כלים

האגודה לזכויות האזרח הגישה אמש ערר לבית משפט השלום בתל-אביב בשם שלושה ממקימי וממובילי מאהל המחאה בשכונת ג'סי כהן בחולון, על התנאים המגבילים בהם שוחררו. לפי תנאים אלה, הוטלה על שניים מהעוררים הרחקה למשך 15 ימים מאזור המאהל ועל העורר השלישי הרחקה למשך 15 ימים מכל תחום העיר חולון. השלושה נעצרו במסגרת הריסת הצריפים במאהל המחאה בעיר

הבוקר התקיים דיון בבית משפט השלום בתל-אביב בעניינו של העורר שהורחק מתחום העיר חולון למשך 15 ימים. בדיון ביקשה המשטרה להרחיקו למשך 60 יום מהעיר, זאת לאחר שנעצר בגין הפרת תנאי ההרחקה. עו"ד נירה שלו מהאגודה לזכויות האזרח טענה שמדובר בדרישה בלתי צודקת ולא סבירה, לנוכח הפגיעה בחופש המחאה ולאור העובדה שהוא מתגורר בחולון ואין לו מקום אחר לפנות אליו. בית המשפט ביטל את ההרחקה מחולון, וקבע שהוא ישוחרר בתנאי של הרחקה ממאהל המחאה בעיר ל-10 ימים. דיון לגבי שני העוררים הנוספים נקבע לשעה 20:30 הערב.

ביום רביעי האחרון (4.9.2011) קיבלו חברי מאהל המחאה בג'סי כהן צווי הריסה מינהליים מעיריית חולון לצריפי עץ ארעיים שהוקמו במאהל. תוך שלושה ימים הגיעו עובדי העירייה בליווי כוחות גדולים של משטרה ויס"מ למתחם ופירקו את הצריפים האמורים. בבוקר הפינוי הגיעו שוטרים לבית אמו של אחד העוררים, הוא נלקח משם כשהוא אזוק בידיו לתחנת המשטרה בבת-ים, שם נמסר לו שהוא חשוד בהקמת אוהל. הוא שוחרר עם צו הרחקה למשך 15 ימים ממתחם המאהל. שני העוררים הנוספים נעצרו גם הם במסגרת מבצע ההריסות של סוכות וצריפים במאהל שנמשך יומיים, בחשד לבנייה לא חוקית. אחד מהם שוחרר עם צו הרחקה ממתחם המאהל למשך 15 ימים, השני שנחשד גם בהפרת סדר, הובא לתחנת המשטרה כשהוא אזוק ושוחרר בתנאי שיורחק מתחום השיפוט של העיר חולון למשך 15 ימים.

עו"ד שלו טוענת בערר, כי החשדות המיוחסים לעוררים כלל לא הצדיקו מעצר ואינם מצדיקים את שחרורם תחת הגבלות שכאלה. " שלילת חופש הביטוי והמחאה של שלושה ממקימי וממובילי מאהל המחאה בג'סי כהן חמורה במיוחד, לאור העובדה שהמאהל מהווה את המקום העיקרי באמצעותו יכולים יושביו למחות ולהעלות את מצוקותיהם על סדר היום הציבורי. לא ניתן להתעלם מן התחושה שכל מטרת מעצרם היא ניסיון פסול להשתקת המחאה החברתית הלגיטימית המתקיימת במאהל, ועל כן בית המשפט מתבקש לבטל לאלתר את תנאי השחרור המגבילים".

לערר שהגישה עו"ד שלו:

http://www.acri.org.il/he/wp-content/uploads/2011/09/hit22343.pdf