כתב אישום חמור, המייחס ביצוען של 17 עבירות פריצה לבתי כנסת באזור הדרום ומרכז הארץ וגניבת גווילים של 30 ספרי תורה, יוגש ביום שישי נגד שני נאשמים - תושב י-ם ותושב חדרה.

biblestolבמהלך החודשים האחרונים נרשמו ברחבי הארץ מספר אירועים שונים בהם אלמונים פרצו לבתי כנסת במושבים, גנבו מתוך ספרי התורה את הגווילים כל זאת בלא שהותירו אחריהם סימני פריצה גלויים לעין . דבר הגניבה נודע רק באיחור רב, בעת שהמתפללים הוציאו את הספרים לקריאה בתורה .

בחודש נובמבר נרשמו במרחב הנגב שלושה אירועים של גניבת ספרי תורה מהמושבים יתד, שובה ופרי גן . הואיל וניתוח האירועים העלה כי הם נעשים בכל רחבי הדרום, הורה מפקד המחוז ניצב יוחנן דנינו על הקמת צוות חקירה מיוחד בתוך היחידה המרכזית של מרחב הנגב, שזכה במשטרה לכינוי מבצע "מזמור לדוד".

צוות החקירה בפיקודו של החוקר הוותיק, רב נגד אבי נחמני, החל מיד בניתוח העבירות, מיקומן ומאפייניהן. פריצת הדרך הראשונה ארעה תוך כמה ימים , חוקר זירת העבירה שביקר בזירת ההתפרצות במושב פרי גן הצליח לאתר ראיות פורנזיות שבדיקתן במעבדה הצביעה על מעורבותו של חשוד בשם דוד וולדמן, תושב ירושלים .

צוות החקירה ידע כי אין בכך די ראיות. הצוות התחקה אחר הליכות החשוד, עברו ועיסוקו וגילה כי מדובר באדם המוכר למשטרה מעיסוק בעבירות רכוש בעלות מאפיינים דומים בעבר.

מפקד ימ"ר נגב סנ"צ דוד בואני הורה לבלשיו לפעול לתפיסת החשוד. כעבור זמן ולאחר שנאספו די ראיות הקושרות את החשודים לביצוע עבירות של פריצה לבתי הכנסת וגניבת הגווילים הורה מפקד הימ"ר לבצע את מעצרם של שני החשודים בגניבה. כל החשודים הועברו לחקירה בפני צוות החקירה המיוחד .

מחומר הראיות אותו אסף צוות החקירה עולה כי מדובר בביצוע עבירות באופן מתוכנן ומוקפד. לפני כל גניבה הגיעו החשודים מס' פעמים לזירה ,צפו על בתי הכנסת , אספו "מודיעין" על המקום וניתחו את רמת האבטחה.

החשודים התמקדו בפריצה לבתי כנסת במושבים כיוון ושיערו כי המבנה יהיה נגיש לציבור במשך היום וכך יוכלו לבצע את הפריצות בשעות היום. בחלק מהמקרים אף נהג אחד החשודים להיכנס אל בית הכנסת בשעת תפילה בכדי "להשלים מניין " ובאותה עת בחן את סידורי האבטחה של המקום .

לאחר חקירה מקיפה איסוף וגיבוש הראיות הוגשה הצהרת תובע על ידי יח' התביעות של מחוז דרום ובכוונתם להגיש נגד שני החשודים העיקריים כתב אישום ובקשה למעצר עד לתום ההליכים. באשר ליתר החשודים – לחלקם יוגש כתב אישום שלא במסגרת מעצרם .

מפקד מחוז הדרום ניצב יוחנן דנינו שיבח את עבודת צוות החקירה והיחידה המרכזית של מרחב הנגב על פעילות חקירה מקצועית ונחושה :" מדובר בגניבות שפגעו בקודשי ישראל , מעבר לנזק הכלכלי גרמו גם לצער רב , פגיעה ערכית ורגשית בקרב ציבור קהילות המושבים בכל הארץ ובקרב בני משפחה שכתבו ספרי תורה להנצחת יקיריהם".