גלן בק, שדרן הרדיו והטלוויזיה הפופולארי מארה"ב, המבקר בימים אלה בישראל – הגיע הבוקר (ד') לסיור בגוש עציון, כאורח מועצת יש"ע. אל הסיור התלוו יו"ר מועצת יש"ע דני דיין, ראש המועצה האזורית גוש עציון שאול גולדשטיין וח"כ ציפי חוטובלי מהליכוד

תחילה הגיעו בק ומלוויו אל "האלון הבודד" – סמל ההיאחזות בגוש, שם אמר כי ירדן היא המדינה הפלסטינית, והביע התנגדות להקמתה של מדינה ערבית נוספת על חשבון שטחה של מדינת ישראל. השדרן ציין כי עץ האלון המרשים מזכיר לו את עץ חסידי אומות העולם שראה ב'יד ושם'. "אני מאמין שאם העץ הזה יצמיח ענפים ברחבי העולם, יגדלו להם המוני עצים של חסידי אומות העולם המחוייבים לשמור על עם ישראל לעד וימנעו מהאנושות לחזור על הטעות שעשתה", אמר.

השייח מוחמד סאעד, המוכתר של הכפר הפלסטיני חרבת זכאריה הסמוך לאלון שבות וידידו הקרוב של ראש המועצה שאול גולדשטיין, סיפר לגלן בק על היחסים הקרובים בין היהודים והערבים באזור. "אנחנו כמו אחים ומה שכולנו רוצים זה בסך הכול חיים רגילים, כמו בני אדם", אמר.

גולדשטיין הוסיף: "אני לא מאמין בשלום דרך הערוצים הממשלתיים, אלא בשלום דרך השטח – רק זה יביא לדו קיום אמיתי". יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, הסביר לגלן בק כי "רבים הפלסטינים שעובדים במפעלים בבעלות יהודית ביו"ש, אך המנהיגים הפלסטינים הם שעושים הכל כדי להפסיק זאת".

ח"כ ציפי חוטובלי ציינה כי "דווקא לפני הפתיחה בתהליך השלום בשנות ה-90, היו היחסים בין היהודים והערבים באזור חמים, והדרכים לעזה ולשכם היו פתוחות".

מ"האלון הבודד" המשיך גלן בק אל הבונקר בכפר עציון, בו הסתתרו יהודים מפני הכוחות הערבים בעת נפילת הכפר בשנת תש"ח. בק נגע בהתרגשות ניכרת בלוח הזיכרון הנושא את שמותיהם של 126 הנשים והפצועים שנרצחו בנפילת הכפר, וחתם על ספר המבקרים של מוזיאון ההנצחה.

משם המשיך גלן בק אל סניף 'רמי לוי' בצומת הגוש, שם פגש במנכ"ל הרשת – רמי לוי – ובעובדים יהודים וערבים הפועלים זה לצד זה במקום ומיישמים באופן יומיומי דו-קיום אזרחי מיוחד.

"החיבור הזה מראה לעולם שהדיווחים על שנאה בין העמים פשוט לא אמיתי", אמר רמי לוי לאורחו האמריקני, שהשיב לו כי "רק אם נכיר זה את זה באמת – יהודים, ערבים ונוצרים - נוכל לעשות שלום אמיתי".

בתוך המרכול שוחח בק עם כמה עובדים ערבים, ובהם מוחמד תושב האזור, שסיפר כי "בזמן שהפוליטיקאים מדברים ומדברים, אנחנו חיים כאן ביחד בשלום. ללבוש חולצה של 'רמי לוי' בחברון זה עושה לנו כבוד ורוב הלקוחות של הסופר הם דווקא ערבים". לסיום, ציינו בק ואנשיו כי הסיור בגוש עציון היה האירוע המעניין ביותר בביקורם הנוכחי בישראל והבטיחו לשוב אל האזור בקרוב.