עסקים

נוצר ב-20.09.2018 05:09
(מאמרים - כלכלה)
איך לפתוח עסק בישראל

פתיחת עסק בישראל אינה דבר של מה בכך, לכן ישנם כמה שלבים שכדאי להקדיש להם זמן ומחשבה בכדי שתוכלו לצלוח את התהליך. תהליכי שיווק עסקיים, התנהלות הרשויות, גיוס עובדים, הנפקת רישיון לעסק ועוד. אז מאיפה מתחילים? הכנו לכם מדריך מקוצר שיעשה קצת סדר בבלגן.

(רכילות עסקית)
יקי ברנס, קרדיט צילום: סטודיו איריס

השבוע מונה יקי ברנס (35) לשותף בפירמת הייעוץ וראיית החשבון בייקר טילי, הנמנית בין 8 הפירמות המובילות בישראל למתן שירותי ייעוץ, חשבונאות, ביקורת ומסים. ברנס, בעל B.A בכלכלה וניהול מהטכניון ו- M.B.A במנהל עסקים עם התמחות במימון מהמרכז הבין תחומי, הוא בעל למעלה מ-7 שנות ניסיון בייעוץ אסטרטגי עסקי לחברות מובילות במשק הישראלי והבינלאומי וכן לגופי ממשלה וגופים ציבוריים.

(רכילות עסקית)
בתמונות – למעלה: רונית הראל בן זאב, מנכ"לית מעלות,  למטה: שי באב"ד – מנכ"ל משרד האוצר. צילום:  חן גלילי

הערב ציינה S&P מעלות 25 שנים להקמתה ולייסוד ענף דירוגי החוב בישראל, באירוע חגיגי בתל אביב במעמד כל בכירי המשק ונציגי הקהילה הפיננסית המקומית. באירוע לקחו חלק דורית סלינגר – הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, פרופ' שמואל האוזר – יו"ר רשות ניירות ערך, שי באב"ד – מנכ"ל משרד האוצר – ועוד רבים מבכירי המשק והכלכלה הישראלית.

(השקעות ויזמות)

בשנים האחרונות נוצר בישראל טרנד שהולך וצובר תאוצה: משקיעים פרטיים, לרבות שכירים בכירים, שמשקיעים בהשקעה ישירה במפעלים וחברות בגודל בינוני, באמצעות קרנות הון פרטיות, מחוץ לבורסה. לא קשה להסביר מדוע נוצר הטרנד החדש בקרב משקיעים ישראלים: אנו חיים כבר כשמונה שנים בעולם ללא ריבית, ומשקיעים אינם יכולים לצפות עוד להשקעה "סולידית" של כספם המתבססת על ריבית המניבה רווחים "כמו פעם". בפועל, השוק מסכים עם האמירה לפיה מי שאינו משקיע את כספו בנכסים צומחים – אינו רואה תשואה

(רכילות עסקית)
כנס ההשקעות 2015. קרדיט צילום: צבי רוגר עיריית חיפה

כ – 150 יזמים, תעשיינים ומשקיעים סינים ועמיתיהם מישראל ישתתפו בכנס השקעות סין ישראל ה – 5 שיפתח מחר יום שני (14 בנובמבר 2016) במלון דן כרמל שבחיפה.

(השקעות ויזמות)
 שי לוי בהרצאתו במרכז האקדמי כרמל. צילום, מרכז אקדמי כרמל

"צריך להשקיע הרבה ולייצר הזדמנויות כדי להצליח. אם אכן זכית במרכז – הדבר סולל את הדרך להצליח בגדול. אבל, אחוזי ההצלחה במדינות העולם השלישי אינם גבוהים. אם מתוך מאה פרויקטים אתה מצליח בחמישה, אתה עומד בסטטיסטיקה של ההצלחה. ישנם הרבה קשיים כקשיים מנטליים, קשיים ארגוניים, שחיתות שלטונית, אלימות וכו". כך טען שי לוי (אל"מ במיל'), יזם המתמחה ביזמות בינלאומית ובפעילות במדינות העולם השלישי, בהרצאה שנשא במרכז האקדמי כרמל במסגרת "צהרי דיקן"

(הדופק הבטחוני)
סגן השר לשיתוף פעולה אזורי איוב קרא (הליכוד) חנך השבוע את טרקלין העסקים הישראלי-פלסטיני במעבר שער אפרים

סגן השר לשיתוף פעולה אזורי איוב קרא (הליכוד) חנך השבוע את טרקלין העסקים הישראלי-פלסטיני במעבר שער אפרים

(השקעות ויזמות)

מערכת היחסים בין משקיעים ליזמים יכולה להיות סיפור הצלחה אך לעיתים היא גם עלולה להיות סבוכה ומתסכלת. זהו רומן המשלב בתוכו אגו, כסף, כוח, ורגשות וככזה, דורש תשומת לב וניהול נכון. עומר שליט-כהן, סמנכ"ל פיתוח עסקי בחממת משגב מקבוצת טרנדליינס, עם כמה טיפים להתנהלות נכונה.

(נדל"ן)

מאת: רואי קלנר, בעלים-שותף בחברת Kellner Investments המבצעת השקעות נדל"ן בארה"ב ובישראל  http://kellnerinvestments.com/il/

 

בזמן שבורסות העולם גועשות בתנודתיות מורטת עצבים, מוצאים את עצמם משקיעים רבים -  שיודעים שנדל"ן מניב הוא אפיק ההשקעה הטוב ביותר - מתפשרים על פוטנציאל רווח עתידי ספקולנטי ותשואות מינימליות. כשהמצב הוא כזה, העיניים נישאות לעבר שאר ארצות העולם בתקווה למצוא השקעות טובות יותר הנמצאות אצלן. כל משקיע שעבר תהליך כזה, לפחות בראשו, בוודאי התעניין או שקל להשקיע בנכסים בארה"ב. זה הגיוני, כיון שהמצב הכלכלי בארה"ב בשפל, מחירי הבתים נמוכים ושוכרים ניתן למצוא תמיד, או כמעט תמיד...

אם אתה אחד מהמשקיעים שחשב להשקיע ברכישת נכס בארה"ב, בוודאי נתקלת בחברות שונות המציעות לרכוש נכסים בפלורידה, באינדיאנה או אולי במישיגן. בתחילה, הכול נראה טוב ויפה כשחברות כאלה מפגישות את הלקוח הפוטנציאלי עם אנשי המכירות המלוטשים שלהן. אך בהמשך, ככל שצוברים ניסיון, כל משקיע רציני מבין את הצורך לשלוט בעצמו בנתונים ובשוק הנדל"ן לעומקו, משום שההצלחה האמתית נמצאת בפרטים הקטנים – אותם איש לא יגלה לך.

מטרתו של מאמר זה היא להציג בפניך טעויות נפוצות אותן מבצעים משקיעים מתחילים הרוצים לרכוש נכס בארה"ב. קריאת המאמר ויישומו יחסכו לך הרבה מאוד כסף על שגיאות מיותרות שניתן למנוע.

טעות 1#: קנייה בזול

נכס במחיר נמוך אינו בהכרח נכס בעל ערך !

הרבה פעמים אנחנו מאד זהירים לגבי סכומי כסף גדולים במיוחד, אולם מוכנים לשים את כספנו על קרן הצבי כאשר מדובר בסכומים לא גדולים. העניין הוא שגודל הסכום הוא תמיד יחסי. להשקיע 2,000$ בקרקע - שאולי יום אחד תהיה שווה פי  - 100 נשמע כמו השקעה טובה, אבל רק לאחר שמתברר לנו שמדובר באזור בו הקרקעות עולות 200,000$. אם נשווה זאת להשקעה של 2,000$ בקניית 4,000 מניות בבורסה בשווי 0.50 של $ כל אחת, על מנייה של חברה קטנה ולא ידועה בעלת פוטנציאל להיות שווה עוד כמה שנים פי 100....העסקה תשמע לנו פתאום מסוכנת.

בתפיסתנו, קרקעות נקנות במאות אלפים ואילו מניות נקנות בשקלים בודדים. הסכומים, הסיכונים והרווחים זהים, אולם תפיסת סדרי הגודל שונה והיא זו שגורמת לנו להשקיע יותר כסף, כאשר אנחנו מרגישים שמדובר בהשקעה נמוכה (2,000$ ליחידת קרקע). בדיוק על נתון זה, משחקות הרבה חברות המשווקות נכסים זולים.

כאשר מציעים לנו להשקיע בנכס סכום של - 5,000$, 10,000$ או 20,000$ המחיר נשמע זול; ובגלל התפיסה שלנו את מחירי הנכסים, אנחנו מוכנים לקנות לעיתים בלי לנסוע לראות את הנכס במו עינינו("מה אני אוציא עכשיו 2,000$ כדי לנסוע לחו"ל לראות נכס שעולה 10,000$?!").

בקיצור-  קונים בזול מתוך התלהבות, ונתקעים עם נכס חסר ערך.

טעות 2#: קנייה ביוקר וחיסול פוטנציאל עליית הרווח

ישנן בישראל ובעולם חברות הקונות נכסים במחירים מאד זולים, כגון 12,000$, משפצות אותם ומציעות אותם למכירה תוך זמן קצר. נכסים אלה בד"כ נמכרים ב-50,000$ עד 80,000$ למשקיעים, לעיתים עם דייר בנכס המשלם שכ"ד, דבר המשקף תשואה נאה. התשואה על ההשקעה נאה ולכן העסקה נראית כעסקה טובה; אולם בדיקת מחירי נכסים אחרים באזור מציירת בד''כ תמונה עגומה: מחירי הנכסים באזור נמוכים משמעותית ממחירו של נכס זה, ובעוד שהתשואה סבירה, פוטנציאל הרווח העתידי (מעליית ערך הנכס) גולם במחיר הקנייה ולכן הקונה נשאר עם נכס שעליו הוא שילם הרבה מעל למחיר השוק.

שים לב: תמיד יש לבדוק את מחירי הנכסים באזורים בו העסקה מוצעת, רצוי אפילו עם מספר גורמים ולא עם גורם הקשור למוכר.

טעות 3#: תשואה מובטחת

או במילים פשוטות – איך עובדים עליכם.

המשקיע המתחיל ידוע בכך שהוא מפחד. הוא מפחד "ליפול" על השקעה לא טובה ולהפסיד את כספו. הוא בעיקר מפחד כי חסר לו ידע ולכן הוא מנסה לפצות על כך על ידי כך שהוא נאחז בדבר שהוא מרגיש עימו בטוח. בדיוק על פחד זה משחקות חברות המשווקות נכסים בחו"ל בכלל ובארה"ב בפרט; הן מבטיחות למשקיע המתחיל תשואה נאה למשך 3-5 שנים בד"כ. עובדה זו נוסכת בו ביטחון והוא משוכנע שעשה השקעה טובה. במקרים רבים, בתום תקופת הבטחת התשואה, לפתע צונחת התשואה וההשקעה כבר לא נראית כל כך טובה.

מה שקורה בפועל הוא שחברות שמוכרות נכסים בתשואה מובטחת, מסוגלות להבטיח למשקיע המתחיל תשואה גבוהה ע"י כך שהן גובות מראש מחיר מופקע על הנכס ולמעשה מחזירות למשקיע חלק מההפרש שהוא בעצמו שילם.

לדוגמא, נכס שעלותו הריאלית 50,000$ נמכר למשקיע בסכום של -100,000$ עם תשואה של 10% מובטחת ל-3 שנים. המשקיע שילם 50,000$ מעל מחיר השוק, כאשר הוא מקבל 10,000$ כל שנה למשך 3 שנים מתוך הכסף שהוא בעצמו שילם (כלומר, 30,000$), ולחברה המוכרת נשאר ההפרש (כלומר, 20,000$).

שים לב: ככלל, אין תשואה מובטחת! אם יש, אז צריך להבין את מבנה ההבטחה ומה עומד מאחוריה.

טעות 4#: חוסר הבנה של השוק

יותר מידי משקיעים מתחילים "קופצים למים" לפני שהם מבינים מה קורה בשוק בו הם רוצים להשקיע. הבנת השוק כוללת בתוכה מגוון רחב של סיבות: הבנה של הסיבה לירידת/עליית/יציבות המחירים, ביקושי ההשכרה, האפשרויות להשכרה, החוקים החלים על המשכיר והשוכר, גיאוגרפיית האזור, דמוגרפיית השוכרים וקונים עתידיים פוטנציאליים, ביטוח, חוקי מס ועוד.

ככלל אין זה רעיון טוב לפעול לבד בשווקים שלא מכירים, אלא לאתר שותף מקומי; ללמוד את השוק ולקבל החלטה מושכלת בקשר להשקעה.

טעות 5#: הזמן הנכון לביצוע העסקה

כידוע שוק הנדל"ן בארה"ב נמצא בשפל מזה כ-3 שנים. ישנם אזורים שחוו ירידות משמעותיות ביותר, ישנם כאלה שחוו ירידות מינוריות ואחרים שאפילו חוו עליות מחירים. באזורים שחוו ירידות מחירים, המשקיע המתחיל מנסה לתזמן את השוק, כך שישיג את ה"עסקה הכי טובה" בדיוק בנקודת השפל. ישנם כאלה שלא ייקנו עד שיהיו בטוחים לגמרי שזו בוודאות נקודת השפל. אלה תמיד מחזיקים נתונים בשליפה מהירה, ממאמר שפעם קראו על כך שצפויה עוד ירידה בשוק הנדל"ן ולכן "לא כדאי להיכנס עכשיו".

מי שמנוסה בהשקעות נדל"ן, מבין שאין משמעות לכך שהשוק בנקודת השפל הנמוכה ביותר שלו, או לפניה או אפילו אחריה. מה שחשוב הוא שהשוק נמצא בפער מחירים כזה שמייצר הזדמנויות. השאלה לא צריכה להיות "האם אני קונה בנקודת השפל", אלא צריכה להיות "האם העסקה הזו טובה היום לטווח הארוך, גם אם המחירים יירדו בטווח הקצר."

חבל לנסות לתזמן את השוק. זהו מרדף חסר תועלת שאין בצידו שום רווח אמיתי.

לסיכום, ידע וקשרים נכונים הם המפתח להשקעות נבונות וטובות. העדר או חסר באחד מהם או בשניהם מעלים באופן משמעותי ומיותר את הסיכון הגלום בהשקעה. כיום, ישנן השקעות מצויינות בארה"ב, אבל זו היא ארץ ענקית ונדל"ן הוא עסק נקודתי.

אני מייעץ לכל משקיע מתחיל לעשות שיעורי בית, לא להתפתות לעסקאות זולות בגלל מחירן הזול, ללמוד כמה שיותר על השוק בו רוצים להשקיע, ולהתחבר למומחים מקומיים, המנוסים בהשקעות נדל"ן. רק כך ניתן להגיע לתשואות מרשימות, עם פוטנציאלי רווח עצומים ואפשרות להיכנס בצורה נבונה ומושכלת לשוק הנדל"ן המבטיח והמתקדם ביותר בעולם.

רואי קלנר הוא בעלים-שותף בחברתKellner Investments המבצעת השקעות נדל"ן בארה"ב ובישראל. החברה מתמחה בנדל"ן מניב למגורים בארה"ב ופועלת באמצעות שותפים מקומיים המהווים פלטפורמה לפעילות בכל אזור בו היא משקיעה.

(מאמרים - שיווק)

__copy_copy_copy_copy

לאור הפרסומים על מסקנות ועדת קדמי ראוי להסתכל על התמורות שחלו על שוק המזון הישראלי. נראה כאילו הועדה לא הבינה עד הסוף את מצב השוק ומסקנותיה אינן עמוקות ורחבות מספיק על מנת לפתור את הבעיות המורכבות של השוק. בחלק מהמסקנות היא שוגה בניתוח השוק וחלקן אינן ישימות