מועצת עיריית תל אביב קיימה היום דיון סוער בהצעת ההחלטה שהובילו חברת המועצה תמר זנדברג (מרצ), בשיתוף פעולה עם תנועת ישראל חופשית – לפיה תל אביב תבקש ממשרד התחבורה אישור להפעיל תחבורה ציבורית בשבת. בתמיכת ראש העיר חולדאי, קיבלה מועצת העיר החלטה, ברוב של חברי המועצה (13 בעד ו- 7 נגד). חולדאי: "מי שלא רוצה לעלות לאוטובוס בשבת, שלא יעלה"

המאבק על התחבורה הציבורית בשבת תופס תאוצה מהירה: לאחר שרק בשבוע שעבר נפתח מחדש המאבק ע"י תנועת ישראל חופשית, מועצת העיר ת"א אישרה היום בהצבעה הצעת החלטה לפיה תל אביב תבקש אישור ממשרד התחבורה להנהיג בשטחה תחבורה ציבורית בשבת, ברוב של 13 מחברי המועצה נגד 7. לפי ההחלטה שהתקבלה, ההצעה תעלה לדיון בהנהלת העירייה, שם מסתמן לה רוב ברור.

ראש העיר תל אביב רון חולדאי, שכבר הביע בעבר בפייסבוק שלו תמיכה במאבק שהחלה תנועת "ישראל חופשית" אמר בדיון: "אני באופן אישי תומך בהצעה, מי שלא רוצה לעלות לאוטובוס יכול לא לעלות". להצעת חולדאי הועברה ההצעה לדיון נוסף בהנהלת העירייה, בה מסתמן רוב ברור להצעה.

לפי ההצעה שהעלתה חברת המועצה תמר זנדברג בשיתוף תנועת ישראל חופשית להצבעה, העירייה תעביר בקשה להפעלת תחבורה ציבורית בשבת למפקח על התחבורה הציבורית במשרד התחבורה, המוסמך לפי החוק לאשר בקשות כאלו במקרים בהם הם חיוניים לדעת הרשות, כמו גם במקרים בהם התחבורה הציבורית משרתת אוכלוסיות לא יהודיות, או צורך בהגעה אל בית חולים, כפי שאכן קורה בת"א.

"בימי שבת האחרונים יוצאים הפעילים המדהימים של תנועת ישראל חופשית לתחנות אוטובוס בכל הארץ ומחכים. מחכים לאוטובוס בשבת. הציפיה שלהם, ושל כולנו – היא לא ציפיה פסיבית. היא ציפיה אקטיבית, ציפיה פוליטית, ציפיה שיש בצידה מעשה, והגיע הזמן לעשות את המעשה ולהפעיל את התחבורה הציבורית בשבת." אומרת חברת מועצת העיר ת"א, תמר זנדברג.

מנכ"ל תנועת ישראל חופשית, מיקי גיצין, אומר הערב: "ללא ספק מדובר בהישג אדיר, כמעט היסטורי, לקמפיין שרק החל. יחד עם האופטימיות, על הפוליטיקאים לדעת שאנחנו לא הולכים הביתה עד שיהיה אוטובוס שיחזיר אותנו – לא ניתן לאף אחד לקבור את המאבק הזה. גם בשבת הזו יחכו פעילי ישראל חופשית לאוטובוס ברחבי ת"א, ואנחנו מזמינים את ראש העיר וחברי המועצה להצטרף אלינו."

המאבק על התחבורה הציבורית בשבת החל בשבוע שעבר עשרות פעילי תנועת "ישראל חופשית", המובילה את המאבק בכפייה הדתית, יצאו בשבת בצהריים למפגן מחאה ייחודי, שעורר הדים, במסגרתו הפעילים התייצבו בתחנות אוטובוס ברחבי תל אביב וחיכו לאוטובוס, להפתעת העוברים והשבים.

נוסח ההצעה של חברת המועצה תמר זנדברג למועצת העיר ת"א:

"העירייה תעביר בקשה מפורטת למשרד התחבורה להפעלה בשבת של קווים חיוניים על פי המפתח: משכונות מרוחקות למרכז העיר, לים ולמקומות בילוי;

באם יתקבל סירוב, תכין העירייה תכנית להפעלת קווי הסעות עירוניים, ע"י חברה עירונית על פי הרציונל של הסעה משכונות הצפון, הדרום ויפו אל מרכז העיר, אל הים ואל מקומות בילוי;

באם יתקבל סירוב, תעביר העירייה בקשה למשרד התחבורה להרחבת קווי השירות בשבת, הרחבת המסלול לקווים שפועלים במסלול מצומצם כך שישרתו תנועה משכונות הצפון, הדרום ויפו למרכז, לים ולמקומות בילוי."