בעקבות הסערה הציבורית שמחולל "כנס הדרת הגניקולוגיות", כנס רפואת נשים ממשלתי בו נשים לא יוכלו להופיע על הבמה וישיבתן בקהל תהיה ב"עזרת נשים", לפי דרישת הרבנים המנחים את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, הודיעה תנועת ישראל חופשית על "חרם מטופלות" נגד גניקולוגים שישתתפו בכנס. פרופ' יובל ירון שהודיע על ביטול השתתפותו בכנס כתב היום: "רבני העדה החרדית קבעו שרופא שיבטל את השתתפותו בכנס "גמור מבחינתם". אינני יודע למה הכוונה, אך אטול את הסיכון ובלבד שאוכל להישיר מבט לאימי, אשתי, בתי, עמיתותי לקצוע, קהל המטופלות ויותר מכל - שאוכל להסתכל לעצמי בראי."

תנועת ישראל חופשית, המנהלת קמפיין נגד הדרת נשים, יוצאת היום בקמפיין חדש הקורא לנשים להחרים גניקולוגים שישתתפו בכנס "הדרת הגניקולוגיות". בכרזה חדשה שהתנועה החלה להפיץ היום נכתב: "הדרת רופאות מכנס גניקולוגיה? מעכשיו גם הלקוחות שלך יהיו גברים בלבד!"

בכרזת התנועה נכתב: "גניקולוגים שמשתפים פעולה עם כנס ממשלתי שמדיר רופאות גניקולוגיות לא ראויים ללקוחות נשים!"

בקמפיין החדש, עליו מתנוססים שמות הרופאים שישתתפו בכנס – פרופ' אלכסנדר גרינשטיין, ד"ר אליעזר בארי, ד"ר יאיר גלילי, ד"ר אבי בן שושן, ד"ר איתן פאר, ד"ר שבתאי סבתו, פרופ' דרור מאירוב, ד"ר ארנסט אגטשטיין, וד"ר אלן סראף, קוראת תנועת "ישראל חופשית" לנשים המטופלות אצל רופאים אלו לעבור לרופאים אחרים, שאינם נותנים לגיטימציה להדרת נשים.

פרופ' יובל ירון הודיע היום על ביטול השתתפותו בכנס הדרת הנשים. במכתב לרב מנחם בורשטין, כותב ירון:

אני מודה לכם על ההזמנה להרצות בכנס פועה אך לא אוכל להופיע בו מהטעמים הבאים:

1. כפי שכתבת בתגובה לתקשורת: בהוראת הרבנים הכנס אמנם יהיה פתוח לגברים ונשים אולם הישיבה תהיה בנפרד, ויתר על כן, ובאופן מוצהר - שהמרצים בכנס זה יהיו גברים בלבד. בעת שהסכמתי לתת את הרצאתי לא הייתי מודע להוראה זו, שאם כן - הרי שמלכתחילה לא הייתי נותן את הסכמתי. הגישה שנשים מנועות בעיקרון מלהיות מרצות עומדת בסתירה מוחלטת לערכים עליהם התחנכתי. הקביעה שנשים אינן יכולות להיות מוזמנות כמרצות בכנס לרפואת נשים הינה גם אבסורד מהבחינה המקצועית וגם והדרת נשים במלוא מובן המילה. וזאת דווקא בתחום בו יש לעמיתותי - רופאות הנשים והגנטיקאיות - הרבה מה לומר ולתרום, לא פחות מאשר לנו - הגברים.

2. בשיחה שקימתי היום עם הרב בנימין דוד הוא מסר לי את ההסבר שנתתם לתקשורת ואף מסר לי שרבני העדה החרדית קבעו שרופא שיבטל את השתתפותו בכנס "גמור מבחינתם". אינני יודע למה הכוונה, אך אטול את הסיכון ובלבד שאוכל להישיר מבט לאימי, אשתי, בתי, עמיתותי למקצוע, קהל המטופלות ויותר מכל - שאוכל להסתכל לעצמי בראי.

אני משער שדברים אלה יגרמו לכם למארגי הכנס ולמשתתפיו עגמת נפש. על כך צר לי באמת. במשך השנים שמחתי לסייע לכם בעצה ובהסבר על מחלות תורשתיות, וכך גם אמשיך לעשות בעתיד, אם תבקשו זאת ממני לטובת הזוגות שפונים אליכם.

עם זאת אבקשכם להבין כי יש עוד ציבור בארץ שגם לו יש צווי מצפון וקוים אדומים.

מנכ"ל ישראל חופשית, מיקי גיצין, אומר היום: "כנס זה חושף את האמת המרה – מי שמדיר נשים היא ממשלת ישראל. בנימין נתניהו, שהוא גם שר הבריאות, מדבר גבוהה גבוהה נגד הדרת נשים, ומי שמבצע אותה בשטח הוא סגנו יעקב ליצמן, שנשים רופאות הפכו אצלו לסוג ב' – אפילו בכנס על רפואת נשים. צריך לברך את פרופ' יובל על אומץ ליבו, ולבוז לאותם רופאים שישתתפו בכנס וידירו את לקוחותיהן מהחברה הישראלית."

בעקבות החשיפה על כך שבכנס של פוע"ה לא ירצו נשים אומר מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב כי "קשה מאוד להבין איך רבנים חרדים יכולים, בהסכמת גדולי התורה, לשבת בכנסת ולהאזין שם לנאומי נשים אבל אינם מוכנים לשבת ולהקשיב להרצאות של רופאות בכנס פוע"ה".

לדבריו "כיוון שלא מדובר בשאלה הלכתית, קשה להשתחרר מהרושם שמדובר בבעיה כספית. הישיבה בכנסת היא הדרך היחידה של המפלגות החרדיות לקבל תקציבים. נראה שהדרך לשכנע את פוע"ה להביא מרצות היא להפסיק להעביר לה תקציבים". עוד ציין רגב, שאם הבעיה היא לא ההקשבה לנשים אלא ההתבוננות בהן שיתכבדו הרבנים החרדים וישבו מאחורי מחיצה".