במסגרת "בתי הספר של החופש הגדול": כ- 180 אלף תלמידים. כ- 10,000 מנהלים, מורים וסטאז'רים להוראה. התכנית מקלה באופן משמעותי את נטל התשלומים על ההורים - חיסכון של עד 1,000 ₪ לילד

כמיליון וארבע מאות תלמידי היסודי וגני הילדים יסיימו מחר, ב', את שנת הלימודים תשע"ד ויפתחו את חופשת הקיץ (948,059 תלמידי יסודי ו- 453,733 ילדי הגנים). אליהם יצטרפו עוד 74,725 מורים ו- 16,552 גננות. בתי הספר היסודיים וגני הילדים מצטרפים לחטיבות העליונות אשר פתחו את חופשתם בתאריך ה- 20.6. בסך הכל למעלה משני מיליון תלמידים וילדי גנים בחופשת הקיץ.

שר החינוך הרב שי פירון: "אני מברך את עובדי ההוראה והתלמידים לרגל יציאתם לחופשת הקיץ. החופשה מהווה בעבורכם הזדמנות למנוחה, לשינוי מסגרת היום וניצולו לטובת פעילויות אחרות שאינן מתאפשרות במסגרת ימי שגרה.

כחלק מהתפיסה שמוביל המשרד, אנחנו ניקח אחריות על התלמידים גם במהלך ימי החופשה. אנחנו נעניק לילדים ולבני הנוער מעטפת חינוכית רחבה, אשר תכלול מגוון רחב של פעילויות הפגה והעשרה. נעמיד לרשות המשפחות הטבות לצורך ביקורים במוזיאונים ובמוסדות תרבות. אני מאחל לכולם חופשה בטוחה ומהנה".

לרגל חופשת הקיץ, פותח משרד החינוך לראשונה את "בתי הספר של החופש הגדול". כ- 180 אלף תלמידים ייהנו בקיץ הקרוב מהתכנית. התכנית תתקיים בשבועות הראשונים של חופשת הקיץ, מיום 1 ביולי ועד יום 21 ביולי, בימים א-ה, בין השעות 13.00– 8.00.

התכנית תיושם בכיתות א'-ב' בכלל הרשויות המקומיות, ובמסגרת פיילוט לתלמידי כיתות ג'–ה'. הפיילוט יפעל ב- 42 ישובים, ובהם: ירושלים, בית שאן, טירת הכרמל, מגדל העמק, נתיבות, נצרת עילית, ערד, פורדיס, מג'ד אל כרום, קריית שמונה, קריית מלאכי ועוד.

העלות להורים היא עד 450 שקלים בלבד (על פי מדרג סוציו – אקונומי), ביישובים רבים ההרשמה היא חינם ואינה כרוכה בתשלום. מדובר בהקלה משמעותית בנטל הכספי וחיסכון של עד אלף שקלים לתלמיד.

במסגרת התכנית "בתי הספר של החופש הגדול", התלמידים יחשפו למגוון פעילויות לימודיות והעשרה בתחום החברתי והערכי, בהן: פעילויות המעודדות קריאה ותגבור השפה, פעילויות בנושא זהירות בדרכים ופעילויות בתחום המדע והטכנולוגיה.

פעילויות חווייתיות: ניתן לבתי הספר כר נרחב ליוזמות מקוריות ויצירתיות בהן סיורים בחוות חקלאיות, מוזיאון הילדים בחולון, מוזיאון המדע, חי כף, גן החיות התנכ"י, מוזיאון חיל האוויר, חמת גדר, פארק קנדה, מדיטק חולון ועוד.

מגוון רחב של חוגים: מופע ליצנות, קוסמים, תחרויות ספורט, חוג "הישרדות", חוג מוסיקה, מחול ושירה, מסיבות זומבה, משחקי קופסה, חוגי שחמט ועוד.

במסגרת יום הפעילות יקבלו התלמידים ארוחה בריאותית, שתהא על-פי המלצות תזונתיות של משרד הבריאות. בהרכב: כריך מלחם או לחמנייה מחיטה מלאה ובו אחד מהמרכיבים הבאים: גבינה עד 5% / טונה / אבוקדו / ביצה / חומוס בתוספת ירק. התכנית "בתי הספר של החופש הגדול"" מהווה חלק מתוכנית "מחנכים מסביב לשעון", לפיה האחריות על הילדים והנוער מתקיימת לא רק בשנת הלימודים, אלא גם במהלך החופשות- בקר, צהריים ולילה. המעטפת החינוכית נועדה להבטיח לילדים חופשה בטוחה יותר ומלאת פעילויות מעשירות. מדובר בשיתוף פעולה של משרד החינוך והשלטון המקומי.