סיפור הצלחה: עיריית כפר קאסם הצליחה לבצע מהפכה בשיעורי גביית הארנונה מאז כניסתו לתפקיד של ראש העירייה עו"ד עאדל בדיר, מ- 52% בשנת 2013 ל- 82.4% בשנת 2014 (במספרים מחלטים עלתה גביית הארנונה ב- 12 מיליון ₪ בין 2013 ל- 2014). מדובר בשיעור גביית ארנונה גבוה באופן משמעותי בקרב הרשויות הערביות בישראל. השיטה: ראש העיר מתקשר לחייבי ארנונה בעצמו ומבקש להסדיר את החוב

כלים

ראש עיריית כפר קאסם, עו"ד עאדל בדיר, מתקשר מדי יום בעצמו למשפחות בעיר שלא שילמו את הארנונה שלהן, ומבקש מהן להסדיר את חובות הארנונה לעירייה. בדיר מזכיר למשפחות כי הוא עצמו איננו מושך משכורת מקופת העירייה וכי תשלומי הארנונה מופנים לפיתוח כבישים ושיפור השירות לתושבים ביישוב. עם התוצאות אי אפשר להתווכח – שיעור גביית הארנונה זינק מ- 52% ל- 82%.

העמקת גביית הארנונה הגדילה בצורה דרמטית את הכנסות העירייה, מ-18 מיליון שקלים ב-2013 ל-30 מיליון שקלים ב-2014. בנוסף, בוצעו בעיר צעדי התייעלות בניהול העירייה שצמצמו את ההוצאות. התוצאה היא שעיריית כפר קאסם סיימה את שנת 2014 בעודף תקציבי שוטף של כחצי מיליון שקלים, אחרי שנים ארוכות שבהן נרשם מדי שנה גירעון שוטף של מיליוני שקלים.

עקב שנים רבות של ניהול גירעוני של העיר, בקופת העירייה עדיין נמצא גירעון מצטבר של כ-23 מיליון שקלים, אבל ההערכה היא שהגירעון המצטבר ייסגר בתוך מספר שנים ועיריית כפר קאסם תהפוך לעיר הערבית הראשונה בישראל שתגיע לעצמאות כלכלית ולא תזדקק לסיוע ממשלתי.

"כפר קאסם היא יישוב שטוב לחיות בו והיא נמצאת על הדרך הנכונה – לעצמאות כלכלית ולשגשוג", אומר ראש העירייה, עו"ד עאדל בדיר, "כפר קאסם ממוקמת קרוב לגוש דן וסמוך לכביש 6. בעיר יש שלושה אזורי תעשייה, ולמרות שאנחנו נהנים רק מהארנונה של שניים מהם כאשר כל הארנונה של פארק אפק משולמת לעיריית ראש העין, הם מניבים לנו מספיק הכנסות כדי שנוכל לשאוף לעצמאות תקציבית, ויש לנו רק 1% אבטלה.

אנחנו מקימים שתי שכונות חדשות שיספקו פתרונות דיור לתושבי העיר, זוגות צעירים ומעמד הביניים. כספי גביית הארנונה כבר חוזרים אל התושבים בצורת השקעה הולכת וגדלה בחינוך, הקמת מוסדות חינוך ורווחה חדשים, הקמת מרכז ייחודי למען אוכלוסיית החירשים, הקמת פארקים ומגרשי ספורט.".