במהלך ביקורו של שר החינוך נראתה בית שאן בשעתה היפה. מאמציו של ראש העיר להציב את החינוך בסדר עדיפות ראשון נושאים פרי שניתן היה לראותם בביקורו של השר בנט שהתפעל והתרשם מהנהגת החינוך בעיר. הוא שפע דברי שבח והוקרה למארחיו כשאמר בין השאר: "אני ממש שמח לראות עיר שקיבלה החלטה אסטרטגית להעמיד את החינוך בסדר עדיפות גבוה. מרשים אותי במיוחד הרקע של ראש העיר שבא מתחום החינוך וזה רק מגביר את הרצון שלי לעזור. בית שאן היא עיר עם נשמה יתרה והיא זוכה ותזכה ליחס אישי ממני. באתי לכאן כדי להגשים חלומות"

שר החינוך, נפתלי בנט, ביקר ביום שלישי השבוע בבית שאן וערך סיור מקיף במערכת החינוך שלה. אל השר התלוו מנהלת משרד החינוך במחוז צפון, ד"ר אורנה שמחון, מפקחים ואנשי חינוך. בטקס קבלת הפנים לשר ופמלייתו חתם השר בנט על השקת חזון החינוך היישובי במעמד אנשי חינוך, מפקחים והנהגת העיר. השר בנט קיבל סקירה מקיפה על מערכת החינוך בעיר בית שאן ממנהל מחלקת החינוך מנשה מוסאי והתרשם מהמוטיבציה הגבוהה שיש לבעלי התפקידים בעיר.

בביקור המוצלח שלקראתו נערכה היטב מחלקת החינוך בניצוחו של מנשה מוסאי, הגיע השר למוסדות חינוך רבים בעיר, והתרשם מרמת החינוך, ממנהלים ומתלמידים. לאחר שהאזין לסקירה מקיפה וממצה על אודות החינוך שיבח השר את מעורבותו העמוקה של ראש העיר רפאל בן שטרית ומנהל מחלקת החינוך מנשה מוסאי.

כבר במהלך הביקור אפשר היה להיווכח כי הוא מניב פירות: השר אישר באופן מיידי תקן (במשרה מלאה) והקצאת תקציב למנהל חדש לקונסרבטוריון למוזיקה בבית שאן, אשר בימים הקרובים יצא מכרז לתפקיד. תחת ניהולו יתממש פרוייקט "עיר מנגנת" מאחר שציוד נגינה הנדרש לשם כך נרכש בתקציב נוסף שהשיג ראש העיר וגם שעות לימוד הוקצו ותוקצבו זה מכבר על ידי הנהלת המחוז.

בנוסף, הצהיר השר והתחייב כי הוא ילך לקראת הרשות המקומית וידאג שמשרד החינוך יממן באופן כמעט מלא תוכניות לימודיות והקצאת תקציבים ומשאבים לקידום החינוך בתחום המחשוב והמדעים שיהווה פריצת דרך. השר הנחה את הצוות המקצועי שנלווה אליו לדאוג למתן עדיפות ראשונה לשיפוץ בתי ספר בעיר. בנוסף הכריז השר כי בניית האולפנא החדשה תחל כבר בשנת 2016 וכי בניית בית הספר לבנות התורניות, אשר הרשות תקצה עבורה שטח ייעודי, תתוקצב באופן מלא על ידי משרד החינוך. השר היה איש בשורה עבור ילדי הגנים והוריהם כשהודיע כי: גם בשנה הבאה תימשך רפורמת הסייעות השניות בגנים במימון מלא של המשרד בניגוד לרשויות אחרות שם הרשות משתתפת בחלק מהמימון.

בקבלת הפנים החמה והלבבית בירך רב העיר יצחק יוסף לסרי בחום את כבוד השר שנטל על עצמו דווקא את תפקיד שר החינוך בישראל שהוא לדבריו של הרב "לב לבו של עם ישראל". מנהלת המחוז ד"ר אורנה שמחון שיבחה בפתח דבריה בישיבה את מערכת החינוך והרשות המקומית שיודעים לצרוך כל משאב שמוקצה להם ולנצלו באופן מיטבי.

"אני מאוד שמחה לעבוד עם ראש רשות שבא מתחום החינוך - תחום שבאמת ניכר שעומד אצלו בראש סדר העדיפויות. יחד עמו הצלחנו לטפל ולמנוע מעבר של תלמידים רבים שבעבר נדדו ונרשמו למוסדות חינוך באזור. אני סבורה שהעיר בית שאן ראויה וצריכה לקבל עוד משאבים", אמרה מנהלת המחוז.

בנט הודה לידידו, יו"ר הבית היהודי מוריס מיארה, שקידם פעל ויזם את הביקור במשותף עם ראש העיר: "אני ממש שמח לראות עיר שקיבלה החלטה אסטרטגית להעמיד את החינוך בסדר עדיפות גבוה. מרשים אותי במיוחד הרקע של ראש העיר שבא מתחום החינוך וזה רק מגביר את הרצון שלי לעזור".

בית שאן כיעד אסטרטגי

שר החינוך אמר למארחיו עוד כי "בית שאן היא יעד אסטרטגי לאומי ואני לא נוהג לומר את זה על כל מקום. זאת אמירה שיש עמה הבטחה ומחויבות". כבר במהלך הביקור ניתן היה להיווכח כי לדבריו יש כיסוי: לבקשת ראש העיר לתמרץ מורים במקצועות הריאליים שהעיר מתקשה לגייס בגלל המרחק הגיאוגרפי נענה השר באופן מיידי והנחה את אנשי המשרד לגבש תוכנית דחופה לתמרוץ אגרסיבי לפריפריה העמוקה. ראש העיר סיפר לשר על תוכנית מסע שבמסגרתה מגיעים סטודנטים אמריקאים לעיר ומסייעים בלימודי אנגלית. בן שטרית טען שקיימת בעיה מאחר שהמתנדבים לא תמיד רוצים להגיע ליישובי הפריפריה. השר בנט, המשמש גם כשר לענייני תפוצות, הורה למנכ״ל משרד התפוצות להציג תוכנית תוך 10 ימים כיצד אנו נגרום לכך שהסטודנטים מחו"ל יגיעו להיכן שמדינת ישראל מעוניינת וזקוקה להם.

בביקורו בבית הספר המקיף הדתי נענה השר לבקשת מנהלו, אורי דויטש, שביקש לראות את מתחם בית הספר עם מדשאות ופינות ישיבה. השר הטיל על אנשי המשרד להפוך את כל הקמפוס ומתחם שני בתי הספר למקום ירוק ומהנה.

שיח פתוח עם תלמידי תיכון

פמליית השר התארחה גם בבית הספר אורט כללי בעיר שם המתינו לו תלמידי כיתות י'-יב' לדיון פתוח ומרתק. מנהלת בית הספר מירב אלבז הציגה בפני השר את יעדיו של בית הספר, את ההישגים הגבוהים בבחינות הבגרות, העשייה הפדגוגית ברצף שש-שנתי ואת ההשקעה המרובה בתחום הערכי לרבות המעורבות חברתית-התנדבותית של התלמידים. ברוך אוחנה, תלמיד כיתה יב', העיד על עצמו כמי שמתנדב במספר רב של ארגונים ומוסדות וסיפר כי התנדבותו מתאפשרת הודות למדיניות הנהלת ביה"ס שמעודדת התנדבות לכל שכבות הגיל ומסייעת בשעת הצורך. במהלך הדיון הצליחה התלמידה חנה קופל לרגש את שר החינוך בנט, כאשר חשפה בפניו את תכנית 'שומרי מסך' - מניעת בריונות ברשת. התלמידה סיפרה באומץ רב בפני כל הפורום את סיפורה האישי וריגשה את כל הנוכחים. השר התרשם במיוחד מ'קסם מיוחד' שמהלך בבית הספר, על הברק בעיניים של התלמידים ומהשאלות המרשימות שהוצגו בפניו. הוא הודה להנהלת ביה"ס על קבלת הפנים ועל ההשתתפות הגדולה של התלמידים בשיח.

קבלת פנים בתופים ובמחול

בבית הספר מאיר התקבל בנט בתופים ובמחול בניצוחו של המנהל הססגוני אודי בן שושן. השר השתתף ביריד מדעים שבו נוטלים חלק פעיל תלמידי בית החינוך 'מאיר' בחסות מכללת כנרת בתחום האומניות והמדעים ובהשתתפות נשיא המכללה פרופ' שמעון אפשטיין. בפני השר הוצגו מספר ניסויים וסקירה כללית בתחום המדעים בהם משתתפים תלמידי בית הספר המדעי. את הביקור חתם השר בקבלת פנים חמה באולפנא האזורית לבנות תורניות בבית שאן שהגה, יזם וייסד ראש העיר רפאל בן שטרית לפני כשנה וחצי. השר קיים שיח פתוח עם תלמידות האולפנא , בנות שירות, קומונריות וקיבל סקירה על הפעילות הרבה שמתקיימת ועל חזון האולפנא החדשה.

בדברי הסיכום שלו אמר השר בנט: "בית שאן היא עיר עם נשמה יתרה והיא תזכה ליחס אישי ממני. התיאבון והרצון שלי לשתף פעולה עם העיר בית שאן יהיה מעתה גבוה. למרות שאני לא בא מתחום החינוך אני מבין שיש 'באג' במערכת ותקלה חמורה הגורמת לכך רשויות חזקות מתחזקות עוד יותר והחלשות נפגעות. אני שם דגש על פריפריה ועוד יותר על פריפריה עמוקה כמו בית שאן. כמו שעשיתי במשרד הכלכלה אני אפנה ואשקיע יותר בערים כמו בית שאן"

מנהלת המחוז הזכירה את המהפכה בשדרת הניהול שביצע ראש העיר במערכת החינוך ולדבריה היא משוכנעת שהשינוי המיוחל בעיר ומהפכה של ממש ניתן ואפשר לעשות רק באמצעות החינוך. ״אני שמחה ומודה לך שאתה מבין ומכיר את הצרכים של הצפון. אפשר לברך על ראשי רשויות שיודעים לעבוד בצורה נכונה וטובה ובית שאן היא הדוגמא לכך״, אמרה.

ראש העיר הודה לשר בנט וצמרת משרדו ושיבח אותם על האוזן הקשובה והעמדתה של מערכת החינוך העירונית בסדר עדיפות גבוה של המשרד בשנים הקרובות. ״בית שאן קיבלה היום רוח גבית חזקה מאד משר החינוך. הבטחנו לשים את החינוך בראש, ואנחנו מתקדמים צעד נוסף לקראת הפיכתה של בית שאן למקום שימשוך אליו אוכלוסיות חזקות שהחינוך והתרבות חשוב להם לפני כל דבר אחר. אני מודה לשר ולמנהלת המחוז אורנה שמחון על הביקור ועל תוצאותיו הנפלאות״.