יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד, שהיה חבר הקבינט בזמן מבצע צוק איתן, קורא לפרסם את דוח המבקר על צוק איתן לציבור ומדגיש כי אסור ששיקולים פוליטיים יהיו גורם בהחלטה על פרסומו: צריך לפרסם את הדו"ח למען המשפחות השכולות.

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד
יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד

מגיע להן לדעת מה קרה שם. אין מקום לפוליטיקה כשמדובר בביטחון חיילי צה"ל ובהיערכות למלחמה הבאה. אין מקום לפוליטיקה כשמדובר בביטחונם של תושבי עוטף עזה. לשכת ראש הממשלה חוששת מהדו"ח הזה, מפני שעולים ממנו כשלים חמורים. מפני שהדו"ח חושף שהגרסה שנמסרה לציבור לא הייתה גרסת אמת. בפתח ישיבת הסיעה היום (23.1.17), קרא לפיד, שהיה חבר הקבינט המדיני בטחוני בזמן צוק איתן והעיד בנושא בפני המבקר, לפרסם את דו"ח המבקר בנושא צוק איתן לציבור, לחשוף את הכשלים ולהפיק את הלקחים כי זה מה שנכון למדינה. לפיד הדגיש כי אסור ששיקולים פוליטיים יהיו גורם שימנע את פרסום הדוח כי למשפחות השכולות מגיע לדעת מה קרה במהלך המבצע וחזר ואמר כי לא התקיימו הדיונים שהיו צריכים להתקיים בנושא המנהרות בניגוד לטענות של ראש הממשלה.

להלן הדברים המלאים: דו"ח מבקר המדינה על צוק איתן הוגש לוועדה לביקורת המדינה, בראשות חברת הכנסת קארין אלהרר. כבר עכשיו יש ניסיונות למנוע את פרסומו לציבור. כמי שמכיר את הדו"ח הזה והעיד בפני משרד המבקר יותר מפעם אחת - את הדו"ח הזה צריך לפרסם.

צריך לפרסם אותו למען המשפחות השכולות. מגיע להן לדעת מה קרה שם. צריך לפרסם אותו בגלל בטחון המדינה בעתיד ובגלל שזו מורשת צה"ל – לא מסתירים כשלים, לא מסתירים מחדלים, דנים בהם באומץ וביושר כדי להיות טובים יותר בפעם הבאה.

לשכת ראש הממשלה חוששת מהדו"ח הזה, מפני שעולים ממנו כשלים חמורים. מפני שלא היינו מוכנים למנהרות. מפני שלא התקיימו הדיונים שצריכים היו להתנהל. בעיקר מפני שהדו"ח חושף שהגירסה שנמסרה לציבור לא הייתה גירסת אמת.

הדו"ח הזה מוכיח, שחור על גבי לבן, את מה שהשר בנט ואני טַעָנו כל הזמן. ראש הממשלה לא אמר לציבור את האמת. עכשיו הם מבוהלים מפני שהדו"ח מוכיח את זה. אז הם מנסים לקבור אותו. זה לא יכול לקרות. הדו"ח הזה צריך להתפרסם במלואו.

במקום להתעסק בביטחון, הם שוב מתעסקים רק בפוליטיקה. אין מקום לפוליטיקה כשמדובר בביטחון חיילי צה"ל ובהיערכות למלחמה הבאה. אין מקום לפוליטיקה כשמדובר בביטחונם של תושבי עוטף עזה. מה שהמדינה זקוקה לו, מה שצה"ל זקוק לו, מה שהמשפחות השכולות זקוקות לו הם לא ניסיונות הסתרה, אלא לדעת, לדון ולתקן.