בימין זועמים, בשמאל לא מברכים - ההצעה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לחקר ארגוני השמאל, של ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו), נפלה היום בהצבעה במליאת הכנסת. השר איתן על דחיית ההצעות להקמת ועדות חקירה פרלמנטריות: "מדינת ישראל יצאה נשכרת מתוצאות ההצבעה"

עם דחיית ההצעות להקמת ועדות חקירה פרלמנטריות, אמר השר מיכאל איתן (ליכוד) כי: "ראש הממשלה הוכיח את נאמנותו לערכים הלאומיים והדמוקרטיים ולא נגרר להצעות פופוליסטיות שלא היו מביאות שום תועלת מעשית, אלא היו גורמות לנזק לדמוקרטיה הישראלית ולמוניטין הבינלאומי של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

כנסת ישראל בהנהגתו של יושב הראש ראובן ריבלין, שמרה על מעמדה כמעוז הדמוקרטיה ודחתה את הניסיון להקים בה בית דין שדה, בו פוליטיקאים חוקרים אזרחים על רקע עמדותיהם הפוליטיות. בסופו של יום, מדינת ישראל יצאה נשכרת מתוצאות ההצבעה".

חגי אלעד, מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח, מסר בעקבות ההצבעה היום: "ההצבעה היא נקודת שפל נוספת לדמוקרטיה בישראל, ואין גאווה רבה בכך שאפילו עבור הכנסת הנוכחית, משפטי הראווה הללו היו קיצוניים מידי. המאבק הפוליטי בין הליכוד לבין ישראל ביתנו גובה מחיר בלתי נסבל על החשבון הכללים האלמנטאריים ביותר של התנהלות במשטר דמוקרטי, בו אמור להיות ברור שהכנסת לא חוקרת ולא פוגעת בפעילותם הלגיטימית של גופים אזרחיים מכל קשת הדעות והעמדות. מושכלות יסוד אלו נרמסות בכנסת הנוכחית חדשות לבקרים."

תנועת הימין מטות ערים הודיעה כי היא מזועזעת מהרפיסות של המחוקקים בהצבעה על ועדות החקירה. "מי ששוכח להצביע בעד חוק כל כך חשוב לעתיד מדינת ישראל, שלא יתפלא שהציבור "שוכח" להצביע עבורו בפריימריז ובבחירות" הבהירו במטות ערים.

"זו לא אזהרה, זה פשוט ציון עובדה. היו דברים מעולם וכך יהיה כפל כפליים בעתיד. מי שלא הצביע בעד, ונתן לאופוזיציה כזה נצחון במתנה, יחכה לציבור הבוחרים בסיבוב, גם בפריימריז וגם ביום הבחירות. בושה וחרפה. לציבור יש זכרון מעולה, וגם אם יהיו בוחרים שלא יזכרו את המחדל, יהיה מי שיזכיר לו, ודי לחכימא ברמיזא. אנו ממליצים למי שסרח, לדאוג לתיקון המצב בדחיפות." אמרו במטות ערים.

ח"כ איתן כבל נאם במליאת הכנסת בדיון על הצעת החוק לחקירת מימון ארגוני השמאל ופנה ישירות אל יוזמי החוק: "אין דרך אחרת להתייחס למה שאתם עושים כאן שבוע אחרי שבוע אלא כבדיחה. אתם לא מבינים כמה פאתטים אתם?".

כבל הוסיף: "אני לא מבין למה אתם רוצים לבזבז כספי ציבור, אתם יכולים ישר לכתוב את המסקנות של וועדת החקירה. אתם גם יכולים לכפות בחסות החוק על ערוץ הכנסת וה-cnn, למה לא? אתם יכולים, אתם מעבירים מה שאתם רוצים. לא נותר לי אלא לצחוק".

ח"כ מאיר שטרית (קדימה) נאם במליאת הכנסת ותקף את הצעת החוק להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לארגוני השמאל. שטרית פנה לחברי הליכוד ואמר להם: "ז'בוטינסקי ובגין מתהפכים בקברם לנוכח הצעתכם. הרי ז'בוטינסקי היה הראשון שדיבר בעד זכויות הפרט בתנועה הרביזיוניסטית ואמר שכל יחיד הוא מלך".

שטרית גם התייחס להשלכות החברתיות של הצעת החוק: "מה ההבדל בין אדם פרטי לארגון שמאל? לכאורה, הכנסת תוכל לזמן לחקירה כל כתב או עיתונאי שאמר משהו שלא מוצא חן בעיני אנשי ימין. אני מודיע לאזרחי ישראל שלכנסת אין סמכות לזמן אדם פרטי לחקירה. שטרית פנה לח"כ דוד רותם והזהיר אותו: "מחר תקום ממשלה אחרת שתחליט לחקור אותך או את ארגוני הימין. האם לזה אתה מוכן?"

בהמשך דבריו אמר: "הדבר האחרון שהמדינה צריכה זה חוק מהסוג הזה שרק גורם נזק אדיר למדינה ולא מביא שום תועלת. לא תוכלו לחקור אף אחד כי לכנסת אין סמכות לחייב אדם פרטי להעיד בוועדה ממלכתית ולכן האזרחים יכולים לצפצף עליכם. זהו מבחן של הליכוד – מי מנהיג את המדינה? הליכוד או ישראל ביתנו? אתם נותנים יד למהלך אנטי חברתי ממדרגה ראשונה. אני מודיע לאזרחים– אין לאף אחד בכנסת סמכות לחקור אתכם. אתם לא חייבים לבוא. אם אתם רואים פסול בהתנהלות ארגוני שמאל – פנו למשטרה. אסור להפוך את הכנסת לגוף חקירתי".

ח"כ אורית זוארץ (קדימה), בדיון על היוזמה להקמת ועדות חקירה נגד ארגונים חברתיים :"אני ישראלית גאה אני יהודיה גאה אני ציונית. ציוני לא שווה ימני. לא ניתן לכם לנכס ולעוות את הציונות. הציונות היא של כולנו – אנחנו חיים בישראל, מתגייסים לצבא אנחנו וילדינו - נושאים בנטל, משלמים מיסים חיים ואוהבים את הארץ הזו. חה"כ דודו רותם – איימת עלי קודם שאני אהיה הבאה בתור - אני לא פוחדת - כבר שמעתי את האמירה – והאיום – עלינו חברי הכנסת שומרי הסף של הדמוקרטיה והחברה השפויה בישראל. קודם הארגונים ואחר כך אתם- אני גאה במקורותיי צמחתי וגדלתי בתוך העמותות והארגונים החברתיים בישראל."

ח"כ אריה אלדד בנאומו במליאה: "לאחר ששמעתי את הצגת הצביעות ,הדמגוגיה וערימת הססמאות הנבובות שנערמה בפנינו בשעה האחרונה אני מודיע כי בכוונתי להגיש בשבוע הבא  את הצעת חוק הקוזאק הנגזל הקובעת כי עוצמת הצרחות שמשמיע קוזאק לא תעלה על 100 דציבל ואם תהיה יותר מזה תומר באופן אוטומטי לדמעות תנין בנפח שלא יעלה על נפח גופו של קוזאק לאחר שגירש 8000 יהודים מבתיהם."