ברבעון הראשון של שנת 2013 נרכשו בישראל 25,500  דירות- ירידה של 11% במספר העסקאות לרכישת דירות, ביחס לרבעון הרביעי של שנת 2012. הנתונים שפורסמו בשבוע שעבר ע"י אגף הכלכלה והמחקר במשרד האוצר מראים על ירידה ראשונה, לאחר 4 רבעונים רצופים, במספר העסקאות.

ניתן להסביר את נתוני האוצר המעידים על ירידה ברכישת דירות ברבעון הראשון של השנה כנתון וירטואלי בלבד המשקף את הלך הרוח

התקשורתי באותם הימים. כזכור לנו ברבעון הראשון ההד התקשורתי דיבר על גזירות כלכליות כאלה או אחרות, שינוי מס הרכישה ומס השבח, העלאת המע״מ ועוד. יחד עם זאת הממשלה דיברה על רפורמות בשוק הנדל"ן העומדות בפתח. כל זה הביא לחוסר וודאות בקרב קהל הרוכשים שבחר לשבת על הגדר ולצפות לבאות וכאשר התפזרה העננה ואיתה הלכה גם התקווה לירידת מחירים, הביקושים הקשיחים חזרו. קהל הרוכשים שעמד על הגדר חזר לשוק וביצע את הרכישות ברבעון השני של השנה. גם הבנקים למשכנתאות מדווחים על עלייה בדרישה למשכנתאות שהם פרמטר ישיר המעיד על הכיוון של ענף הנדל"ן ששוב נמצא בעלייה.Gal_Profile_New_Medium

 הצפייה ששוק הנדל"ן נרגע ועמו יגיעו גם ירידות המחירים לא התממשה וירידת מחירים לא נראית באופק. פעולות אמתיות לצינון מחירי הנדל"ן ע״י הממשלה לא באמת בוצעו והירידה המדווחת ברבעון הראשון של 2013 הייתה לא יותר מבאז תקשורתי וירטואלי בלבד שהיה באותם הימים.

לעומת זאת אנחנו עדים בימים אלו על שינוי מדרגות מס הרכישה ושינוי מדיניות מס השבח. לצערנו מדיניות זו לא באמת תביא לצינון מחירי הנדל"ן, אלא רק תרחיק עוד יותר את החלום לדירה של הזוגות הצעירים ותרחיק את היכולת למשפרי הדיור, בקרב מעמד הביניים, לשדרג את דירתם לדירה חדשה או גדולה יותר.

הכותב הוא גל קסטל, מנהל השיווק של חברת הבנייה 'ארזים' (ג.י.א)

כלים