אלביט מערכות משיקה מטע"ד היפר-ספקטרלי חדש המותאם למל"טים מסוג הרמס 450 ו-900. היכולת החדשה מעניקה מימד חדש לנושא האיסוף המודיעיני, על ידי זיהוי, מדידה ומעקב אחר מטרות, על בסיס החומר ממנו הן מורכבות

אלביט מערכות הגדילה לאחרונה את מגוון המטעדים (מטענים ייעודיים המורכבים על גבי כלי טייס) שלה עם השקתו של מטע"ד היפר-ספקטרלי מוטס וקטן מימדים המעניק יכולת מודיעינית מהפכנית חדשה למל"טים מסוג הרמס 450 והרמס 900 מתוצרתה.

טכנולוגיית הצילום ההיפר-ספקטרלית, פרי פיתוח מקורי של החברה הבת אלביט מערכות אלקטרואופטיקה-אלאופ, הנה חדשנית וייחודית מסוגה ומאפשרת לצלם תא שטח במספר אורכי גל בו-זמנית.

שלא כמו בצילום רגיל, המיועד לאתר את קווי המתאר של אוביקט/יעד כלשהו, הצילום ההיפר-ספקטרלי מאפשר לעקוב אחר ה"חתימה" הספקטרלית של החומר המצולם (הקשר בין האור והחומר הינו ייחודי לכל חומר בטבע, ממש כמו טביעת אצבע). החישה מרחוק מתבצעת בעזרת מערכות צילום רגישות ביותר המבחינות במירב הצבעים, בטווח ספקטרלי רחב ביותר וברזולוציה גבוהה ביותר.

המטעד המתקדם מאפשר לאסוף מידע באמצעות זיהוי, מדידה ומעקב אחר חומרים ואובייקטים תוך גילוי, בין היתר, של פעילות צבאית בחתימה נמוכה וכן גילוי אמצעי הסוואה, מכשולים בלתי-נראים לעין וזיהוי חומרים מסוכנים.

בכך למעשה מאפשרת הטכנולוגיה החדישה הכנסת מימד חדש ונוסף לעולם האיסוף המודיעיני והוא איתור וזיהוי יעדים מודיעיניים על בסיס החומר ממנו הם מורכבים. המערכת ההיפרספקטרלית כוללת, בנוסף למטעד המוטס, מקטע קרקעי לפענוח אוטומטי של התמונות/מידע ומערכת תכנון משימה מתקדמת.

שילובה של המערכת הנ"ל במערכי המל"טים הטקטיים והאסטרטגיים של אלביט תאפשר מתן יכולות חישה מרחוק ייחודיות במתארים מגוונים.

יש לציין כי טכנולוגיה זו אפקטיבית גם לשימושים אזרחיים כגון איתור זיהומים, דגימת מים, איתור מחצבים שונים, לרבות שימושים חקלאיים כמו מעקב אחר צמיחה למתן תחזית יבול, זיהוי אדמה חקלאית ועוד. החברה סיימה את פיתוח המערכת והשלימה לאחרונה סדרת טיסות ניסוי מוצלחות להוכחת יכולות אלו.