בעקבות אישור חוק החרם בכנסת ישראל, שוחחו יו"ר מפלגת העבודה, מזכ"ל המפלגה ויו"ר הסיעה, והחליטו לכנס ישיבת לשכה מיוחדת של המפלגה, לדיון ייעודי על האיומים על הדמוקרטיה הישראלית, מצד הימין הקיצוני וגורמים נוספים

מיכה חריש, יו"ר מפלגת העבודה, אמר בעקבות אישור החוק בכנסת: "בחודשים האחרונים מדינת ישראל נמצאת במדרון חלק ומסוכן, אשר עלול להוביל להפיכתה למדינה לא דמוקרטית, שאינה מקבלת ערכים אוניברסליים של כיבוד האחר וחרויות הפרט. מפלגת העבודה, אשר הקימה את המדינה, ונלחמה על אופייה היהודי והדמוקרטי, תמשיך להילחם גם היום, על שמירת צביונה.

עלינו לפעול בכל הדרכים החוקיות, על מנת לבטל את החוק האנטי דמוקרטי הזה, ולהחזיר את אפשרות ההפגנה והמחאה לציבור הישראלי."

ח"כ איתן כבל, יו"ר סיעת העבודה בכנסת: "מדובר בחוק פחדני שמהווה חלק מסדרת חוקים פאשיסטים אותם יוזמת הממשלה". לדבריו, "זה פתטי להציג אנשים כמוני שהם הרוב במדינה כאנשים הפועלים על מנת לפגוע בה. אני נגד חרמות, אך אזור יהודה ושומרון, על אף אהבתי הרבה אליו, הוא אזור שעדיין שרוי במחלוקת. החברה הישראלית מספיק חזקה על מנת להכיל את הוויכוח הקשה סביב ההתנחלויות על מגוון הדעות שהוא מכיל. רק מי שאינו מאמין בה ובעוצמתה מסגל לחוקק חוקים הזויים כמו חוק החרם.

הימין שולט כבר 30 שנה ואיני מבין מה מפריע לו לממש את האידאולוגיה שלו ולספח את שטחי יהודה ושומרון למדינת ישראל. במקום זה הוא מעדיף לייצר בציבור תחושת מצור על מנת להרוויח עוד קולות בקלפי. אני קורא לראש הממשלה לנצל את הרוב אותו הרוויח בצורה דמוקרטית על מנת להנהיג ולהפסיק להשתמש בו על מנת לרמוס את המיעוט".

חיליק בר, מזכ"ל מפלגת העבודה הוסיף: "כנסת ישראל, על כל המפלגות הנמצאות בה, מחויבת לשמירת ערכי הדמוקרטיה במדינת ישראל. אין פה שאלה של ימין או שמאל, ושל עמדות לגבי החזרת שטחים ותהליך השלום – אנחנו נלחמים על אופייה של מדינת ישראל, על עתידה בקרב מדינות העולם.

כל המפלגות הדמוקרטיות בכנסת ישראל, צריכות להילחם בחקיקה זאת. עלינו לפעול יחד להגן על מדינת ישראל. על ראש הממשלה לכבד את כלל אזרחי מדינת ישראל, אשר משתתפים בתהליך הדמוקרטי בבחירות בקלפי, בהפגנות ובמחאות מאורגנות, במסגרת חוקי ישראל.

ראש הממשלה ויו"ר הכנסת, עליכם לשתף פעולה עם הרוב הדמוקרטי בכנסת ישראל, ולהפסיק את המגמה המסוכנת ואת שלילת הדמוקרטיה, אשר מאפיינת את הכנסת ה – 18 בראשותכם."