נמצאת בשיאה באזור מזרח גוש עציון וניתן לראות כי בחודש האחרון מגיעים למקום עשרות קוטפים מכל הגדה המערבית אשר פועלים בניגוד לחוק ועוסקים במסחר הצמח. אותם קוטפים מקבלים עבור קילו של עכובית הגלגל כ-10 ש"ח ולאחר קילוף, הצמח המוגן נמכר בין 50 ל-80 ש"ח לקילוגרם.

במהלך סיור ביום שישי האחרון, תפס רכז הביטחון של יישוב כפר אלדד שבגוש עציון כמות של כ-400 קילו של הצמח המיוחד. גדי יטבת אשר משמש גם כמתגבר בשמורת ההרודיון מדגיש כי הקוטפים ברחו ולא הספיקו לקחת איתם את השלל. "בעקבות הקטיף הבלתי חוקי של עכובית הגלגל, המצח הזה בסכנת הכחדה ובנוסף לכך הקוטפים מסתובבים מדי יום סביב יישובינו עם סכינים. דבר שיכול להוות סכנה ביטחונית", אומר גדי יטבת.

ראש מועצת גוש עציון דוידי פרל: "כאשר תופסים שלל של מאות קולוגרמים של צמח מוגן, לא מדובר בקטיף "תמים" לצורך מאכל אלא בגניבה חמורה שנועדה לעשות רווח על חשבון משאבי הטבע והסביבה. עכובית הגלגל הינו צמח מוגן וחלק בלתי נפרד מהנוף הייחודי בגוש עציון המזרחי וישנה חשיבות רבה לשמר אותו ולהפעיל את כל מנגנוני האכיפה והענישה על מנת לשמור על צמח זה בפרט ועל הסביבה שלנו בכלל. אני מברך את רכז הביטחון של יישוב כפר אלדד על העירנות והאחריות שגילה לנושא ומקווה כי בזכות פעילות משותפת של הגורמים בשטח יחד עם המועצה נצליח לשמר את הצמחים הייחודיים שמהווים חלק בלתי נפרד מנוף ילדותנו".

עכובית הגלגל הוא צמח קוצני רב-שנתי הגדל בשדות בור פתוחים. קטיף צמחי עכובית הגלגל למטרות מאכל היא מסורת רבת שנים, במיוחד בקרב האוכלוסייה הערבית. אלא שבשנים האחרונות התברר שהמשך קיומו של הצמח נתון בסכנה.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS