שבועות אחדים לאחר פרישתו של ראש מערך הגיור הלאומי היוצא, הרב חיים דרוקמן, מסתמן כי הרב יצחק לוי הוא המועמד מוביל להחלפתו. לוי כיהן בעבר כשר וחבר כנסת מטעם המפד"ל והאיחוד הלאומי, כשגם בלשכת ראש הממשלה וגם בסביבתו של הרב הספרדי הראשי, הרב עמאר, מוזכר שמו כמי שבהחלט מתאים לתפקיד. על פי גורמים בכנסת המינוי יתבצע במסגרת "דיל" שבין ש"ס וישראל ביתנו

לפני שבועיים פורסם ב'מקור ראשון' על ההסכמות שהושגו בין שתי המפלגות, תחת הכותרת "חוק צוהר תמורת חוק עמאר". כזכור, הסיכומים כללו תמיכה של ש"ס בחוק צוהר, שנועד להקל על זוגות שמבקשים להירשם לנישואין. מהצד השני, ישראל ביתנו איפשרה לש"ס לקדם את החוק שמבקש לאשר לרב שלמה עמאר לכהן בתפקידו כרב הספרדי הראשי לתקופת כהונה נוספת.

כעת מתברר, כי ככל הנראה מדובר בהבנות רחבות בהרבה משני החוקים שהוזכרו. על פי הגורמים, ההבנות כוללות גם את המינוי לתפקיד ראש מערך הגיור הלאומי, תפקיד שהתפנה לאחרונה עם פרישתו של הרב דרוקמן שהגיע לגיל פנסיה.

בתחילת המגעים עלה שמו של הרב שוקי רייך, ראש כולל ישיבת תורת יוסף המתגורר באפרת והיה מועמדו של יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו). רותם ביקש מגורמים בש"ס ומאנשיו של הרב עמאר כי יקחו את רייך בחשבון לכשתוקם ועדת האיתור לתפקיד. רותם נסע בינתיים לסין, במסגרת משלחת של שר החוץ, ובמקביל המשא-ומתן הוביל גם לשמות נוספים.

בשל הצורך לתפעל את מערך הגיור לאחר פרישתו של הרב דרוקמן, מונה באופן זמני לתפקיד הרב יצחק פרץ, מקורבו של הרב עמאר. המינוי נכנס לתוקף לפני שבועיים מאחר ולא היה מי שיחתום על תעודות גיור. המינוי הזמני סוכם על דעתו של ראש הממשלה וכמובן בתמיכתו של הרב עמאר. הרב פרץ הגיע לתפקיד מהנהלת בתי הדין הרבניים, ושימש בעבר גם כעוזר האישי של הרב עמאר.

לקראת הקמתה של ועדת האיתור, שאמורה להמליץ על מועמד קבוע לתפקיד, סומן לאחרונה הרב יצחק לוי כמועמד המוביל, אבל גורמים בתוך ש"ס לא פוסלים את האפשרות שבסופו של דבר המינוי הזמני של הרב פרץ יהפוך לקבוע.

גורמים בישראל ביתנו הסבירו כי הרב לוי אמור להמשיך בקו הפתוח והליברלי שיישם הרב דרוקמן במערך הגיור. גם בסביבתו של הרב עמאר הסכימו כי הרב לא צפוי להתנגד למועמדותו של לוי, אבל הדבר דורש עוד כמה הסכמות. "ברגע שתהיה הבנה עם כולם, כולל אנשי ישראל ביתנו ואנשי צוהר, לא תהיה בעיה", הוסיפו. "הרב יצחק לוי הוא ידיד וחבר והרב עמאר מאוד מעריך ומוקיר אותו", הסבירו מקורבי הרב עמאר.

הרב יצחק לוי עצמו, בשיחה עם 'מקור ראשון', הודה כי אכן פנו אליו ושאלו אותו האם יהיה מוכן להתמנות לתפקיד. "אמרתי שאם זה יהיה מציאותי אני אתייחס לזה", הסביר. "אם יוצע לי, אני אשקול זאת. שאלו אותי אם אהיה מעוניין. עוד לא נתתי תשובה. אני צריך עוד ללמוד מה התפקיד כולל ומהן הדרישות. ברגע שזה יהיה מעשי אדבר על כך בצורה הרבה יותר רחבה".

כתבתו של זאב קם התפרסמה הבוקר בעיתון "מקור ראשון"