המרכז לקיימות מקומית, מיסודו של מרכז השל, מרכז השלטון המקומי והפורום הישראלי לאנרגיה משיק היום (16.1.11) מיזם חדש של התייעלות אנרגטית ברשויות המקומיות. מטרת המיזם היא להניע הליכים של התייעלות אנרגטית ברמת השלטון המקומי, שהופכת למובילה במעבר לפיתוח בר קיימא. המיזם "מרכז לאנרגיה מקומית" זכה למענק נדיב מהאיחוד האירופי על סך 700 אלף יורו, ההצעה היחידה מישראל שזכתה במימון ב-2010 במסגרת מענקי ה- EuropeAid

כלים
"מרכז לאנרגיה מקומית" - מיזם חדש להתייעלות אנרגטית ברשויות מקומיות בישראל יוצא היום לדרך. המרכז יאפשר לרשויות מקומיות המעוניינות להתייעל בצורה משמעותית להפוך לרשויות מקיימות, המעודדות פיתוח בר קיימא, ולהתחיל בצעד הראשון של חסכון במשאבים דרך התייעלות אנרגטית. היום בישראל, רשויות רבות לא מצליחות עדיין ליישם תהליך התייעלות, בעיקר בשל היעדר ידע וניסיון מקצועי, בתחום שאכן נדרשת בו מומחיות רבה. המרכז בא למלא חלל זה באמצעות בניית בסיסי הנתונים, הענקת ידע וליווי לרשויות, ובאופן זה לאפשר להן לעשות את קפיצת ההתייעלות באופן מהיר וידידותי.

אורלי רונן-רותם, סמנכ"לית מרכז השל לחשיבה ומנהיגות סביבתית: "לרשויות המקומיות בעולם תפקיד מרכזי בהובלת פיתוח בר קיימא והתמודדות עם משבר האקלים. גם בישראל הצטרפו ב-2008, 18 ערים לאמנה הבינלאומית של ערים המתמודדות עם משבר האקלים ומפחיתות את פליטת גזי החממה משטחן. מטרת המרכז היא להכניס ערים נוספות לרשימת הערים המצטרפות לאמנה ומובילות שינויים בצריכת האנרגיה, הן ע"י הרשויות והן בקרב תושביהן והעסקים שפועלים בהן".

בשלב הראשון של המיזם תבחרנה מספר רשויות מקומיות מבין המצטרפות ל"תג הסביבה", ואותן ילווה המרכז באופן צמוד. הרשויות הנבחרות תזכנה לליווי צמוד בכל שלבי תהליך ההתייעלות האנרגטית, בהם: ביצוע סקירה אנרגטית, תכנון הליך ההתייעלות, ליווי מקצועי על ידי מומחי אנרגיה, מדידה והערכה, וכדומה. בהמשך הדרך תוכלנה רשויות נוספות להצטרף למרכז וליישם תהליכים דומים בשטחן.

מילכה כרמל, היועצת הסביבתית של המרכז השלטון המקומי, מסבירה כי: " הרשויות שתצטרפנה למרכז צפויות להשיג חסכון משמעותי בהוצאות האנרגיה שלהן, באופן ברור ומדיד. התועלת תתבטא הן בהיבט החיסכון הכלכלי המיידי, והן בהיבט של הורדת ביקושים לאומית.

מילכה מוסיפה כי: " תכנית "תג הסביבה" אליה הצטרפו 45 רשויות מקומיות, אשר הושקה בטקס רב משתתפים בנוכחות השר להגנת הסביבה, ח"כ גלעד ארדן ויו"ר המרכז לשלטון מקומי, מר שלמה בוחבוט, בסוף חודש דצמבר, 2010, מהווה את תכנית הבסיס להתייעלות בצריכת משאבים ברשויות המקומיות. קיימת היום התייחסות לנושא ההתייעלות האנרגטית ברמה הלאומית, ואנו מברכים על כך. אולם, ברמה המקומית, בה ניתן ליישם הליכים בצורה אפקטיבית ביותר, קיימות יוזמות ספוראדיות לחסכון אנרגטי. ישנה חשיבות רבה להתייעלות ברמה המקומית, כפי שמתרחש בהצלחה רבה במדינות אחרות בעולם. אנו מצפים כי המדינה תשקיע משאבים פיסקאליים להתייעלות אנרגטית גם ברשויות המקומיות"

יעל כהן פארן, מנכ"ל הפורום הישראלי לאנרגיה: "הצורך במרכז התעורר לאור משבר החשמל בו שרוי המשק הישראלי, בשל הגידול המתמשך בביקושים. למענה לגידול זה בביקושים ע"י הקמת תחנות כח חדשות יש עלות כלכלית וסביבתית גבוהה. על כלל הגופים במשק להירתם לצורך יישומה של תכנית לאומית להתייעלות אנרגטית. התייעלות אנרגטית היא הדרך המהירה והזולה ביותר לייצב את משק האנרגיה ולצמצם את פליטות המזהמים וגזי החממה בישראל. ה"מרכז לאנרגיה מקומית" יהווה דוגמא להתייעלות אנרגטית אפקטיבית עבור נבחרי הציבור ומקבלי ההחלטות, ויעלה על סדר היום הציבורי את חשיבות ההתייעלות האנרגטית הן ברמה המקומית והן ברמה הארצית."

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS