מעמד האישה

(זכויות האדם)
מיכל פוקס - ארוע הפתיחה (צילום יחצ)

עיריית תל אביב-יפו פתחה בסוף השבוע שעבר את התערוכה "חפץ" העוסקת בהחפצת נשים. התערוכה מתקיימת במסגרת שבוע האיור "ת"א 2017" ובשיתוף קרן אדמונד רוטשילד ואיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית בישראל. בתערוכה משתתפות 30 יוצרות ויוצרים מתחומים שונים - מאיירות, אנימטוריות, מעצבות, קרמיקאיות ועוד, נשים וגברים, שנפגשו ויצרו יחד במעין חממה את פרשנותם למונחים "חפץ" ו"החפצה". התערוכה פותחת שורה של אירועי תרבות ושיח בנושאים "חפץ" ו"החפצה" שבשיאם תתקיים העצרת השנתית למאבק באלימות כלפי נשים.

(הדופק הפוליטי)
עו"ד בתיה כהנא-דרור (צילום:ניר צפריר)

"הדגש צריך להיות על דמוקרטיה לא רק ככללי משחק. אלא דמוקרטיה מהותית שמעמידה בראש ערכים כמו שיוויון וחרות. צריך להבטיח שבתי הדין הרבניים לא יהיו הגורם שיפרש את השאלה "מיהו יהודי", לא בתחום הגיור ולא בתחומים של נישואין וגירושין. לפי נוסח החוק שמקודם היום הדין הדתי יקבל עליונות חוקתית והשיוויון בין המינים ייפגע", אמרה עו"ד בתיה כהנא-דרור, אשר ביקשה מחברי הוועדה לחוקק את הנוסח של בני בגין, כחוק הצהרתי כללי.

(הדופק הפוליטי)
מיכאלי: "להוסיף לוועדות גבר, שהוא בעל הבית מטעם אלוהים על נשים, בכדי שהן יוכלו לקבל ממנו רשות לעשות הפלה, זו אינה תמיכה או התייעצות רוחנית, אלא עוד אופן בעלות על גוף של נשים בידי גברים שצריכה לעבור מן העולם״. צילום: רון קדמי

חה"כ מרב מיכאלי: להוסיף לוועדות גבר שהוא בעל הבית מטעם אלוהים על נשים, בכדי שהן יוכלו לקבל ממנו רשות לעשות הפלה, זו אינה תמיכה או התייעצות רוחנית, אלא עוד אופן בעלות על גוף של נשים בידי גברים שצריכה לעבור מן העולם״. הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי - התנגדות עזה לאפשרות הוספת איש דת לוועדות להפסקת הריון בדיון הוועדה למעמד האישה. ח"כ תומא-סלימאן: "הגיע הזמן להוציא את הרחם מהמאבק הפטריארכלי, הלאומני והדתי" • ח"כ חאג' יחיא: "יש סיבות מוצדקות ויש סיבות לא מוצדקות להפסקת הריון". הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, בראשות ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש-הרשימה המשותפת) התכנסה הבוקר (ב׳) לדיון בנושא שינוי מנגנון האישורים להפסקות הריון בעקבות הצעות לסדר של חברי הכנסת עבד אל חכים חאג׳ יחיא (הרשימה המשותפת), יהודה גליק (הליכוד) ועליזה לביא (יש עתיד). ח״כ חאג׳ יחיא: ״הגשתי את הצעתי לאחר שראיתי את הסטטיסטיקה שפורסמה כי ישנו גידול במספר ההפלות באוכלוסייה הערבית. החוק מטרתו שימור הריונות ומניעת הפלות לכן קיימות וועדות להפסקת הריון. המחוקק קבע אותן כיוון שחשב שיש צורך להגביל ולצמצם את מספר ההפלות.

(תשתיות)
משרד התחבורה: בקרוב נכשיר 25 נהגות תחבורה ציבורית וסככות המתנה יכללו תאורת לילה

משרד התחבורה לוועדה למעמד האישה: בקרוב נכשיר 25 נהגות תחבורה ציבורית וסככות המתנה יכללו תאורת לילה - יו"ר הוועדה, ח"כ תומא-סלימאן: "ככל שתתאימו יותר את החבורה הציבורית לצרכי הנשים, כך תראו עליה בשימוש" הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, בראשות ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש-הרשימה המשותפת), החלה היום (ד') בסדרת דיונים בה יגיעו משרדי ממשלה שונים לוועדה להצגת הניתוח המגדרי של תקציבם, בהתאם להחלטת הממשלה 2084 מאוקטובר 2014.

(כלכלה צודקת)
"המדינה סבורה שדווקא בעלי צרכים מיוחדים יכולים להתקיים מפחות משכר המינימום"

תכנית לאומית להעסקת אנשים עם מוגבלות לא תצא לפועל בשל חוסר הסכמות בין משרדי הממשלה – כך נחשף בוועדה למעמד האישה, יו"ר הוועדה, ח"כ תומא-סלימאן: "המדינה סבורה שדווקא בעלי צרכים מיוחדים יכולים להתקיים מפחות משכר המינימום"

(זכויות האדם)

יו"ר הוועדה, ח"כ תומא-סלימאן, למשרד הרווחה: "יש מחסור חמור בעובדות סוציאליות בשטח, שיאתרו ויטפלו בנשים נפגעות אלימות". הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, בראשות ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש-הרשימה המשותפת) קיימה היום (ב') דיון במחסור במסגרות טיפוליות עבור נערות ונשים ערביות הסובלות מאלימות, במסגרת הצעה לסדר של ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת).

(הדופק הפוליטי)

קולות מחאה בוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי - עם חשיפת התכנית העתידית לצימצום תקציב ההכשרות המקצועיות והפרטת מרכזי ההכשרה. יו"ר הוועדה, ח"כ תומא-סלימאן: "המדינה מבצעת נסיגה מהותיות מאחריותה".

(דרום)
חה"כ עאידה תומא סלימאן בנווה מדבר. צילום יח"צ

חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בכנסת, הגיעה בשבוע שעבר למועצה האזורית נווה מדבר כדי לדון בנושא קידום מעמד הנשים במגזר הבדואי.

(זכויות האדם)

יו"ר הוועדה, חה"כ תומא-סלימאן לסיוע המשפטי: " ילדים אינם עכברי מעבדה! אי אפשר לבדוק על חשבון ילדים חסרי ישע השפעות של שינויי מדיניות!"