במסגרת התרגיל שנערך אתמול (23.12) במרחב לכיש של מד"א, נבחנה פעילות מד"א במסגרת תרחיש רעידת אדמה, הגורמת לקריסת מבנים ולנפגעים * במהלך התרגיל, נבחנה פעילותה של משאית החפ"ק הייחודית של מד"א שבאפשרותה לספק מענה מלא ומקיף גם במצבים של קריסה מוחלטת של קווי חשמל ותקשורת, מערכות טלפוניות ועוד

כלים

אתמול (ד' 23.12) בשעה 12:00, כל מערכות ההתרעה של מד"א החלו לפעול ולהתריע על רעידת אדמה מתקרבת. בין היתר, הופעלה מערכת הביפר המיוחדת של מד"א המתריעה על רעידת אדמה מספר שניות לפני התרחשותה. עם פתיחת התרגיל, החלו לפעול כלל מכשירי הביפר במד"א, והתקבלה בהן הודעת התרגיל, בנוסח: "רעידת אדמה! צא מהבניין ופעל על פי ההנחיות".

עם קבלת ההודעה, תרגלו עובדי ומתנדבי מד"א במרחב לכיש יציאה מהבניינים לשטח פתוח ובטוח. על פי תרחיש התרגיל, קרס מוקד מרחב לכיש של מד"א באשדוד, שעמד במרכז התרגיל, ועל כן נותבו כל שיחות החירום שיועדו אליו למוקד הלאומי המשולב של מד"א הנמצא בקרית אונו ולמשאית החפ"ק החדשה שנועדה להתמודד עם מצבי חירום לאומיים מסוג זה.

במשאית המיוחדת, היכולה להפעיל בעת חירום שלושה מוקדים שונים של מד"א בו זמנית, החל לפעול מוקד החירום של מד"א במרחב לכיש- ואליו הגיעו שיחות החירום מאזור התרגיל. במהלך התרגיל התקבל במשאית החפ"ק דיווח על אירוע אמת של תאונת דרכים קשה וצוותי מד"א שוגרו לאירוע ע"י המוקדנים שפעלו מתוך המשאית ותפעלו את האירוע בצורה מיטבית.

המשאית אף סיפקה לכוחות מד"א הפועלים בשטח את האפשרות לעמוד בקשר רציף כל הזמן ביניהם כדי לוודא פינוי יעיל של הנפגעים כביכול, וכן כיוונה אותם אל אזורי 'ההרס' שנקבעו בתרגיל.

המצלמות שמותקנות על משאית החפ"ק של מד"א, עקבו כל העת אחר פעילותם של הצוותים בשטח וסייעו לכוון אותם על מנת שיוכלו להעניק טיפול מהיר, איכותי ומקצועי לכמות גדולה יותר של נפגעים תוך תעדוף נכון ברמת השטח.

מנהל מרחב לכיש במד"א עמי איבגי שיבח את צוותי המרחב על ההיערכות והמוכנות לתרגיל ועל המקצועיות שגילו הצוותים במעבר מהמוקד בתחנה למוקד החירום במשאית החפ"ק שם תיפקדו כמצופה מהם: "התרגיל היה יעיל, שיפר את המוכנות של מהמרחב ושל בעלי התפקידים והמחיש כיצד ניתן להשתמש באמצעים טכנולוגיים ובכך להצליח לשלוט ולהמשיך לטפל בנפגעים גם באירוע רעידת אדמה".

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "אנו ממשיכים לתרגל את המוכנות של כוחות מד"א למתן מענה מלא באסונות לאומיים, ובמצבים בהם מערכות התקשורת קורסות ונוצר כאוס. אני שמח לומר שמשאית הפיקוד של מד"א שידרגה משמעותית את יכולותיו המבצעיות של הארגון, והיא מספקת מענה מלא במצבים של קריסת קווי תקשורת וניתוק מוחלט שעלול להיווצר בין הכוחות הפועלים בשטח. כעת, אנו יכולים להעניק מענה טוב יותר גם במצבים כאלה ואין ספק שמדובר בשדרוג משמעותי".