מיצג מחאה נגד המגמה לפגוע בשיוויון לנשים ולהגביל את תנועתן במרחב הציבורי הוצג במוצ"ש, ה- 17.12.2011, ברחבת הבימה בת"א: כלוב ענק בקוטר 10 מטרים הוצב ברחבת הבימה, ובתוכו שלוש נשים כלואות, אליהן הצטרפו עשרות עוברים ושבים, שנכלאו עימם מרצון כדי להביע הזדהות. מיקי גיצין, מנכ"ל ישראל חופשית: "ישראל זקוקה לכימותרפיה אגרסיבית נגד הסרטן שנקרא הדרת נשים. הניסיון למנוע מטניה רוזנבליט לשבת מקדימה באוטובוס מתחיל מחדש את המאבק לשיחרור האשה בישראל"

(צילום:עידן סעדי)

אמש ניסו חרדים למנוע מאשה בשם טניה רוזנבליט לשבת מקדימה בקו 451, שנסע מאשדוד לירושלים. החרדים גרמו לעצירת האוטובוס לאחר שדרשו מטניה לשבת מאחור, ולא מקדימה, בשל היותה אשה.

סיפורה של טניה רוזנבליט, שלא הסכימה בשום אופן לוותר לדרישות החרדים ולשבת מאחור, היה שיחת היום ברחבת הבימה, בה הוצב היום מיצג מחאה, כלוב ענק שבו נכלאו 3 נשים - יוזמה של סטודנטים מהמכללה למנהל בשיתוף תנועת "ישראל חופשית", שיוצאת בימים אלו לקמפיין מיוחד נגד הדרת נשים במימון הקרן החדשה לישראל.

המיצג נועד בפירוש לזעזע את הציבור, על רקע התפשטות התופעה של הדרת נשים גם לתחבורה הציבורית הכללית וגם לאקדמיה הישראלית, לאחר שבטכניון החליטו להפריד בין גברים לנשים בחדר הכושר.

עוברים ושבים הפתיעו את פעילי "ישראל חופשית" כאשר רבים, נשים וגברים, ביקשו להיכנס אף הם לתוך הכלוב ולשבת בתוכו, לאות הזדהות עם המאבק נגד הדרת נשים. המיצג הפך להפגנה ספונטנית, כאשר פעילי ישראל חופשית שזעקו "ביבי ביבי עד לכאן, ישראל זה לא איראן" זכו לעידוד מקהל העוברים והשבים.

יוזמי ומפיקי המיצג הם 4 סטודנטים מסדנת ספוט במכללה למנהל בראשון לציון: אוריאל מנדלסון,  טל ברוקשטיין, אלונה שפירא  וטל אפשטיין. טל ברוקשטיין, סטודנטית בפרוייקט, אמרה כי: "באנו למחות על תופעת הדרת הנשים אשר מאיימת על עצם זכותן של נשים לשיוויון. הרוב הדומם מפסיק לשתוק מול הניסיון לפגוע במעמד האשה, אנחנו פשוט לא מוכנים ללכת אחורה".

"הדרת נשים זה סרטן שמתפשט במהירות מסחררת לכל החלקים של החברה הישראלית " אומר מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת ישראל חופשית, הפועלת נגד כפייה דתית. "זה התחיל בהדרתן של נשים חרדיות המופלות לרעה כמעט בכל דבר ועניין, והיום הסרטן המכוער הזה שולח גרורות גם למרחב הציבורי הכללי בישראל. בקו 451 אתמול התברר סופית שאנחנו זקוקים לכימותרפיה אגרסיבית. כמו רוזה פרקס שפתחה את המאבק לשיוויון השחורים בארה"ב בכך שישבה בקדמת האוטובוס, טניה רוזנבליט שסירבה באומץ לניסיון האלים לגרש אותה למושב האחורי בשל היותה אשה, פתחה מחדש את המאבק לשחרור האשה בישראל".

בתגובה למקרה טניה רוזנבליט אומר מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון רב עו"ד אורי רגב ש"המקרה הוא עוד הוכחה שהניסיון של בג"צ לאפשר הפרדה וולונטרית באוטובוסים נכשל ויש לאסור כליל על ההפרדה. הקנאים החרדים מפרשים את הפסיקה כחולשה ואוכפים את הוולונטריות באלימות".

לדברי רגב, "מדאיגה במיוחד העדות לפיה השוטר שהוזעק לטפל במעשה בריונות, פנה דווקא לקורבן ולא לעבריין". רגב "דורש מהמשטרה לערוך פעולות הסברה בקרב השוטרים שיבהירו להם מהו תפקידם: לאפשר לכל נוסע ונוסעת לשבת במקום שבחר".

הוא קרא למשטרה "להשתמש בצילומים שצילמה טניה כדי לאתר את הבריון שמנע את נסיעת האוטובוס. לדבריו, צריך להיות ברור שהחוק הישראלי חל גם על קנאים חרדים".