זהבה וייס מכרמי־צור נכנסה למארב אבנים מתוכנן בדרכה לביתה “עמדו שם צלמים שחיכו לצלם אותי נרגמת“, היא סיפרה ל'מקור ראשון' והוסיפה: “רק רציתי לצאת משם“

כל מי ששוטט אתמול ברשתות החברתיות ובפורומים השונים ברשת האינטרנט יכול היה לראות תמונות מזעזעות המתעדות ניסיון לינץ‘, על ידי זריקת אבנים, של פלשתינים בישראלית תושבת גוש עציון. התמונות שזכו לשיתופים רבים, תיעדו את רגעי האימה שעברו על הנהגת באופן מוחשי ביותר.

אבנים וסלעים צולמו מוטחים ברכב כשהם גורמים לנזקים קשים. כל אירוע הלינץ‘ תועד בעת התרחשותו על ידי צלמים של רשתות זרות וערביות, כשאף אחד מהם לא חושב על עצירת יידוי האבנים והצלת הנהגת.

“שלשום בשעה 13:07 נכנסתי לצומת בית־אומר“, משחזרת זהבה וייס שמכוניתה היא זו שנקלעה ללינץ‘, “יש שם מיני־תחנה מרכזית המלאה במוניות ולכן צריך לנסוע שם לאט. איך שאני מגיעה לעלייה, אני רואה מישהו רץ וחוצה את הצומת. זה היה נראה לי בהתחלה כמו נשק שלוף, אבל הסתבר שמדובר היה בצלם עם מצלמות וידאו שהלך לשפר עמדות ולתפוס תמונה יפה איך הולכים לסקול אותי“.

לדבריה מיד אחרי שהצלם חצה את הצומת החלה הסקילה. אבנים גדולות החלו להיזרק לכיוון מכוניתה, והם גרמו סדקים ושברי זכוכיות בכל הרכב. “היו שם עשרות חבר‘ה על הכביש וזה היה פשוט מטווח כזה“.

בין אבן לאבן זיהתה וייס כמות לא קטנה של צלמים שניסו לתפוס תמונה טובה. “באותם רגעים לא פחדתי“, היא מספרת, “דבר ראשון רציתי לראות איך אני יוצאת משם, לא הסתכלתי על האבנים אלא רק על הכביש. למזלי, ישבה איתי מישהי מאחור ששמרה על קור רוח וקלטה כמה רגעים לפניי את מה שהולך להתרחש“.

וייס מציינת כי לתחושתה, כוחות הביטחון לא עושים מספיק בכל מה שקשור להתמודדות עם “טרור האבנים“. “כמה עשרות מטרים קדימה עמדה ניידת משטרה בשולי הכביש. פחדתי מאוד להיתקע שם, ולכן לא עצרתי והמשכתי קדימה. אלא שמאוחר יותר התברר לי ששלוש דקות אחריי הייתה עוד נהגת שחטפה אבנים, רק שהיא בחרה לעצור ליד הניידת. השוטר שהיה בניידת הגיב בתמיהה ואמר: ‘מה, עדיין זורקים שם אבנים?‘“

בינתיים התמונה של וייס רצה ברשת וגוררת תגובות רבות, רובן מביעות זעם על רשויות הביטחון שמתקשות להתמודד עם מטווחי האבנים בכבישי יהודה ושומרון. אגב, גם זורקי האבנים העלו תמונות שלהם לרשת המתעדים את האלימות שלהם כלפי זהבה וייס.