על אף מדיניות הרווחה המאפיינת את מדינת ישראל, בכדי להזדקן בכבוד יש לצבור עתודות כלכליות במהלך שנות העבודה, ומומלץ להתחיל ולחסוך כבר משלב מוקדם. המחשבה המאפיינת אותנו פעמים רבות כחברה היא שהכל יהיה בסדר, וכשנגיע לגשר נעבור אותו. ובכן, הזקנה היא גשר ארוך ולא יציב, ונעשה בחכמה אם נתארגן למצב מראש - וכל המקדים הרי זה משובח

כלים

מטרת הפנסיה

אז לשם מה באמת חוסכים? החיים הינם מסלול פתלתל ולא צפוי, ולכן כדאי להיות מוכנים. זוהי בדיוק מטרתו של החיסכון הפנסיוני. מי לא רוצה לבלות את שנותיו האחרונות כך שיראו כמו פרסומת לבית נופש לאוכלוסיית גיל הזהב? ארוחות בוקר, חוגי מקרמה, מסיבות ריקודים והופעות מדי לילה. לחילופין, לא כולם זוכים להזדקן יפה, ולעיתים יש צורך בהתמודדות עם מחלות ומגבלות פיזיות.

בכדי להתמודד עם כל אחד מהתרחישים המתוארים לעיל יש צורך בממון, ולא מעט ממנו. בכדי שלא לפול לנטל על המשפחה ועל החברה, יש להעמיד בצד סכומי כסף אשר יספיקו לכיסוי הוצאות מעין אלו. בכדי לחסוך את סכומי הכסף הנדרשים יש לערוך תוכנית חיסכון ארוכת טווח, המתוכנת מראש בקפדנות יתרה.

מהם אפיקים מומלצים להשקעת כספי הפנסיה?

ראשית כל, תוכניות הפנסיה הינן תוכניות השקעה לטווח ארוך. זהו כסף שהולך להיות סגור עשרות שנים עד הגעה לגיל הפנסיה, ופתיחת תוכנית החיסכון למשיכה.

קופת גמל

האופציה הראשונה והסטנדרטית ביותר העומדת לרשות החוסכים היא פתיחה וניהול קופת גמל, אשר מניבה תשואות סולידיות לאורך זמן. מדינת ישראל מאוד מעודדת חיסכון לפנסיה באמצעות קופות גמל, ולכן מעניקה הטבות מס על חסכונות אלו. כיום קיים חוק על פיו על כל מעסיק להפריש סכום השווה לאחוז מסוים מהמשכורת לקופת גמל של העובד בתנאי שעבד מעל 9 חודשים. כמובן שניתן לבקש ממספר מעסיקים להפריש את הכספים לאותה קופת גמל, וכמו כן ניתן להפריש כספים לקופת הגמל גם באופן עצמאי.

קרן נאמנות

אופציה נוספת לצבירת הון לעת זקנה היא על ידי השקעה בקרן נאמנות לאורך זמן. קרן הנאמנות מתנהלת על ידי מדיניות קבועה מראש, והינה מחויבת להודיעה למשקיעיה על כל שינוי במדיניות זו. תוכלו לבחור את הקרן המתאימה לכם ביותר לפי רמת הסיכון אותה אתם מוכנים לקחת. יחד עם זאת זכרו כי אתם חוסכים לפנסיה, כלומר לטווח ארוך. המטרה אינה להעביר את הכספים כל אימת שינוי מגמה בשוק. בחרו קרן סולידית אשר תניב תשואה יפה לאורך זמן.

מתחת לבלטות

לאלו מכם אשר מאמינים בהטמנת השטרות מתחת למזרון, תמיד תוכלו לבחור באופציה הסולידית ביותר, ולפתוח תוכנית חיסכון ארוכת טווח בעמלה יחסית גבוהה. בנק יהב לדוגמא, מדורג ראשון מבין כל הבנקים, גדולים וקטנים כאחד, זאת בשל העמלות האטרקטיביות אשר הוא מציע ללקוחותיו.

הכותב הוא יורם מיטלמן, "Go-Savings השקעות"

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS