בקו 49א בירושלים פרצה מהומה לאחר שאברך בעט באשה מבוגרת שישבה בקדמת האוטובוס. בקו 354 מבני ברק לבאר יעקב המשטרה נאלצה להתערב כדי לאפשר לפעילי "ישראל חופשית" לעלות לאוטובוס. בקו 351 מבני ברק לאשדוד אשה מבוגרת התבקשה לעבור למושב האחורי. בקו 402 הנהג סירב לצאת לדרך כדי לא להעלות את הפעילים על האוטובוס

(צילום:לב סודוקין)

קבוצות של פעילים במאבק נגד הדרת נשים, גברים ונשים ביחד, עלו היום לעשרות מ"קווי ההפרדה" ("קווי המהדרין") בהם נשים נדרשות לשבת מאחור. באקט התרסתי, התיישבו הפעילים באוטובוס ביחד – גברים ונשים באופן מעורבב.

באירוע השתתפו בסך הכל כ- 900 פעילים, שעלו על עשרות אוטובוסים בירושלים, בני ברק, רמת גן, רחובות, אשדוד, בית שמש ועוד.

האירוע התקיים כשלב שני במאבק לאחר העצרת בבית שמש, במסגרת הקמפיין נגד הדרת נשים של תנועת "ישראל חופשית", בחסות הקרן החדשה לישראל, יחד עם המרכז לפלורליזם יהודי, התעוררות בירושלים, ירושלמים, התנועה המסורתית, תא אופק ונעמ"ת. את האירוע יזם אלון ויסר, אדם פרטי, שהגיע למסקנה ש"הגיע הזמן לצאת מהבתים ולהתחיל לעשות", כהגדרתו.

אל הארגונים הצטרפו חברי הכנסת איתן כבל, שלמה מולה, רחל אדטו וניצן הורוביץ, שעלו יחד עם הפעילים לקווי ההפרדה.

בקו 49א' בירושלים התפתחה מהומה לאחר שאחת הפעילות ביקשה להתיישב בקידמת האוטובוס, ואברך שישב מול הכסא עליו רצתה לשבת הניח רגליו על הספסל כדי למנוע ממנה להתיישב. כאשר ניסתה להתיישב האברך בעט בה. בעקבות זאת התערב אחד הפעילים והרים את רגליו של האברך מהמושב כדי לאפשר לפעילה לשבת.

בקו 354 מרמת גן לבאר יעקב סירב הנהג לאפשר לפעילים את הכניסה לאוטובוס בקבוצה מעורבת, ורק לאחר התערבות המשטרה שהבהירה לו כי מדובר בעבירה על החוק, התרצה הנהג ויצא לדרך עם הפעילים.

http://www.youtube.com/watch?v=AY3G5kNqFEI&feature=youtu.be

בקו 351 מרמת גן לאשדוד נוצרה מהומה לאחר שנהג האוטובוס סירב אף הוא לאפשר לפעילים לעלות, אך נאלץ לצאת לדרך לאחר התערבות המשטרה. הנהג נמנע מלעצור בתחנות לאורך כל הנסיעה כדי לא לאפשר לנוסעים לעלות לאוטובוס שהפך ל"מעורב". בנוסף אחת הפעילות שהתיישבה לבדה בחלק הקדמי של האוטובוס התבקשה ע"י חרדי לעבור לספסל האחורי. לאחר שנוכח לדעת שהיא איננה לבד, "התקפל" האדם וויתר על דרישתו.

בקו 402 מבני ברק לירושלים חל עיכוב של חצי שעה לאחר שהנהג סירב לאפשר לקבוצה המעורבת לעלות לאוטובוס ואיים "לשבור להם את המצלמות". בסופו של דבר הוא יצא לנסיעה לאחר התייעצות עם ממוניו.