מחר ייגזר דינו של עבדאללה אבו-רחמה, מראשי הועדה העממית המארגנת את ההפגנות בבילעין. באגודה לזכויות האזרח אומרים היום כי דיכוי המחאה נגד הגדר בבילעין וניעלין הוא הפרה של זכויות אדם

אבו רחמה, העצור מאז דצמבר 2009, הורשע בהסתה ליידוי אבנים ובארגון ונטילת חלק בתהלוכה ללא רישיון, על פי צו צבאי 101 משנת 1967, שהצבא החזיר לשימוש לאחרונה. אבו רחמה זוכה משני אישומים של יידוי אבנים והחזקת אמל"ח (האחרון התייחס לרימוני גז משומשים שהחזיק בביתו לשם המחשת האמצעים שבהם נוקט הצבא לדיכוי הפגנות).

הרשעתו של אבו רחמה התבססה על הודאותיהם במשטרה של מספר קטינים מהכפר בילעין אשר נעצרו בחשד ליידוי אבנים במסגרת מבצעי מעצר ליליים, ושנמנעה מהם הזכות להיוועץ בעו"ד. בארגון השמאל בצלם אומרים כי "בית המשפט עצמו הכיר בעובדה שנפלו פגמים קשים בחקירתם של הקטינים. ההסתמכות על עדויותיהם של קטינים שנגבו במהלך לא תקין ושיש ספק באמינותן, מערערת את הבסיס עליו מושתתת ההרשעה ומעוררת ספק כבד שהתקיימו כללי ההליך ההוגן.

יש לראות את הרשעתו של אבו רחמה על רקע האמצעים בהם נוקט הצבא בעת האחרונה לשים קץ להפגנות נגד מכשול ההפרדה בגדה המערבית. במסגרת זו, עוצרים כוחות הביטחון רבים ממארגני ההפגנות, מפזרים לעיתים את ההפגנות באלימות ומגרשים לחו"ל חלק מן הפעילים הזרים המשתתפים בהן."

באגודה לזכויות האזרח מתריעים, כי צה"ל פוגע באופן שיטתי בחופש הביטוי וההפגנה של הפעילים המפגינים נגד הגדר המנתקת את תושבי הכפרים מאדמותיהם.

לדברי עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, "גדר ההפרדה בניעלין ובבילעין הוקמה בעומק הגדה, בניגוד לדין הבינלאומי ואף בניגוד לפסיקות בג"ץ, מתוך מטרה ברורה לספח קרקעות פלסטיניות לטובת בנייה עתידית בהתנחלויות. על רקע זה התגבשה המחאה העממית, שמוביליה חרתו על דגלם את עקרון המחאה הלא אלימה. צה"ל פוגע קשות בחופש הביטוי של תושבי הכפרים המוחים על גזל אדמותיהם, באמצעות הכרזה על האזור כולו שטח צבאי סגור במועדי ההפגנה, ובהוצאת ההפגנות כולן מחוץ לחוק."

אבו רחמה עצור מזה שנה, בתחילה בחשד לארבע עבירות; בהמשך, נוקה מהחשדות לזריקת אבנים והחזקת תחמושת, אך הורשע בעבירה של ארגון הפגנה בלתי חוקית ו"הסתה לזריקת אבנים". מחר יגזור בית המשפט הצבאי בעופר את דינו.