השייח' אבו חאדר ג'עברי, מוכתר חברון, וסגן השר איוב קרא (ליכוד), נפגשו בחברון. בפגישתם אמר ג'עברי, כי "הכרזה על מדינה פלסטינית היא סכנה לעם הפלסטיני"

ג'עברי כופר בלגיטימיות של הרשות הפלסטינית ואומר כי הם מהווים רק חמישה אחוזים מכלל הפלסטינים ביו"ש.

"מהיום שנחתם הסכם אוסלו הוא מת והדבר הביא רק אסון לשני הצדדים". אומר ג'עברי.

במהלך הפגישה בביתו בחברון התייחס השייח' ג'עברי, בראיון מיוחד לערוץ 7, לכוונת הרשות להכריז על מדינה פלסטינית באופן חד צדדית, "הפניה של הרשות הפלסטינית לאומות המאוחדות היא דרך שלא ניתן לחזור ממנה. העולם לא מכיר את המציאות בגדה המערבית, אבו מאזן לא יכול לרדת מהעץ שהוא עלה עליו. הכרה במדינה עצמה זה נגד הדת האסלמית", אמר.

"בהחלט אצל היהודי יש אמונה שזו אדמת הקודש ואצלנו הדת המוסלמית אומרת שאסור לנו לסחור בה או לוותר עליה לא במו"מ או פיצוי. אני סבור שהקמת מדינה נכשלה לפני שהיא תקום, אין לה שום בסיס להתקיים, אין לה אדמה במציאות שהיא יכולה לקום עליה נכון להיום אף אחד לא יכול לעבור מעיר לעיר בלי אישור צה"ל", הוסיף.

מה דעתך על המתנחלים? אתה יכול לחיות איתם בשלום? "אמרתי למתנחלים שיש לפעול נגד תרבות העיוורון, ללמד את הדור הזה איך לאהוב ולא לשנוא כי בסופו של דבר אהבה בין האנשים שוברת את כל המחסומים כולל הדתיים השבטיים והגזענים".

השייח' ג'עברי מתגעגע לימים שלפני אוסלו ומסביר כי אוסלו הוא אסון גם לצד הפלסטיני, "הלוואי שהיינו נשארים בתקופה שלפני אוסלו, המצב היה הרבה יותר טוב לפחות מבחינה כלכלית , יש היום אבטלה מעל 40%. רוב המפעלים נסגרו והפצת הסמים בתוך העם גדלה, אנשים מוצאים את עצמם בוואקום ומחפשים דרכים, אנחנו באופן עקרוני חברה שמרנית עכשיו אין שמרנות ואין כלום".

"תקופה ארוכה שילמנו הרבה קורבנות ואף מדינה בעולם לא תוכל לפצות אותנו על זה", אומר השייח' ג'עברי, "מי יכול לפצות אם שאיבדה את בנה או אישה שאיבדה בעלה. המטרה שלנו היא ללמד את הילדים שלנו איך לאהוב ולא לשנוא, יש לנו אחריות לנכדים שלנו לבנות להם עתיד של אהבה ודו קיום ולא של שנאה. המחיר של השלום השלום לא מוזכר אין לו מחיר אבל למלחמות יש מחיר יקר".

השייח' ג'עברי מוסיף ואומר, "אפילו אם יכירו מדינה פלסטינית איפה נקים אותה? יש עשרות מחסומים ביו"ש אין כבר שטח A הכול בשליטה צבאית, המנהיג הכי גדול של הרשות הפלסטינית לא יכול לעבור מאזור לאזור בלי אישור של צה"ל אז על איזה מדינה אבו מאזן מדבר? אל איזה מדינה הם מדברים? איפה יש אדמה בירושלים שאפשר להקים עליה מדינה פלסטינית? אולי מדינה בתוך מרובע של קילומטר על קילומטר.

לא נשאר כבר כלום מגבולות 67' לא משייח ג'ארח ולא מואדי ג'וס - לא נשאר כלום. למה ישראל לא בחרה בהנהגה במקומית וקיימה מו"מ עם ההנהגה מתוניס ? אני מאשים את ממשלות ישראל והאמת היא אין לי אמון בממשלות הישראליות, לפני אוסלו כל ראשי המשפחות הפלסטיניות נפגשו והוציאו משלחת בשם "חאדר שאפי" ישראל צחקה עליהם ונפגשה עם אש"ף בלי שהם ידעו. ישראל לא פנתה להנהגה האמיתית שמכירה את הרחוב ואת הציבור הפלסטיני".

"צריך לזכור", אומר השייח' ג'עברי "כי הימצאות של הרשות הפלסטינית חוסכת לישראל כל שנה 30 מילארד שקלים ואם לא הייתה רשות פלסטינית ישראל הייתה צריכה לשאת בעלויות של בריאות וחינוך של כל הפלסטינים".

יש בסיס לשלום תמורת שטחים? "גם אם הממשלה תפנה את כל ההתנחלויות לא יהיה שלום. אם ישראל רוצה שלום היא צריכה להקים מדינה אחת דמוקרטית עם זכויות וחובות שוות רק אז זה יתכן. מדינה דמוקרטית תחסוך לאנשים לפעול נגד הדת שלהם ואין לי ספק שהפלסטינים יסכימו למהלך שכזה".

"יש לכם פחד מדמוגרפיה" אומר השייח' ג'עברי, "אני סבור שהערבים יורדים בדמוגרפיה והיהודים רק עולים. הנשים שלנו התחילו לעבוד ומספיק להם ילד או שנייים".

זו הייתה טעות של הממשלות בישראל שבמקום לדבר עם השייחים הם דיברו עם המנהיגים מתוניס? "אני חושב או שזה היה טיפשות או כוונות לא טובות, ההיסטוריה תוכיח. אני נפגש עם ההנהגה מהחמאס, פתח, חזית עממית כל האירגונים הפוליטים הם לא יותר מ-5% מהעם הפלסטיני".

מה אתה אומר על כל המהפכות העולם הערבי? למה בירדן אין הפגנות? "אי אפשר לדעת איך המהפכות האלו ישפיעו עלינו זה עדין לא שחור ולא לבן זה בגדר האפור. לגבי הממלכה הירדנית היא פועלת על המדניות של השייח ג'עברי שבה יש איחוד הגדות והדבר יצר איזון וגם רצון האל עזר בזה, איזון בין הפלסטינים לירדנים".

אבל המלך הירדני הרג וטבח בפלסטינים, איך הם לא קמים נגדו? "ירדן היא המדינה היחידה בעולם כולו שהפנימה בתוכה פלסטינים שהם הרוב שם. הפלסטינים מרגישים בירדן שהם חיים במדינת חוק עם זכויות וחובות שווות, חלק גדול באוכלוסיה ביו"ש יש אזרחות ירדנית" .

הירדנים הם פלסטינים? "כן הירדנים הם פלסטינים, רובם פלסטינים".

לסיום אומר השייח' ג'עברי, "הקמת מדינה פלסטינית אין לה שום בסיס להתקיים. לפני אוסלו זה היה אפשרי אבל היום יש אנשים שמענייין אותם רק ההנהגה ואינטרסים אישיים ואם אין מדינה אין הנהגה".

סגן השר קרא ענה לג'עברי, כי "אין ספק כי טעויות ממשלות השמאל היתה ההתעלמות מההנהגה המקומית ויבוא פליטים מתוניסיה ומדינות ערב אחרים, אתה בשבילי המנהיג והמייצג של כלל האוכלוסייה הפלסטינית, לך יש את השפיות והראייה הריאלית לדאוג לעם הזה".