העובדים יוכלו עפ"י המתווה שהושג ע"י יו"ר ההסתדרות עופר עיני, בהסכמה עם שר התחבורה, ישראל כץ, ובאישור ביה"ד האזורי לעבודה בת"א, לשבות בעוד שבועיים אם ההנהלה תחליט ליישם את ההסכם שנחתם אתמול עם חברת "בומברדיה" *** המשמעות- נדחתה מיקור החוץ ברכבת וניתן יהיה לקיים שביתה אם יהיה מיקור חוץ ובאופן חד צדדי ***בהסתדרות מביעים סיפוק רב מההחלטה

כלים

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, השיג היום מתווה במחלוקת על מיקור החוץ ברכבת תוך הכנסת עובדי קבלן. המתווה הושג בהסכמה עם שר התחבורה, ישראל כץ, באישור ביה"ד האזורי לעבודה בת"א. עפ"י המתווה תדחה הנהלת הרכבת את יישום ההסכם שחתמה אתמול עם חברת "בומברדיה" למיקור חוץ של תחזוקת הקרונות החדשים למשך שבועיים.

במהלך תקופה זו יתנהל מו"מ כאשר כל צד שומר על עמדותיו. המו"מ שיתנהל הינו גם על מיקור החוץ עצמו כפי שדרשה ההסתדרות ולא רק על ההשלכות של מיקור החוץ כפי שרכשה הנהלת הרכבת.

בתום תקופה זו, במידה ולא תושג הסכמה, יוכלו העובדים לצאת לשביתה מלאה ברכבת וזאת פרט לימי ראשון וחמישי. כך שלמעשה הוסרו הצווים והחל מעוד שבועיים תהיה לעובדים זכות שביתה בנושא מיקור החוץ.

הליכי המשמעת שננקטו לגבי העובדים יידחו גם הם לשבועיים. בהסתדרות מביעים סיפוק מההחלטה.

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, אמר כי "ננסה לנהל מו"מ אינטנסיבי, מצד אחד לעשות רכבת טובה יותר ומצד שני לא לפגוע בזכויות העובדים. הכדור כרגע עובר למשרד התחבורה, ככל שהם יידחו את ההסכם עם חברת "בומברדיה", כך יהיה שקט ברכבת. אם הם יחליטו להפעיל את מיקור החוץ בצורה חד צדדית הם יצטרכו להביא בחשבון שתהיה זכות שביתה".

עיני אף הוסיף ואמר כי: "כעת ניתן יהיה לנהל בצורה טובה יותר את המו"מ כפי שאמרתי לפני הדיון בביה"ד היה צריך להסיר את התנאים המוקדמים והאולטימטום שהציב שר התחבורה כדי לנהל מו"מ. במתווה הזה אין למעשה תנאים מוקדמים".

עיני הוסיף כי "השביתה איננה מטרה אולם כרגע השביתה יוצרת איזון במו"מ בין המעסיק לבין העובדים, ויצירת האיזון הזה יכולה להביא הסכם טוב לשני הצדדים".