מבצע "צוק איתן" שהפתיע את כולנו הקיץ מוכיח כי כאשר חוזקו של העורף הישראלי הוא נכס הגנתי אסטרטגי. ללא כיפת ברזל והמשמעת של התושבים, היינו עלולים לראות מאות נפגעים וחלילה גם הרבה יותר הרוגים. על מערכת כיפת ברזל דובר כבר הרבה, אך אין לזלזל גם בחשיבותו של הממ"ד. ראינו מספר רב של מקרים, בהם טיל פגע פגיעה ישירה בבית, אך לא היה למזלנו נפגע אחד, שכן דיירי הבית נכחו בזמן הנפילה בממ"ד. לכן, חשוב להבין כי מעבר לעובדה כי התחדשות עירונית מהווה פתרון מוצלח להתמודדות עם בעיית הדיור, היא חשובה להגנה על תושבי ישראל. אני לא מדבר כרגע על רעידות אדמה שגם עליהן צריך לחשוב, אלא על ירי הטילים אשר ע"פ הסטטיסטיקה, מהווה סכנה גדולה יותר, לפחות נכון לעכשיו, מאשר רעידת אדמה.

המבצע הנוכחי גם מוכיח כי ממבצע למבצע טווח הירי של החמאס מתרחב ואין למעשה אזור גיאוגרפי החסין בפני ירי הרקטות. יתר על כן, תושבים וותיקים שאין בדירתם ממ"ד, נאלצים לרדת פעמים רבות במדרגות בניין המגורים שלהם כדי להגיע למרחב מוגן. ביניהם ישנם רבים הסובלים מקושי בתנועה או מנכות ולכן חובה על המדינה לדאוג לקידום תוכניות שיקדמו בנייה מאסיבית של דירות בעלות ממ"ד. זאת ועוד, ראינו במבצע זה כי לעתים קרובות, אזרחים נפגעים דווקא בעת הריצה למקלט או מרחב מוגן ולאו דווקא מירי הטילים ויש לשים את הדעת גם לסכנה זו, העלולה לייצר מצב בו קשישים, ילדים, בעלי מוגבלויות או פשוט אזרחים שנלחצו בעקבות האזעקה נפגעים בדרך אל המרחב המוגן.

עם זאת, עדיין אחוז היישום בשטח של פרויקטים מסוג תמ"א 38 או פינוי בינוי נמוך מאוד ועל אף ההקלות הנוספות שאושרו לתוכניות התחדשות עירונית בתקופה האחרונה, התוכנית אינה ממריאה ואינה גורמת לגידול במספר הפרויקטים.   

בישראל נבנו למעלה ממיליון בתים לפני שנת 1980 הזקוקים לחיזוק. מתוכם 200 אלף דירות נמצאות באזור המרכז המבוקש בערים כמו ר"ג, חולון, בת ים, תל אביב ופתח תקווה.

הבעיה היא שרק בהן יש כדאיות כלכלית לבצע את החיזוק.בחלק גדול מהמקרים תהליך התמ"א 38 אינו כלכלי ורווחי ליזם ולכן הופך ללא ישים.

מצב זה נוצר בעיקר באזור הפריפריה שם היכולת למכור את הדירות החדשות שנבנו על הגג במחיר רווח לעומת ההשקעה בחיזוק הבניין היא נמוכה. לכן, על המדינה לקדם ככל שניתן תוכניות התחדשות עירונית, בין אם בקידום פרויקטים של פינוי בינוי ובין אם ביוזמות לקידום תוכניות תמ"א 38. תוכניות פעולה מסוג זה מסוגלות ליצור מהפכה נדל"נית אמיתית לה מצפים אזרחי ישראל ובו בזמן למגן את אותם התושבים המתגוררים בדירות ללא ממ"ד.

הכותב הוא איתן אפוד, סמנכ"ל חברת ארזים (ג.י.א)

כלים