בעקבות החלטת הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית היום, לפיה "הרופא לא ייתן ידו לתופעות של הדרת נשים במערכת הרפואית ובכלל זה כל מעשה הגורם אפליה, השפלה או ביזוי של אישה בין שהיא מטופלת ובין שהיא רופאה", הודיעה תנועת "ישראל חופשית" כי תגיש קבילות לוועדת האתיקה של ההסתדרות הרפואית נגד רופאים שישתתפו בכנס פועה המתוכנן ליום רביעי

בתנועת "ישראל חופשית", המובילה את המאבק בהדרת נשים, חגגו הערב את החלטת הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית, האוסרת על רופאים לקחת חלק בהדרת נשים, לקראת כנס פוע"ה לרפואת נשים, המתוכנן להתקיים ביום ד' בירושלים, ללא נשים.

התנועה, שהודיעה בשבוע שעבר כי תפעל לביטול הכנס מעורר המחלוקת, הפעילה לאורך השבוע לחץ על הרופאים שתוכננו להשתתף בו, והודיעה להם כי השתתפותם תגרור חרם מטופלות נגדם.

כיום, לאחר שכל הרופאים פרט לאחד כבר הודיעו על ביטול השתתפותם בכנס, טוענים מארגני הכנס, מכון פוע"ה, כי קבעו עם רופאים אחרים שישתתפו בכנס – ולא יפרסמו את שמם כדי למנוע מ"ישראל חופשית", שחברה לארגונים פמיניסטיים ופלורליסטיים כמו "מתפקדות – הלובי לשיוויון בין המינים", להפעיל נגדם לחצים. בתגובה החליטו בתנועה להפעיל ביום ד' מערך משקיפים סמוי שייקח חלק בכנס וירשום שמות רופאים שייקחו בו חלק.

"ביטול הכנס במתכונת בה תוכנן הוא הישג אדיר לרוב הדומם בישראל, שהתעורר והצליח לסמן קו אדום ברור מול הניסיונות לבצע הדרת נשים בכספי משלם המיסים. כל הטיעונים של המארגנים מחווירים מול הביזוי של נשים ורופאות שגברים יציגו על הבמה את מחקריהן בשעה שהן ייאלצו לשבת בספסל האחורי – כי הן נשים. אם יהיו רופאים שיגיעו לכנס, נעביר את שמותיהם לועדת האתיקה של ההסתדרות הרפואית ונדרוש את פסילת רישיון הרופא שלהם בהתאם להחלטה המבורכת שהתקבלה הערב" אומר מיקי גיצין, מנכ"ל "ישראל חופשית".

"מרגש היה לראות מרגע לידתו של המאבק, עוד רופא ועוד רופא שמצטרף למחאה ומחרים את הכנס. ברצוננו לציין כי אותם רופאים אמיצים סיכנו את המשך עבודתם מול מכון פועה, שידוע בכוחו כגוף המפנה אלפי מטופלות אל רופאי הנשים. אותם רופאים המתעקשים לקחת חלק בכנס, גם במחיר הדרת עמיתותיהם למקצוע, למעשה משתפים פעולה עם התואנה שקול אשה זה ערווה. אבל מנגד- גברים שמדברים על ערווה ועל גוף האשה - זה כן צנוע. כמובן. למעשה מדובר בגניקולוגים שבידם האחת מדירים נשים מהבמה הרפואית ובידם השנייה מושיבים נשים על מיטת הטיפולים." אומרת לילי בן עמי, יו"ר "מתפקדות - הלובי לשוויון בין המינים".

ישראל חופשית הודיעה על "חרם מטופלות" נגד גניקולוגים שישתתפו בכנס. בכרזה חדשה שהתנועה החלה להפיץ נכתב: "הדרת רופאות מכנס גניקולוגיה? מעכשיו גם הלקוחות שלך יהיו גברים בלבד!"