רשות המסים ערכה מבצע ביקורת בעפולה ובסביבה: בעל מעבדת שיניים שלא רשם הכנסות של כ- 23,000 ₪ טען "לא הספקתי לרשום" ספר שלא רשם הכנסות "עשיתי צבע ללקוחה, הידיים היו מלוכלכות"בעל חנות תכשיטים שלא רשם הכנסות "זה כספים מחוב ישן". אנשי יחידת ניהול ספרים ברשות המסים ערכו בשבוע שעבר מבצע ביקורת בעפולה ובסביבה. במסגרת המבצע, שנוהל על ידי פקיד שומה עפולה, התבצעו 105 ביקורות בעסקים בית שאן, קריית טבעון, מגדל העמק, יוקנעם, רמת ישי ועוד. מהביקורות עולה כי 7% מהעסקים שנבדקו לא רשמו הכנסות כדין.

כלים
אשות המיסים במבצע ביקורת. צילום: אילוסטרציה
אשות המיסים במבצע ביקורת. צילום: אילוסטרציה

במעבדת שיניים גילו המבקרים הכנסות לא רשומות של כ- 23,000 ₪ שנתקבלו בצ'קים. בעל המעבדה הסביר " אח שלי קיבל את הצ'קים אתמול והעביר לי אותם בערב, עדיין לא הספקתי לרשום". בחנות תכשיטים בקרית טבעון מצאו המבקרים שני צ'קים בסכום כולל של כ- 2200 ₪ שלא נרשמו בספרי העסק. בעל המקום טען "זה כספים מחוב ישן, קיבלתי אותם בגין תביעה". בדוכן פרחים שמפעיל חקלאי מהאזור נמצא כי תקבולי יום הביקורת בסך 1700 ₪ לא נרשמו כלל. החקלאי בתגובה "ארשום ברגע שאגיע הביתה.

במספרה ביוקנעם לא נרשם צ'ק בסכום של 500 ₪. בעל המספרה הסביר "זה צ'ק פיקדון, אני צריך לקבל מזומנים". בדוכן למכירת תכשיטים באחד מהקניונים באזור נערכה קניית ביקורת שלא נרשמה בספרי החשבונות. בעלת העסק טענה "אני לא זוכרת, אני רושמת מאוחר יותר". במספרה בעפולה לא נרשם תשלום עבור תספורת. הספר בתגובה "עשיתי צבע ללקוחה, הידיים היו מלוכלכות".

המבצע נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור ובמסגרת הנחיית מנהל הרשות, משה אשר, למשרדים האזוריים להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר ע"י עריכת מבצעי שטח שמטרתם להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.