ח"כ דני דנון,   יו"ר ועדת העליה והקליטה, סייר בשכונות המסתננים הבלתי חוקיים בדרום תל אביב: "איום חברתי אסטרטגי על המדינה- לגרש את כולם לפני שיהיה מאוחר מידי"

יו"ר ועדת העליה והקליטה ויו"ר השדולה לטיפול בבעיית המסתננים, ח"כ דני דנון, סייר היום (ה') בדרום תל-אביב, על מנת לבחון את הפגיעה בעולים חדשים, כתוצאה מכניסת מסתננים בלתי חוקיים לשכונות בעיר: "ילדים ונשים מפחדים להסתובב ברחוב, הפשע גואה, האבטלה גבוהה והצביון היהודי בשכונות נעלם. המסתננים הם האיום המוחשי ביותר על מדינת ישראל, עם פוטנציאל של מאות אלפים שמחכים להגיע. יש שקוראים לזה גירוש, אני קורה לזה הגנה על המולדת" אמר דנון.

בסיור, אשר התקיים במסגרת ישיבה של ועדת העליה והקליטה, ציין דנון כי בחודש ינואר 2012 הגיעו לישראל יותר מסתננים מעולים חדשים: "זה מצב שלא מתקבל על הדעת- עלינו לנקוט בכל האמצעים העומדים לרשותנו בכדי למגר את תופעת המסתננים, לפני שיהיה מאוחר מידי- גירוש מיידי ומוחלט הוא הפתרון" אמר.

הסיור התחיל ברחוב לוינסקי, דרך התחנה המרכזית הישנה, רחובות נווה שאנן, דרך פיין, ויסוד המעלה. השכונות יפו ב', התקווה, קרית שלום ושפירא היו במוקד הסיור.

בנוסף, בסיור השתתף חבר הכנסת דניאל בן סימון שאמר: נוצרה פה מדינה בתוך מדינה, עם חוקים משלה. צריך למצור פתרון מדיני לטיפול בסוגייה.

שלמה מסלוואי, יו"ר ועד הפעולה של שכונות דרום תל אביב אמר: "ההזנחה הפושעת של ממשלת ישראל את תושבי דרום תל אביב יוצרת מצב בלתי נסבל של חיים בלתי אפשריים. תושבי השכונות חיים בפחד מתמשך. ממשלת ישראל חייבת להתערב באופן דחוף כדי להבטיח את בטחון התושבים בדרום תל אביב"

הגברת ולריה, עולה מבריה"מ לשעבר שגרה בשכונת התקווה, אמרה בסיור: "אני מפחדת להסתובב לבד ברחוב. פעם היו פה קולות של ילדים בחוץ, והיום רק שירים אפריקאים ופשע. עברתי המון בישראל, והתמודדתי עם הכל, אבל עם המצב הקיים אני לא מצליחה להתמודד, ואחרי 15 שנה בישראל אני אומרת: בגלל המסתננים- חבל שבאתי לארץ"

אסמרה אקלה, מרכז נושא יוצאי אתיופיה בעיריית תל אביב אמר: "יוצאי אתיופיה הם באותו צבע והם נחשפים לבעיות החברתיות שמביאים איתם המסתננים. שתיית אלכוהול והידרדרות לפשע הם רק חלק מהבעיה החברתית העצומה הזאת"

מסתננים בלתי חוקיים שדיברו במהלך הסיור אמרו: מוחמד, מסתנן מסודן: בין 2,000-3,000 דולר וחודש של נסיעות בדרכים והגענו לישראל. רצינו לבוא לפה, החיים פה יותר טובים. אנחנו חוסכים ומביאים את המשפחה. כולם כבר פה, כולל הסבא והסבתא. זה הכל עניין של כסף. בשלב זה טען, עיבאד, אחד מהפליטים מדרפור: אני ברחתי כדי להגן על החיים שלי ולא בשביל הכסף.

ארז קעטבי, מפקד תחנת המשטרה ברחוב לוינסקי אמר: הם גרים 30 בדירה של 3 חדרים, חוסכים מאות אלפי שקלים, קונים עסקים ובונים פה מדינה עם חוקים משלה. זנות, סמים ופשע הם עניין שבשגרה.

בסיור השתתפו חברי כנסת חברי הוועדה, נציגי עיריית תל אביב-יפו, המשרד לביטחון פנים, משרד הפנים – רשות ההגירה, מינהל אכיפה וזרים, יחידת עוז, המשרד לקליטת העלייה וועד שכונות דרום ת"א, עולים יוצאי אתיופיה ובריה"מ לשעבר שגרים בשכונות ומושפעים מהתופעה, ונציג המסתננים הבלתי חוקיים- עובד זר שהחל את דרכו כמסתנן בלתי חוקי ולאחר מכן קיבל אשרת עבודה.