נשיא המדינה, שמעון פרס, נשא היום דברים בטקס השבעת השופטים החדשים. "אתם השופטים החדשים נבחרתם והופקדתם לעמוד בשורה הראשונה של קיומה של ישראל כמדינת צדק. צדק לעצמה. וצדק לזולתה. עליכם לגשר על הפער שבין החוק היציב לבין המציאות הדינמית. בין התקדים לבין התרחיש. ולהגן על ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית." אמר פרס.

DSC_5871דבריו המלאים של הנשיא פרס: "אין שתי מדינות "ישראל". יש רק מדינת ישראל אחת. אין שתי מערכות שיפוט בישראל. יש רק מערכת משפט אחת. אין שני סוגי אזרחים בישראל. יש רק סוג אחד של אזרחים. ששווה בפני החוק.

נשיא בית המשפט העליון בדימוס, השופט אהרון ברק קבע כי: "הגשמתו הראויה של התפקיד השיפוטי מחייבת עמידה על כך כי מלחמתה של ישראל הדמוקרטית באויביה, תיעשה במסגרת המשפט ועל פיו. בכך נבדלת הדמוקרטיה הישראלית מאויביה. אלה פועלים כנגד המשפט, ותוך הפרתו ורמיסתו. ואילו אנו פועלים במסגרת המשפט ועל פיו".

אין דמוקרטיה למחצה. של בחירות וגמרנו. דמוקרטיה היא חוויות יומיומיות שבהצטרפותן הן קובעות את מהותה של המדינה ואת אופייה ותדמיתה.

על אף שבע מלחמות שידענו במשך 62 שנות קיומנו, לא דחה יום אחד של מלחמה ולו יום אחד של דמוקרטיה. ישראל בנתה לעצמה שם כארץ היודעת להגן על עצמה וכמדינה מודרנית המושתתת על עקרונות משפטיים מובהקים. לאחרונה, נשמעות בקרבנו התבטאויות צורמות ומקוממות שלא ידענו כמותן, נגד מיעוטים, נגד זרים ונגד שונים. וחובה עלינו לעצרם באיבם. אסור לתת שהתבטאויות אלה יכרסמו בשורש המדינה ויסלפו את דמותה ותרבותה.

אני מזועזע כאשר חודרים למסגד ומחללים אותו. או כאשר זורעים הרס בבית ספר מפני שהוא ערבי. אני נחרד כאשר מספר בליינים צעירים פוגעים בצעירים ערבים, רק מפני שהם בני לאום אחר. או כאשר מפיצים שנאה לזרים או כאשר מסיתים נגד אזרחים ישראלים שאינם יהודים.

אופייה האמיתי של ישראל נקבע במגילת העצמאות, כמדינה החייבת להילחם בכל גילוי של גזענות, של הפליה, של אלימות. כמדינה שאינה עוברת לסדר יומה, כאשר החוק מופר. תופעות אלה הן בניגוד לדרכנו ובניגוד לתורתנו.

התורה מצווה עלינו שלא לשכוח. בטוחני כי עבודתכם תִזכה לאמון העם ותוסיף כבוד לישראל בעמים. בשנתיים האחרונות אוישו תפקידי שופטים שחסרונם פגע במערכת המשפטית. מבית המשפט העליון ועד לבתי משפט לתעבורה, לענייני משפחה, בתי משפט השלום, בתי המשפט המחוזיים ובתי הדין לעבודה.

על כך ברצוני להודות לחברי הוועדה למינוי שופטים ולעומדים בראשה, כבוד נשיאת בית המשפט העליון השופטת דורית בייניש ושר המשפטים, פרופסור יעקב נאמן. זוהי תרומה גדולה לקיצור הזמנים ולמניעת עינויי דין מבלי לפגוע בעשיית הצדק ובחשיפת האמת.

שופטים נכבדים, אני מאחל לכם שתשרתו את עמכם ללא מורא. ללא משוא פנים. אתם אמונים על כך מפני שאתם משרתים את אזרחי המדינה כולם כדי שייעשה צדק לכול." אמר פרס.