מליאת הכנסת אישרה הערב בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק ההליכים החלופיים לבני נוער. ח"כ חנין:" מהפכת ההליכים החלופיים – דרך חדשה ונכונה להתמודד עם עבריינות נוער"

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק בעניין הליכים חלופיים לטיפול בעבריינות בני נוער שיזמו חברי הכנסת דב חנין (חד"ש) וזבולון אורלב (הבית היהודי).

במרכזה של ההצעה קביעת חובה לבחון התאמת טיפול בהליכים חלופיים במקום העמדה לדין פלילי ביחס לקטינים. ההליך החלופי מתנהל שלא בפני בית משפט ומטרתו בין היתר להביא לקבלת אחריות של הקטין למעשיו, לרבות באמצעות כלפי נפגע העבירה, הקהילה או החברה בכללותה.

ח"כ דב חנין, יוזם החוק, אמר בתגובה: "היום תעשה הכנסת מהפכה בחקיקת הטיפול בעבריינות נוער. זהו סיום של מסע מפרך שהתחלנו עוד בכנסת הקודמת. הליכים חילופיים הם דרך המלך של התמודדות עם עבריינות נוער. קטינים אינם מבוגרים קטנים. משפט פלילי ובתי סוהר אינם הערוץ העדיף לטיפול בהם. זו טעות ביחס לבני הנוער. זו שגיאה ביחס לחברה – כך מכשירים עבריינים חדשים.

"חוק הליכים חלופיים לנוער יעמיד את ישראל בשורה אחת עם המתקדמות שבמדינות. מודלים דומים שנוסו בארצות אחרות בעולם, כגון אנגליה, ניוז זילנד, קנדה וכמה ממדינות אוסטרליה, הוכיחו לא רק מתכונת מתקדמת יותר ואנושית יותר של טיפול בעבריינות הנוער אלא גם תרומה להפחתת העבריינות בחברה בכלל".