סקר מכון סמית לעמותת חדו"ש: 61% בעד תחבורה ציבורית בשבת. בסופ"ש מקימים בירושלים את "מאהל התקועים" - את האירוע יקיימו עמותת חדו"ש ופורום הצעירים "במה". מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "תחבורה ציבורית בשבת זה פיקוח נפש וצדק חברתי". תומר כהן רכז פורום "במה": לצעירים בירושלים נמאס להיות תקועים בשבת

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון ופורום הצעירים "במה", יקימו ביום שבת הקרוב (17:00) למשך מספר שעות את "מאהל התקועים" במרכז העיר ירושלים (פינת הרחובות שלומציון ובן שטח), בקריאה לאפשר תחבורה ציבורית בסופי השבוע. סקר מכון סמית שנערך לקראת האירוע עבור חדו"ש מגלה כי 61% מכלל הציבור בעד הפעלה של תחבורה ציבורית בשבת בהיקף מצומצם (39%) או מלא (22%).

המאהל יוקם כחלק מהתגברות המחאה הארצית הגוברת על העדר תחבורה ציבורית בשבתות וחגים ועל סירובו של שר התחבורה, ישראל כץ לאפשר תחבורה כזו ולו בהיקף מוגבל. בחודשים האחרונים הפך המאהל לצורת המחאה המקובלת בחברה הישראלית אבל דומה שאין מתאים מאוהל כדי לתאר את ההמתנה לאוטובוסים בשבת.

מארגני ההפגנה, קוראים לתושבי ירושלים, הסובלים משנים רבות של העדר תחבורה ציבורית בסופי השבוע לבוא ולהצטרף למאבק הארצי. המסרים העיקרים שיובילו את המחאה הם, "אביב הגיע- אוטובוס לא בא", "64 שנות עצמאות – עדין מחכים לאוטובוס בסופ"ש": "עד מתי נתקע בסופ"ש" ו"כץ-אתה מסכן אותנו".

סקר שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש גילה כי 61% מכלל הציבור היהודי בעד הפעלה של תחבורה ציבורית בשבת בהיקף מצומצם (39%) או מלא (22%). זאת, לעומת 14% בלבד הרוצים בהפסקת התחבורה הציבורית בשבת לחלוטין ו-25% התומכים בהמשך המצב הקיים. כן נמצא כי 80% מעולי חבר המדינות תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת בהיקף מצומצם או מלא. בציבור החרדי תומכים 93% בהשבתה מוחלטת של התחבורה הציבורית בשבתות. הסקר נערף בסוף מרץ השנה בקרב מדגם מייצג של 500 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת.

מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב אומר ש"שוב הוכח שהרוב המכריע של הציבור מתנגד למכירת התחבורה בשבת למפלגות החרדיות. תחבורה ציבורית בשבת אינה רק מאבק על חופש דת אלא מאבק על פיקוח נפש, דאגה לשכבות מוחלשות וצדק חברתי". לדבריו, "העדר התחבורה הציבורית בשבת מאלץ צעירים לנהוג כשהם חוזרים מבילויי סוף השבוע ומסכן את חייהם. מי שנפגע מכך שהתחבורה הציבורית מושבתת אינם בכירי משרד התחבורה ומפלגות השלטון, בעלי הרכבים, אלא מעוטי היכולת, קשישים ונערים, שאינם נוהגים ומוכנסים בסופי השבוע לעוצר בעל כוחם. כץ ונתניהו חזקים על חלשים".

תומר כהן, רכז הפעילות של פורום הצעירים "במה" טוען כי: "הצעירים בירושלים מאסו לחלוטין במצב הקיים, בו התחבורה הציבורית מושבתת לחלוטין במהלך סוף השבוע. אנחנו קוראים לראש העיר, ניר ברקת ושר התחבורה, ישראל כץ לדאוג לציבור שאותו הם מייצגים, ולא רק לשיקולים פוליטיים צרים. זה לא נורא להיות יום אחד בבית? תגידו את זה לחייל קרבי שסוגר 21 יום בבסיס ורוצה לבלות בשישי בערב, או לבקר את סבא וסבתא בשבת"