הנשיא פרס למנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית: " ישראל והעולם נמצאים תחת איום של איראן שאינה מהססת לאיים בשימוש בנשק גרעיני. אי אפשר להפריד את תוכניות הגרעין של מדינה מאופי המשטר שלה."

ישראל הרשמית מרוצה היום מהשינוי החיובי שחל בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). נשיא המדינה שמעון פרס ערך הבוקר פגישת עבודה מדינית עם מנכ"ל הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, (סבא"א, IAEA ) מר יוקיה אמאנו Mr. Yukiya Amano. הנשיא דן עם אמאנו בהתפתחויות מדיניות באיזור ובהידוק הפיקוח על כוונותיה הגרעיניות של איראן. זוהי פגישתם השנייה של השניים מאז נכנס אמאנו לתפקידו.

בהצהרות משותפות שנשאו השניים אמר הנשיא פרס: "הרשה לי להתחיל במחמאה אישית - מאז שהפכת למנכ"ל הסוכנות אנו מרגישים במקצועיות, באוביקטיביות ובהוגנות. לתפקידך נדרש אדם שכלל הצדדים סומכים עליו, אדם שמבחין בין טוב לרע, בין גורמים המנסים לרמות את הקהילה הבינלאומית ולבין כאלה שאינם. ישראל מרגישה בשינוי המהותי שחל בסוכנות כך שאנו יכולים לדבר הבוקר במקצועיות וברוח ידידותית ומבחינתנו מדובר בניסיון חדש."

הנשיא התייחס לסוגייה האיראנית ואמר: " ישראל והעולם נמצאים תחת איום של איראן שאינה מהססת לאיים בשימוש בנשק גרעיני. אי אפשר להפריד את תוכניות הגרעין של מדינה מאופי המשטר שלה." הנשיא פרס הוסיף כי "ההתבטאויות של אחמדיניג'אד הקוראות להשמדת ישראל ומכחישות את קיומה של השואה הינן חסרות תקדים בעולם הדיפלומטי והקהילה הבינלאומית והסוכנות לאנרגיה אטומית צריכות להתייחס אליהן במלוא החומרה המתבקשת."

עוד אמר הנשיא פרס לאורחו בהקשר הישראלי ההיסטורי נוכח תוכנית הגרעין האיראנית :" חייבים לזכור כי ב-62 שנים הותקפנו 7 פעמים ומדינת ישראל היא אינה כמו כל מדינה אחרת במובן הזה. העולם אינו יכול לעצום את עיניו לכך שישראל היא מדינה המתקיימת תחת איום מתמשך."

אמאנו סקר בפני הנשיא את מדיניות הסוכנות ואת היעדים הקרובים והרחוקים הנוגעים למדינות קרובות ורחוקות מישראל. אמאנו, המסכם היום את ביקורו בישראל, הביע שביעות רצון מהביקור במדינה ובהצהרות המשותפות הדגיש וסיכם באופן חיובי ביותר את שלושת ימי ביקורו :"הגעתי שלשום. היה לנו לו"ז אינטנסיבי, פגשתי את השר יעלון, ביקרתי במרכז למחקר גרעיני בסורק, מארחיי ערכו לי סיור מוסק מעל ישראל והתרשמתי מיכולות המחלקה לרפואה גרעינית בבית החולים הדסה. זוהי דוגמא טובה לשימוש בגרעין לצורכי שלום."

סבא"א הינה סוכנות בינלאומית העוסקת בקידום גרעין לצורכי שלום ובפיקוח על מתקנים וחומרים גרעיניים שמטרתה לודא שאינם משמשים למטרות צבאיות. אמאנו נכנס לתפקידו בדצמבר 2009 ועם כניסתו לתפקיד הודיע כי בכוונתו לבקר במזרח התיכון מוקדם ככל האפשר. בפגישה השתתף מנכ"ל הועדה לאנרגיה אטומית, שאול חורב.