כלים

פורום ראשי הרשויות שהוקם מטעם מרכז השלטון המקומי על רקע תופעת ההסתננות, התכנס אתמול (ב') לראשונה והציג דרכי פעולה להתמודדות עם התופעה. כפעולה ראשונה, פנו חברי הפורום בראשותו של ראש עיריית אילת – מאיר יצחק הלוי ליו"ר מרכז השלטון המקומי – שלמה בוחבוט, בבקשה לכנס ישיבה דחופה של כל ראשי הרשויות

"מדובר בבעיה לאומית שתגיע לפתחה של כל עיר במדינת ישראל", ציינו חברי הפורום, ביניהם: ראש העיר אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, ראש העיר בני ברק הרב יעקב אשר, ראש העיר ערד, טלי פלוסקוב וסגן ראש העיר אשקלון, שלמה כהן.

בדיון האמור, הציגו חברי הפורום את מימדי התופעה, כל אחד בעירו ואת ההשלכות שמשפיעות על החברה בעיר ועל תושבי הרשות. יו"ר הפורום - ראש העיר אילת, מאיר יצחק הלוי: "תמונת המצב באילת מדאיגה. על פי הנתונים שבידנו לפיה שוהים כיום בישראל למעלה מ – 30,000 מסננים, רובם מהגרי עבודה. מדובר בבעיה לאומית שלבטח תגיע לפתחה של עיר בישראל ועלינו למצוא פיתרון ברמה הלאומית". עוד ציין ראש עיריית אילת את החשש מחדירה מאסיבית לא מבוקרת על רקע המצב במצרים. ראשי הרשויות היו תמימי דעים באשר לחובה של ממשלת ישראל להאיץ מהלך ולקדם יישום החלטות שהתקבלו בעניין, ביניהן: הקמת הגדר, הקמת מתקן משמורת ואכיפה כנגד מעסיקים.

בדיון השתתף ראש אגף אכיפה לזרים במנהל האוכלוסין,  יוסי אדלשטיין , ודיווח כי הפתרונות שמציעים משרדי הממשלה הם בבניית הגדר, בהקמת מרכז השהייה שיאפשר זמן ממושך יותר לבדיקת מעמדם של המסתננים בגבולה של מדינת ישראל ובאכיפה כנגד המעסיקים מסתננים.

היועמ"ש של מערכת הביטחון, עו"ד אחז בן-ארי שהשתתף בדיון ציין, כי קצב בנייתה של הגדר מהיר  וכי עד סוף השנה יושלמו 100 ק"מ לאורך הגבול. עוד עדכן סמנכ"ל משרד הביטחון, כי תכנון הקמת מתקן המשמורת נמצא לקראת אישור במועצה הארצית וכי עם אישורו יחלו עבודות להקמתו. מתקן המשמורת במסגרתו יוכלו לשהות עד 8,000 איש, יאפשר מרכז שהייה שבו ניתן יהיה להעניק למסתננים שירותים הולמים ומצד שני למנוע את נדידתם בתוך הארץ וזאת עד לבחינת מעמדם. היועץ המשפטי למשרד הביטחון הוסיף, כי אורך השהות במתקן המשמורת יכול להגיע עד שלוש שנים מתוקף החוק למניעת הסתננות.

 יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט: "אני קורא לממשלה לקבל החלטה על מדיניות ההגירה. שוב בעיה לאומית מועברת לפתחם של ראשי הרשויות ואנו ניצבים בחזית האזרחית ומתמודדים עם נושאים שבהם אין מדיניות".

פורום ראשי הרשויות קורא לממשלת ישראל להחיש מהלך ביישום ההחלטות. לצד זאת, כאמור ביקשו חברי הפורום לכנס אסיפה כללית של כל ראשי הרשויות. עוד סוכם, כי לצד פעולות אלה יעמיד מרכז השלטון המקומי סיוע לוגיסטי וייעוץ משפטי לראשי הרשויות אודות דרכי ההתמודדות עם  עשרות אלפי מסתננים השוהים כבר במדינת ישראל.