ועדת העלייה והקליטה נדהמה לשמוע מראש עיריית חיפה כי מעולי אתיופיה נגבים רבבות שקלים עבור קבר. היו"ר דני דנון: נערוך בהקדם ישיבה בעניין, וכל מי שנפגע אישית יוזמן להעיד

וועדת העלייה והקליטה של הכנסת, נפגשה היום (שני) עם ראש עירית חיפה יונה יהב, רכזי הקליטה בעיר ונציגי העולים. בפגישה נחשף כי החברה קדישא בעיר גובה רבבות שקלים מעולי אתיופיה עבור חלקת קבר – בשונה מאזרחים ותיקים.

יו"ר הוועדה, ח"כ דני דנון (הליכוד) הזדעזע ואמר כי מדובר במעשה שלא יעשה, וקבע ישיבה דחופה בעניין של הוועדה – מיד לאחר החג. דנון ביקש כי כל יוצא אתיופיה שנפגע מדרישה שכזו ימסור את עדותו לוועדה. גם ח"כ רוברט טיבייב (קדימה) שהשתתף בדיון הבטיח להירתם לפיתרון בעיית דמי הקבורה.

בישיבה פנה דנון ליהב ואמר כי "חיפה היא עיר מרשימה בקליטת העלייה, כשיש גם הצלחות - וגם אתגרים. אתה היית חבר כנסת פעיל מאד ומכיר את היכולות והאפשרויות של הוועדות בכנסת".

יהב ציין כי כשהיה הוא עצמו חבר כנסת מיעטו ועדות הכנסת לסייר בשטח, לעומת ח"כ דנון שמקפיד להגיע לערים קולטות העליה ולשמוע את ההישגים והבעיות. יהב ציין כי "כל העיר התחתית תהפוך לקמפוס אוניברסיטאי ושם יוקם בי"ס בינלאומי ללימודי ההגירה. מול הניסיון שיש לנו בקליטת עולים גילינו שלערים התאומות שלנו כמו מרסיי ומנהיים יש חוסר-ידע כיצד לקלוט מהגרים".

יהב הדגיש כי יתנגד ליצירת גיטאות של עולים אלא יפעל לבניית תמהיל. לדבריו, זה אבסורד שיש בחיפה 70 אלף עולים, אך העיר איננה מוגדרת כ"עיר קולטת עליה". יהב התנבא כי "יבוא יום והקצין האתיופי שהיה חניך מצטיין בקורס חובלים – יהיה מפקד חיל הים".

יוליה שטראים, סגנית ראש העיר ויושבת-ראש הרשות העירונית לקליטת עליה הוסיפה כי העירייה משקיעה מדי שנה 4 מיליון ₪ בקליטת עליה, ובקרוב יוכשרו 600 דירות למגורי קשישים עולים.

משרד הקליטה: אנחנו מעודדים עליה מהמערב בחיפה. נתנו לחיפה תוכנית מועדפת בשנה האחרונה 102 משפחות הגיעו. 1028 עולים הגיעו לחיפה בשנת 2010. בשנה האחרונה סייענו לעיר בכמעט 9 מיליוני ₪.

מאיה שריר, ראש אגף תלמידים-עולים במשרד החינוך ציינה כי בעיר קיימים שני בתי"ס (יבנה וגבריאלי) על טהרת יוצאי אתיופיה, אך יש תוכנית פיזור בכל בתי הספר בעיר - החל משנה"ל הבאה.

עומר טיאצאו מעמותת "טבקה", תושב חיפה בעצמו, העיד כי דרוש טיפול בתשתיות הפיזיות בשכונות של עולי אתיופיה, וכן חוסר במועדוני נוער, גני שעשועים ובתי כנסת.

עוד נטען בישיבה כי ערבים משכונת חליסה מטרידים את עולי אתיופיה בשכונות נווה פז ונווה יוסף, וח"כ דנון ביקש מהשר לביטחון הפנים להקים בשכונה נקודת משטרה.

בישיבה נחשף עוד כי כחמישים עולים מצרפת הגיעו לעיר בשנה האחרונה (12 משפ' וסטודנטים) , כמעט כולם אקדמאים וחלקם כבר מרצה בטכניון. כמו-כן הגיעו השנה לעיר 276 עולים דוברי אנגלית וכן 327 תושבים-חוזרים.