כלים

שביתת הרופאים מגיעה לסיומה: נחתם ההסכם בין הממשלה להסתדרות הרפואית. ח"כ ד"ר אדטו: "במקום בו נכשלה הממשלה, הרופאים הצליחו"

"זהו הסכם בעל בסיס אידיאולוגי וציוני. הוא נוגע בבעיות המרכזיות של מערכת הבריאות בישראל, ובמרכזן נושא אי-השוויון, תנאי העבודה של הרופאים והמקצועות הרפואיים שבמצוקה, וזאת מעבר להטבות השכר", כך אמרו מנכ"ל הדסה פרופ' שלמה מור-יוסף והמשנה למנכ"ל הדסה ד"ר יאיר בירנבאום, בדרכם לחתימה על ההסכם בין הרופאים לאוצר בתל-אביב.

"אנו שבעי רצון מן ההישגים שהגיעו אליהם הרופאים, ומקווים שנוכל עתה כולנו לשנס מותניים ולהמשיך להצעיד את הרפואה הציבורית בישראל קדימה", הוסיפו פרופ' מור-יוסף וד"ר בירנבאום.

הפרופסור יצחק פטרבורג, מי שהוביל את הליך הגישור שהביא לסיומה של שביתת הרופאים, אומר כי מדובר במשא ומתן הכי קשה שניהל מימיו. בראיון בלעדי לכתבת רדיו 'קול חי' דבורה גינזבורג אומר פטרבורג כי הסכסוך היה ארוך מידי ולווה גם באמוציות אישיות של המשתתפים במשא ומתן.

באשר למחאת הרופאים המתמחים על ההסכם, הוסיף פטרבורג כי הוא בטוח שהמתמחים יגלו אחריות גם הפעם.

ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה), ראש שדולת הבריאות: "ההסתדרות הרפואית אשר בלית ברירה נאלצה לקחת על עצמה את תפקיד הממשלה ופעלה להצלת מערכת הבריאות הציבורית הנמצאת במצב חולי מזה שנים, הצליחה במאבקה הצודק והשיגה הישגים חשובים מהם ירוויח צרכן הבריאות הישראלי לטווח הקצר ולטווח הארוך.

יש להביע צער כי הממשלה התעקשה להניח כמעט כל מכשול אפשרי בפני הרופאים ובכך גררה את מערכת הבריאות לשביתה הארוכה בתולדותיה. מולה עמדו רופאים אשר לרגע לא זנחו את אחריותם כלפי הציבור וניהלו את המאבק ביד רמה ובאחריות מלאה. ניתן להתנחם בכך שלפחות בבית החולים נמצא האזרח הישראלי בידיים של מבוגר אחראי- הרופא."