למרות מאמצי הממשלה להוציא את הגברים החרדים לשוק העבודה מספר האברכים גדל בקצב ממוצע של 5,000 לשנה. סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ומצפון, לשעבר כתב הארץ לענייני חרדים, שחר אילן: "הממשלה מטביעה את המשק בים של אברכים. חייבים להתנות קצבאות בעבודה"

למרות מאמצי הממשלה להוציא את הגברים החרדים לשוק העבודה, מספר האברכים שמממנת המדינה ממשיך לגדול בקצב ממוצע של 5,000 איש בשנה. מספר האברכים שמממן משרד החינוך עמד על 65,500 ב-2008. הוא גדל ל-68,000 אלף ב-2009 ול-75,000 השנה. זהו גידול של 7,000 אברכים בשנה האחרונה בלבד.

כך חושף סמנכ"ל מחקר והסברה של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון שחר אילן, על בסיס נתוני משרד החינוך. הנתונים מתפרסמים לקראת הישיבה המיוחדת של ועדת העבודה והרווחה בנושא תעסוקת חרדים שנערכת בכנס שדרות לחברה, בה משתתף אילן.

אברכים הם תלמידי ישיבה נשואים הלומדים בכוללים, ישיבות לגברים נשואים. אילן הגדיר את הנתונים על הגידול במספר האברכים "מדאיגים ביותר". לדבריו, "המדינה משקיעה מאות מיליוני שקלים בשנה במאמץ הלאומי של הוצאת אברכים לשוק העבודה ומתברר שהדבר מועיל רק בשוליים". הסיבה לכך היא ש"באותו זמן מסייעת המדינה בהיקף הרבה יותר גדול למי שנשאר בישיבות. זאת, באמצעות קצבות והנחות שונות". לדברי אילן, "הנסיקה במספר האברכים היא עוד הוכחה חותכת לצורך לבטל לאלתר את קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים". הממשלה מטביעה את המשק בים של אברכים", אמר אילן. "היא מבטיחה עוד הרבה דו"חות עוני קשים על העוני מרצון במגזר החרדי".

אילן הזהיר, שאם לא יחול מפנה דרמטי בציבור החרדי "בשנת 2020 יגדל מספר האברכים בקצב של עשרת אלפים בשנה". לכן, לדבריו אין מנוס מלהתנות כל קצבת רווחה במיצוי כושר ההשתכרות. "קצבאות", אמר אילן, "יש לתת לעניים שאינם מצליחים להיחלץ ממצבם ולא לעניים מרצון".

אילן הזהיר מפני תוכנית המפלגות החרדיות להעניק החזרי משכנתא בהיקף של עד 800 שקלים לרוכשי דירות בפריפריה. זאת, בעוד שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס יוזם בניה של עשרות אלפי דירות לחרדים בפריפריה. "לא מדובר בסיוע לעיירות פיתוח אלא בעוד הקצבה לחרדים", אמר אילן. לדבריו, "אטיאס מנסה להפוך את החזרי המשכנתא לתחליף קצבאות ילדים, שיקל על האברכים לא לצאת לעבודה".

אילן הזהיר גם ש"אסור לבנות ערים ושכונות לחרדים בלי לבנות בהם מרכזי תעסוקה". לדבריו, "אין ספק שצריך לפתור את בעיית הדיור החרדית, אבל אסור לבנות ערים ללא עבודה שיהפכו למלכודות עוני נוראות".