כנס שנערך השבוע עם יאיר לפיד במכללת תל- אביב יפו הוקלט ללא ידיעתו של לפיד. ההקלטה שהגיעה אל כתב 'מקור ראשון' ישי פרידמן, חושפת צדדים בלתי מוכרים של לפיד, שעורר תחושות אי נוחות בקהל כאשר אמר "צריך להחזיר את המסתננים לאפריקה"

לפיד ביקר את מדיניות הממשלה הנוכחית וטען כי שיטת המשטר והתרבות הפוליטית בישראל לא מאפשרת לממשלה לממש החלטות משמעותיות בעניין המסתננים.

"זו בעיה מסובכת", אמר לפיד לסטודנטים, "אי אפשר להחזיר את המסתננים לאריתריאה כי אריתריאה היא מדינת אויב. זה אסור. אנחנו חלק מעולם בינלאומי וגלובלי ואנחנו מחויבים לחוקים. אי אפשר להחזיר סודנים לצפון סודן כי יש אזור מלחמה אז אנחנו תקועים. אלו מהבעיות הסבוכות שאנחנו לא יכולים לצאת מזה טוב..זה תוצר של כשל של ניהול מתמשך של כל ממשלות ישראל העובדה שהגדר לא הושלמה זה אבסורד."

"המדינה יודעת שיש לה צרה הבאה לפתחה, היא יודעת שיש לה פתרון לא מושלם, פתרון חלקי, שיכול מאוד לעזור ואז במשך שנים על שנים, קבלנים וחוזים, מכרזים, מתחיל לא מתחיל וכו'. יחידת עוז קורסת מבעיות של כוח אדם. אף אחד לא שואל מדוע הם תחת משרד הפנים, למה זה לא חוזר ליחידה משטרתית, למה שהמשטרה לא תנהל את זה? כלומר כשל ניהולי כי המדינה אבדה את יכולתה למשול, בגלל שיטת המשטר, בגלל התרבות הפוליטית אף אחד לא רוצה לעשות החלטות. אף אחד לא מעוניין למשול. לממשלה אין מדיניות לגבי המסתננים".

לשאלת הסטודנטים "מה הפתרון שלך לבעיית המסתננים?" אמר יו"ר עתיד כי "צריך לעשות כל מאמץ להחזיר כמה שיותר מסתננים לאפריקה. לדרום סודן יש הסכמה לקבל ולקלוט. ישנם מדינות אפריקה שכן מוכנות לקלוט ואפשר לנהל איתן משא ומתן בשקט. זה יעלה כסף, בסופו של דבר זה כסף יותר זול מהכסף שיעלה לנו אם הם ישארו כאן. זה לבנות מדיניות להבין שזה יקח כמה שנים ואין פתרונות קסם".