כמעט כל עסק, בין אם קטן, בינוני או גדול, עושה שימוש במחשב אחד לפחות ולרוב בכמה מחשבים. לעסקים בינוניים יכולים להיות עשרות מחשבים ואילו לעסקים גדולים מאות ולעיתים אף אלפי מחשבים. אך כיצד מתפעלים את כל המחשבים הללו ללא תקלות? באמצעות ניהול יעיל ומוצלח של רשת המחשבים של העסק. ניהול רשתות איכותי הוא עולם ומלואו, ויש חברות המתמחות בכך ואנשי מקצוע שלמדו לעומק את התחום. בכתבה זו ננסה לפרט מהם הדגשים החשובים בתחום הרשתות לעסקים ובעיקר - כיצד בוחרים חברה מתאימה שתפעיל ותנהל את רשת המחשבים של העסק שלכם. אז אם יש לכם רשת מחשבים בעסק כתבה זו מיועדת במיוחד עבורכם.

קרא עוד...

כבר מזמן הוא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו, ומי שכבר הפכה לאמא, יודעת שהתפקיד הגדול ביותר של המחשב, הרבה מעבר לעבודה או הפנאי, הוא כצעצוע הנחשק ביותר של תינוקות החל מגיל שנה בערך.

ילדים אוהבים מחשבים, יש להם גישה אליהם, במיוחד בממשקים אינטואיטיביים כמו של ה macbook pro. יש סנכרון בין התפתחות האבולוציה לבין התפתחות הטכנולוגיה ורואים את זה היטב על ילדים שיש להם משיכה חזקה למחשב והבנה טבעית לביצוע פעולות בסיסיות על המחשב כבר בשלב הפעוטות שלהם.

תוחלת החיים הממוצעת של מחשב, אם מדובר על מחשב נייד, עומדת של שלוש- ארבע שנים, כאשר גם אם עבר פרק הזמן הזה והמחשב עדיין במצב טוב, זה יהיה בכל מקרה הזמן לשדרג אותו במחשב חדש יותר ומתקדם יותר. הטכנולוגיה מתפתחת בקצב מהיר וכמות החידושים שמתרחשים תוך ארבע שנים היא פשוט פנומנאלית. מי שרוצה להשאר מעודכנת בכל מה שקורה בשוק ולהנות מהשיפור ההולך ומתחזק של איכות החיים שלה בהחלט תרצה לשדרג את המחשב שלה מדי כמה שנים.

בשוק יש יצרני טכנולוגיה רבים, חלקם טובים יותר חלקם פחות, אבל ללא ספק יש יצרנית אחת שמעמדה לא מעורער.

המובילה בטכנולוגיה

כבר כמה שנים שבראש רשימת החברות המובילות עומדת אפל עם המחשבים, המכשירים הסלולריים וכל מה שביניהם. אפל מצליחה להציג שילוב חד פעמי של ממשק משתמש מושלם וטכנולוגיה חזקה וחדשניות במיוחד שעומדת מאחוריו. אחד ממוצרי הדגל של אפל הוא ה macbook pro שמהווה פתרון מושלם למי שרוצה להשתדרג.

הדגם האחרון של ה macbook pro הוא בהחלט גרסה משודרגת של אבותיו על דורותיהם, עם מעבד חזק יותר, איכות מסך גבוהה יותר, מצלמה ברזולוציה גבוהה ועוד מגוון של שדרוגים ופיתוחים שונים. המחשב מגיע בשני גדלים לבחירה, כך שתוכלי לבחור את הגודל שנח לך יותר.

בשני הדגמים יש מעט פערים בנוסף להבדלים בגודל המסך, לכן כדאי לרדת לפרטים ברמה הטכנית בעת הבחירה.

ה macbook pro מצטרף לרשימה ארוכה של מוצרים מצטיינים מבית אפל שאת כולם ניתן לרכוש און ליין תוך חסכון של זמן, אנרגיה וכסף.

המצטיינת במחיר

אם את רוצה לחסוך בעלויות יש יצרנית אחת שקשה מאד להתחרות עם המחירים שהיא מציעה. טושיבה שמציגה מגוון דגמים טובים למדי של מחשבים מסוגים וגדלים שונים. מאחורי המחשבים הסטנדרטיים של טושיבה אין יותר מדי הברקות, אבל אי אפשר להתעלם מהמחיר האטרקטיבי שלהם. אם את רוצה לחסוך כסף זו בהחלט יכולה להיות אפשרות לא רעה.

רעיון נוסף לחסכון יהיה רכישה של דגמים משנה חולפת. אצל כל יצרן זה יקטין את עלות המחשב באחוז לא מבוטל. זה אמנם לא יבטיח את הצעקה האחרונה בכל מה שנוגע לטכנולוגיה, אבל זה בהחלט יאפשר שדרוג למחשב בין ארבע שנים, במחיר נמוך יותר.

בשבועות הקרובים על כל בעל עסק המנהל מלאי להתארגן לקראת ביצוע ספירת מלאי. ערכו של המלאי משמש כלי מרכזי לקביעת הרווח וההפסד של העסק. ספירת המלאי המתבצעת מדי שנה בחודשים נובמבר דצמבר, היא חובה על פי דרישות הפיקוח החשבונאי ותקנות המס כמו כן, היא חשובה לצורך קבלת המידע השוטף הנחוץ להנהלה על פעילותה התקופתית.חברת אופק מערכות המתמחה במערכות מחשוב לבתי עסק מציעה לבעלי העסקים פיתרון זמין, החברה יוצאת במבצעי סוף שנה ומציעה השכרת מסופונים לבתי עסק במחיר מוזל, המחירים נעים בין 500₪ ל-1200₪ בהתאם לאופי המסופון ודרישות החומרה והתוכנה.המסופונים מאפשרים ביצוע מהיר ומדויק של מלאי.לחברות המעוניינות בשירות משלים ניתן לקבל את השירות הכולל צוותי ספירה המצוידים עם מסופונים.

חברת אופק מערכות המתמחה במחשוב לבתי עסק נוסדה בשנת 1987. החברה מציעה מגוון של מוצרים אשר מטרתם לתת מענה כולל לניהול העסק אם בודד ואם רשת חנויות, באמצעות מערכת אחת ללא צורך במספר תוכנות. החברה מאמינה בגישה כי "אין צורך בנוכחותו הפיזית של בעל העסק על מנת שהעסק יצליח להתנהל". לחברה שותפויות עסקיות עם המובילות והגדולות שבחברות המחשבים והתקשורת בארץ ובעולם.

אין זה פשוט בימינו למצוא בית עסק בודד שאין בו מחשב ומדפסת. אנו נוהגים להדפיס הרבה מסמכים, לצרכי עבודה ולימודים, מה שמעלה את הביקוש למדפסות טובות באופן תמידי – מדפסות שישרתו אותנו משך זמן רבה. אך יש לזכור, כי עלות דיו של מדפסות היא גבוהה; על כן, רבים יעדיפו לרכוש מדפסות לייזר.

קרא עוד...

העולם שבו אנחנו חיים הוא כמעט כולו טכנולוגי, ומשמעות הדברים שאפילו עיצוב זה משהו שעושים היום בעזרת תוכנות מחשב ולא על ידי שרטוטים שונים. אם בעבר אדריכלים היו משרטטים על גבי שולחנות שרטוט גדולים, הרי שהיום את כל העבודה הם עושים במחשב, וזה נכון לגבי כל תחום עיצוב שקיים. זה בדיוק היה הרקע להתפתחותו של תחום העיצוב הגרפי,זה ולמען האמת, יש היום הרבה מאוד חברות ואנשי מקצוע שיכולים לתת לכם שירותי עיצוב גרפי. אם גם אתכם התחום הזה מושך בשנים האחרונות ואתם רוצים להתחיל לעבוד בו, אז למה שלא תגיעו לעשות קורס בתחום הזה ותראו האם הוא מתאים לכם בתור קריירה או לא?

עיצוב בעזרת תוכנות

אחת מהסיבות שבגללן עיצוב גרפי זה עניין כל כך חשוב בימינו, היא למעשה התקשורת החזותית עומדת בבסיס כל דבר שאנחנו עושים. כלומר, אין כמעט עסק, בין אם הוא קטן ובין אם הוא גדול, שאין לו אתר אינטרנט, וכדי ליצור אתר אינטרנט יפה שיהיה מספיק מרשים, צריך מעצב גרפי מקצועי. אנשים שאין להם חוש ואין להם ידע בתחום העיצוב הגרפי כלל לא יוכלו לעצב אתר שבאמת יעשה את העבודה ויראה מרשים. לכן כל אותם בעליה עסקים שצריכים אתר אינטרנט מרשים הם למעשה הלקוחות הפוטנציאלים של המעצבים הגרפיים, ומשמעות הדברים היא שיש ביקוש אדיר בתחום הזה.

alt

ללמוד במקום מקצועי ומוביל

ממש כפי שיש הרבה לקוחות שצריכים את שירותיו של המעצב הגרפי, כך יש גם הרבה בתי ספר שבהם אפשר ללמוד את התחום לעומק. כאן מגיעה השאלה, אם זהו המצב, אז איך אפשר לבחור איפה ללמוד את התחום לעומקו? לכל אחד יש שיטה אחרת לבחור את המקום שבו הוא רוצה ללמוד, ובעת הבחירה שלכם כדאי שתתייחסו לשני דברים עיקריים. הראשון שבהם: מה כולל הקורס ואיזה כלים תוכלו לקבל בו, והשני, הוא האם בית הספר שייתן לכם את התעודה הוא בית ספר מוכר. בהשתלבות בעבודה יש הרבה פעמים הבדל בין תעודה ממוסד גבוהה ורציני ובין תעודה ממוסד שאינו מוכר, כך שכדאי לקחת זאת בחשבון.

PHOTOSHOP ההמצאה ששינתה את פני העולם

אתם אוהבים לצייר, אוהבים לקחת את התמונות של סבא וסבתא וממש רוצים שהצבעים יהיו יותר חדים יותר חיים מצבעי "ספיה" החומים של אז, אולי בא לכם לקחת את התמונה שצילמתם חברים ומסביב כל העולם ואשתו והייתם מעדיפים לשלוח אותה אליהם מלבד כל ה"רעש" הזה מסביב. תוכנת פוטושופ זוהי תוכנה מדהימה לעיבוד תמונה, כל שצריך הוא לקחת את התמונות שרוצים "לשדרג" לסרוק אותם למחשב או להעביר אותם למחשב באמצעות דיסק און קי, או כל אמצעי שאתם יכולים להיעזר בו על מנת להעביר את התמונות למחשב פותחים את תוכנת העל פוטושופ וזהו מתחילים בשדרוג התמונה.

פוטושופ

התמונה נמצאת בתוך המחשב

מהרגע שבו נמצאת התמונה בתוך המחשב שלכם, אתם עוברים לעבוד בתוכנת פוטושופ שפתחתם, כשפותחים את התוכנה, לאחר מסך ההיכרות הראשוני, נפתחים לכם המוני כלים מימין והמוני כלים משמאל ושלל פקודות באנגלית (אלא אם כן התוכנה בעברית). דבר ראשון מה שחשוב הוא לפתוח את התמונה שאותה אנו רוצים לשדרג באמצעות תוכנת הפוטושופ, מהרגע שהתוכנה נפתחה ניתן כבר לעבוד עליה, מומלץ מאוד לעשות שכפול שלה שלא נפגע בקובץ המקורי ולשמור את הקובץ החדש בשם אחר שלא נדרוס את הקובץ שעליו התמונה המקורית.

באילו אפקטים כדאי להשתמש

כאן בעצם צריך לבוא הידע שלכם בנושא הפוטושופ, זוהי תוכנה מדהימה ויש לה כל כך הרבה תכונות ואפקטים והגדרות וקטגוריות וכל ערך שמשנים, מקבל משמעות עיצובית חדשה לגמרי, למביני עניין ואנשים שלמדו את התוכנה, הדבר יהיה קל ומהנה ולאלו שלא ממש מכירים את התוכנה, מומלץ לקחת קורסים בפוטושופ כדי ללמוד עליה יותר, אפשר לאייר בה, אפשר לעשות מניפולציות על תמונות, ליצור מחזות סוריאליסטיים, כמו צבי ים עם בגדי ים במוסך מכוניות, דברים הזויים לחלוטין, גשם בחוף הים של תל אביב, כלב על סקייטבורד, כל יצירה שחשבתם עליה, וחשבתם שאינה אפשרית לביצוע, תוכלו לבצע בתוכנה המדהימה הזו.

כמה זמן יקח ללמוד לעבוד בפוטושופ

פוטושופ הינו תוכנת מחשב גראפית וככזו, תמיד יהיה מה ללמוד, תמיד יהיו לתוכנה עוד ועוד פיתוחים, הכי חשוב ללמוד את הבסיס, את עיקרי הדברים, לפתוח קובץ לעשות עליו אפקטים, לצייר, לכתוב וכו'. חשוב לבדוק איפה מלמדים את התוכנה, מה הקריטריונים ללמוד אותה, מה אתם רוצים להפיק מהתוכנה וכמובן גם לאחר הקורסים ללמוד וללמוד וללמוד כמה שיותר על הפוטושופ שזוהי באמת אחת מהמצאות המאה.

ILLUSTRATOR לייצר אלמנטים גראפיים ללא חשש

תוכנת אילוסטרייטור מאפשרת לכל אמן שדיוק זה לא ממש הצד החזק אצלו, להשתמש בכמה פונקציות שמאפשרות ליצירות שהוא יוצר בתוכנה להיות הכי מדוייקות שניתן לפי פקודות מחשב, למשל יש מספר אובייקטים אחת מתחת לשניה, יש מספר פונקציות שבעת בחירת כל האובייקטים יכולים ליישר למרכז, לסדר מרווחים שווים האחד מול השני וכך בלחיצת כפתור לדאוג שאלמנטים שהיו בקומפוזיציה מעט לא מסודרת בדף, להיות הרבה יותר מסודרת ומובנת.

סולו

הכוכב הכי ישר שיכול להיות

כשרוצים ליצור צורות מדוייקות באילוסטרייטור ניתן לעשות זאת באמצעות בחירה של כמה פקודות ותיקון ערכים בחלון ההגדרות שלה, למשל על מנת ליצור כוכב עם 5 זרועות, נבחר בכלי הצורות, נלחץ על כלי הכוכב, ייפתח חלון קטן שישאל כמה קודקודים, מה הקוטר הפנימי ומה החיצוני, לאחר שנמלא את הפרמטרים המתאימים, נלחץ על אישור, ויופיע על דף התוכנה כוכב חמוד יפה וישר עם 5 זרועות, שיצרנו בשניות במקום ליצור בחשש רב עם כלי העט או עם כלי המברשת.

לשלב את הכוכב עם טקסט שיצרנו

אילוסטרייטור היא גם תוכנה מעולה לעיצוב טקסטים, אנחנו יכולים לקחת את הכוכב שיצרנו לשים אותו בשכבה אחת ומעליו אנו נוסף טקסט נחמד ונשים אותו בשכבה אחרת, נבחר פונט שנותן אווירה קוסמית וצבע יפה אולי כחול וקונטור לבן, גודל מתאים וננסה למקם את הטקסט במקום שיהיה טוב לקומפוזיציה שלנו עם הכוכב שיצרנו, יש אפשרות גם להצמיד את הטקסט שנוצר לאיזושהי צורה מעגלית וכך נוכל לקבל טקסט מקומר שאפשר לשלב מתחת לכוכב.

ILLUSTRATOR תעיף את העיצוב למימד הבא

תוכנת האילוסטרייטור היא כלי מדהים בידי גרפיקאים ומעצבי אופנה ומעצבי פנים וכל אומן אחר שצריך תוכנה שתעזור לו לעשות את אותם עיצובים, שהוא עושה ביד עם דף נייר ועיפרון, ולהעביר אותם על גבי המחשב. יש לוחות גרפיים טובים שיכולים לסייע במלאכה הזו ותוכנת האילוסטרייטור מאפשרת לקחת את העיצוב שיצרנו במחשב ועם הוספה של אלמנטים גראפיים ואפילו תמונות JPG שבנינו עם תוכנת הפוטושופ וליצור עיצוב מדהים חי הרבה יותר, הרבה יותר עוצמתי שיכול להעביר את המסר שרצינו לצופה בצורה הרבה יותר חיה ומקצועית ובועטת מוסכמות אם זו המטרה שלשמה אנו מבצעים את העיצוב.

INDESIGN לגרפיקאי שרוצה להתפתח

גרפיקאים טובים יודעים לעבוד על כל תוכנה, על אילוסטרייטור ועל פוטושופ, אך חובה ממש גדולה עליהם לדעת גם לעבוד על תוכנת האינדיזיין, זו התוכנה האולטימטיבית לעבודה אינטיסיבית לגבי כל מה שקשור לעולם הדפוס והשיווק, יצירת מגזינים, ברושורים, ספרים חוברות, עלונים ועוד הרבה מוצרי דפוס טובים אחרים. הגרפיקאי חייב לדעת להשתמש בתוכנה הזו אם הוא רוצה לעבוד בחברה שצריכה שיידע לעמד את העמודים של המגזין שעליו הן עובדים, או לעבוד עם סופר שרוצה שהוא ייקח את הספר שלו שהוא כתב ב word ולעצב אותו באינדיזיין.

אנדיזייו

התוכנה המופלאה הזו אינדיזיין יודעת לעבוד עם טקסטים מכל מיני תוכנות ואין צורך לבצע המרה, היא יכולה לעבוד עם טבלאות מוכנות, קבצי וורד מוכנים, יש בתוכנה אלפי אפשרויות שמאפשרות ביעילות ליצור ספר או מגזינים, לשלב בין תמונות וטקסט שמשתלב איתן בין אם הוא מקיף את התמונות במבנה מיוחד ובין עם מספיק לגרפיקאי שיהיו מאחורי הטקסט הכל מגיע לפי התייעצות עם הלקוח. הלקוח יושב עם הגרפיקאי ודואג להביא לו את כל החומר שהוא רוצה שיופיע בספר, וביחד בפגישות יזומות הם יחשבו איך למיין את החומר מה ייכנס לספר ומה לא.

כשהגרפיקאי הולך לעמד את הספר, הכוונה היא לבנות עמודים ממכלול קבצי הוורד שהוא קיבל מהלקוח, אין הגבלה למספר העמודים שיכולים להיפתח לתוכנת האינדיזיין, קורס אינדיזיין ממצה וטוב ילמד את הסטודנט כל מה שקשור לגבי עבודה עם קבצים באינדיזיין, עבודה עם תמונות, עבודה עם אפקטים באינדיזיין, בלימודי תוכנת האינדיזיין שהיא האחות של שאר תוכנות אדובי הפופולריות, פוטושופ ואילוסטרייטור, הממשק של תוכנת האינדיזיין גם די דומה, יש לה גם אפשרויות ליצור מספר אפקטים על תמונות או על טקסט, וברגע שלומדים את התוכנה בקורס אינדיזיין עצמו אפשר לגלות עולם ומלואו של עיצוב מוצרים לדפוס.

גרפיקאי שלא יודע איך עובד הדפוס, או איך נראית חוברת פנטונים וכל נושא אחר שקשור לעולם הדפוס יהיה לו מאוד קשה להשתלב בתעשייה וזה דבר שמאוד חשוב שיהיה בקורס אינדיזיין טוב, קורס שגם מסביר לך בראש ובראשונה על הממשק, מה עושים הכלים העיקריים, איך מעמדים דפים, מה קורה כשיש לך מספר רב של דפים קבועים, איך נעזרים בעמודי מאסטר ועוד הרבה נושאים רבים וטובים שהלימוד שלהם יכול רק לעזור לסטודנט להיות גרפיקאי הרבה יותר טוב בעתיד.

איך מתבטאת גרפיקה ממוחשבת בתלת מימד?

בסרטי התלת מימד ופרוייקטים שמייצרים מודלים בתלת מימד, נעזרים רבות ביכולת ובשיטות העיבוד הדיגיטאליים של המחשב, כל סרטון תלת מימד שתראו היום, או המון סרטים מצויירים דו מימדים, או הרבה מודלים שנראה לכם שהם כמעט ו"קופצים" מהמסך, נעשו בשיטות היצירה של הגרפיקה הממוחשבת שהולכת ומתפתחת יחד עם התפתחות הטכנולוגיות של היום.

alt

בגרפיקה ממוחשבת משתמשים לא רק אומנים וגרפיקאים אלא היא גם יכולה לשמש ולהתפרס על פני תחומים רבים, כמו תחום הרפואה, שם הגרפיקה הממוחשבת מסייעת לפתח מודלים תלת מימדיים על גבי המחשב ולהסביר בעזרת סרטוני אנימציה תלת מימדית, תהליכים שלא ממש היינו יכולים לראות אותם במציאות, גם בעזרת מיקרוסקופ, הגרפיקה הממומחשבת מאפשרת לבנות הדמיות שלמות של תהליכים רפואיים שנראים בבירור בתלת מימד בצבע עם חיקוי של התנהגות של עצמים מהמציאות, כמו נוזל ומים ועשן.

עם גרפיקה ממוחשבת ניתן לעשות גם הדמיות של מבנים בתחום הארכיטקטורה, ישנן תוכנות רבות כיום שמשתמשות בשיטות המחקר והפיתוח של הגרפיקה הממוחשבת כדי להגיע למידול ממש ריאליסטי עם הטלת צל ונקודות תאורה בזמן אמת. כשיוצרים משחקי מחשב, הדמויות שנוצרות תוך כדי משחק נעשות בזמן אמת ולכן צריך לדאוג שיהיו כרטיסים גרפיים חזקים ביותר כדי שהמחשב יוכל לחשב כל כך הרבה פעולות מסובכות וברגע האמת ליצור לפתע דמות חדשה לגמרי בעלת אור וצל שנראים ממש כמעט ריאליסטיים.

תארו מצב שבו אתם צריכים ליצור משהו ריאליסטי ולקבוע גם מיקומים של אור וצל ותאורה ושהכל ייראה נכון והגיוני, בזכות השיטות שפותחו עבור פיתוח הגרפיקה הממוחשבת כמו ממשקי ספרייה שטומנים בתוכם את המידע שיאפשר להציג באופן חזותי ובזמן אמיתי את המודל המדובר עם ההדמייה של מעברים של אור וצל ואפילו יצירת תוכנות מיוחדות ליצירת אילוזיות של פרווה ושיער אמיתיים כמו גם של אש ועשן כך שברגע שאנו נמצאים באולם קולנוע וצופים בסרט שיוצר בשיטות של הגרפיקה הממוחשבת אנו ממש נרגיש בזכות התפתחות הטכנולוגיה שמנסה לדמות כמה שיותר את המציאות.

גרפיקה ממוחשבת בתלת מימד נותנת לגרפיקאי לחקות הרבה תהליכים פיזיקליים שאנו מכירים מהמציאות כמו גשם שיורד על הבית ואיך הטיפות ממש יורדות על מבנים, או על עץ, עשן שמיתמר מעל ארובה ואש יוקדת פורצת ממבנה ונסיך כמו שרק למשל, מנסה להציל את הנסיכה לפני שיתרחש פיצוץ אדיר, ההנאה שלנו תלויה בהצלחות ובפיתוחים שיגיעו עוד מהגרפיקה הממוחשבת וימשיכו להדהים אותנו.

הכתבה באדיבות מכללת סולו Online Graphic לימודי תעודה מעצבים גרפיים וקורסים בגרפיקה ממוחשבת.