בעלי עסקים קטנים מערי דרום הארץ (אשקלון, אשדוד, באר שבע ועוד) פנו לראש הממשלה, שר האוצר ושר הכלכלה בדרישה כי ממשלת ישראל תכריז באופן רשמי על מבצע ״צוק איתן״ כמלחמה על מנת לאפשר סיוע כלכלי מקיף ופיצויים לעסקים קטנים בדרום הארץ הנמצאים בסכנת קריסה

כלים

על רקע המשבר הכלכלי בערי הדרום המלווה את מבצע צוק איתן פנו היום בעלי עסקים קטנים בערי דרום הארץ (אשקלון, אשדוד, באר שבע, קריית מלאכי, נתיבות, ועוד) במכתב אל ראש הממשלה, שר האוצר ושר הכלכלה, בדרישה כי ממשלת ישראל תכריז מלחמה באופן רשמי וחוקי על פי סעיף 40 (א) לחוק יסוד הממשלה.

בעלי העסקים, וביניהם בעלי מסעדות, חנויות, נותני שירותים ועוד, כתבו לשרים:

"מזה שלושה שבועות, מתחילת מבצע "צוק איתן", ירדו ההכנסות של עסקינו בעשרות אחוזים ועבור חלקינו, נעצרו ההכנסות כליל. באותה העת, התקורות (שכר דירה, ארנונה, חשבונות חשמל, שכר עובדים וחובות לספקים ורשויות המיסוי) נותרו בעינן. הסדרי האשראי העסקי עם הבנקים קשיחים אף הם, וחלקינו נמצאים במרחק של שבועות ספורים מקריסה וסגירה של בתי העסק שלנו, המכלכלים את משפחותינו.

חשוב לזכור שעסקים קטנים בדרום הארץ נאבקים על קיומם גם בימי שגרה, גם בשל המצב הבטחוני המאפיין את האזור בעשור האחרון. לבעלי העסקים בדרום אין רזרבות שיאפשרו להם לשרוד את מצב החירום המלחמתי ללא סיוע משמעותי של המדינה. כדי להמשיך ולהיות עורף חזק, לתמוך במשפחות וביישובים שלנו, עלינו למנוע את הקריסה הכלכלית של אלפי משפחות התלויות בעסקינו.

המצב החוקי כעת מוגדר "מצב מיוחד בעורף" אשר מאפשר מנגנון פיצוי חלקי רק עבור ישובי עוטף עזה ושדרות באמצעות תקנות מס רכוש וקרן פיצויים, כאשר הפיצויים עשויים להתרחב לאשקלון ואשדוד. אנחנו, תושבים ובעלי עסקים בערים וביישובי הדרום נמצאים בחזית הפגיעה בעורף, אך מופקרים לחלוטין מבחינה כלכלית.

על כן, אנו דורשים מכם להגדיר ולהכריז על המצב הנוכחי כמצב מלחמה באופן חוקי ורשמי ולתקן תקנות חירום כלכליות על מנת שנוכל להמשיך ולקיים את עסקינו ואת הכלכלה החיונית בדרום הארץ."