אברך שיישאר בישיבה עד גיל פרישה יקבל מהמדינה קצבאות בשווי שלושת רבעי מיליון שקלים. כך עולה מבדיקת עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון. את הנתונים חשפה חדו"ש היום בכנס החירום בכנסת בנושא חוק האברכים. הם מתייחסים למשפחה שכיחה של 8 ילדים. אברך שלו 12 או 13 ילדים יקבל מאה אלף שקלים יותר. הנתונים מתייחסים רק לקצבת הכולל וקצבת הבטחת ההכנסה לאברכים שנותן האגף למוסדות תורניים של משרד החינוך, הם אינם כוללים שורה של הטבות אחרות

חישובי חדו"ש מתבססים על ההנחה של 45 שנות לימודי בכולל שעבורן יקבל האברך קצבת כולל בסך 456 אלף שקל (גובה הקצבה לחודש 845 שקלים). הסכום האסטרונומי מלמד עד כמה לא הגיונית האפשרות ללמוד בכולל ללא הגבלת זמן. החישובים כוללים הנחה של קבלת קבצת הבטחת ההכנסה לאברכים (בסך 1,040 שקלים לחודש) במשך 24 שנים, מה שיביא לסכום של 300 אלף שקל. במשפחה של שישה ילדים ירדו הקצבאות ל-700 אלף. במשפחה של 12 ילדים יתכנו קצבאות ב-850 אלף.

את הבדיקה ביצע סמנכ"ל מחקר והסברה של עמותת חדו"ש, שחר אילן, מחבר הספר "חרדים בע"מ". אילן הוא שערך ב-1998 את התחקיר המקיף על סל ההטבות לאברך במסגרת סדרת התחקירים "דו"ח הארץ – חרדים 98".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר ש"מתברר שתקציב הבטחת ההכנסה אינו רק פיגוע כלכלי אלא חבלה לטווח ארוך. ממשלת נתניהו מוכרת את עתיד ילדינו בנזיד שלטון". לדברי רגב, "הנתונים מוכיחים כמה מעוות המצב בו אברך יכול לקבל קצבת כולל וקצבת הבטחת הכנסה מהמדינה לכל ימי חייו. במקום לעודד יציאת אברכים לעבודה, המדינה מעודדת אותם להישאר בכולל לנצח".

רגב קרא לנתניהו ולבני "לגלות אחריות לאומית ולהקים ממשלת חירום אזרחית, שתשים קץ למסע הסחטנות הבלתי נגמר של גפני וישי".