כלים

בית ספר סגול למדעי המוח, שיחנך באוניברסיטת תל אביב הוא ראשון מסוגו בישראל.  הסטודנטים יפגשו בביה"ס את טובי המרצים והחוקרים בתחום משבע פקולטות שונות ברחבי הקמפוס: מדעי החיים ומדעי החברה, רפואה והנדסה, המדעים המדויקים, מדעי הרוח והאומניות. השילוב של הפקולטות השונות יאפשר לבית הספר לפתח תוכניות בינתחומיות חדשות בחקר המוח בשנים הבאות

פרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל-אביב, ציין כי האוניברסיטה, גייסה את מלוא עוצמתה האקדמית למשימה אדירה וחדשנית: הכשרת דור העתיד של אנשי מדע מצטיינים, חוקרים רחבי אופקים וידע, שיובילו את מדעי המוח בשנים הבאות.

לדברי פרופ' אורי אשרי, ראש בית ספר סגול למדעי המוח, לבית הספר החדש יתקבלו המובחרים שבסטודנטים, והם ילמדו בו משלב התואר הראשון למצטיינים, דרך תוכניות לתואר מוסמך ועד לדוקטורט בחקר המוח.

הסטודנטים בבית הספר יחשפו לידע עדכני רב-רובדי בתוך סביבה מעשירה של שיתוף פעולה בינתחומי, ויתמודדו לראשונה עם אתגרי המחקר המדעי.

לדברי פרופ' קלפטר, ביה"ס החדש ישמש במה למפגש ולשיתופי פעולה בינתחומיים בין חוקרים שישתלבו בפעילותו. הוא יפתח את שעריו גם לסטודנטים ומדענים מחו"ל, יקדם שיתופי פעולה בינלאומיים, וישים דגש על קליטת ישראלים השבים אלינו במסגרת המאמץ הלאומי המכונה 'החזרת מוחות'.

פרופ' קלפטר ציין עוד, כי ביה"ס סגול למדעי המוח נבנה על יסודותיו האיתנים של חקר המוח הבינתחומי והמגוון, המתקיים באוניברסיטת תל-אביב כבר שנים רבות. יותר מ-70 חוקרים עתירי הישגים פועלים היום בפקולטות השונות תוך שיתוף פעולה עם מרכז-העל לחקר המוח ע"ש אדמס ומכונים ייעודיים נוספים.

אוניברסיטת תל אביב הייתה הראשונה בישראל, שפיתחה תוכניות לימוד לתואר ראשון במדעי המוח. פעילותה המחקרית בתחום משלבת מצע פורה של מחקר בסיסי עם מחקר יישומי מתקדם, הנתמך על-ידי 17 מרכזים רפואיים המסונפים לאוניברסיטה.

עד היום, הניבו חוקרי המוח של אוניברסיטת תל-אביב מאות פטנטים ופרסומים בכתבי-עת מדעיים מובילים, ואף רשמו לזכותם הישגים מרשימים במאבק למיגור מגוון מחלות קשות שמקורן במוח.

לרגל חנוכת ביה"ס סגול למדעי המוח (הנקרא על שמו של סמי סגול) יתקיים באוניברסיטת תל אביב בין ה-7-9 בפברואר כנס בינלאומי לחקר המוח.

הכנס יפגיש לראשונה ארבעה חתני פרס נובל, בתחומי פיזיולוגיה ורפואה: לינדה באק (ארה"ב) וארווין נהר (גרמניה) ומתחום הכימיה: מרטין צ'אלפי (ארה"ב) ועדה יונת (ישראל). כמו-כן ישתתפו חוקרים מובילים בתחומי מדעי המוח מהארץ ומהעולם.

הכינוס יתרכז בין היתר בחידושים ובפריצות דרך מדעיות בהבנת המנגנונים למחלות ניווניות ופסיכיאטריות, כגון אלצהיימר וסכיזופרניה ובהתקדמות שחלה בפיתוח תרופות למחלות אלה; ביכולות של המוח לקלוט ולעבד מידע; בבסיס העצבי לרגשות ובעיבוד מידע הנקלט באמצעות החושים. בין הנושאים שיידונו: הבנת חוש הריח, הבסיס הגנטי לאלימות; כיצד המוח יודע לזהות פרצופים; כיצד עטלפים יודעים לנווט את דרכם; המוח הגמיש- כיצד מתאפשרת למידה במוח גם בגילאים מבוגרים.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

עדכונים אחרונים

אפר 23, 2020

ד"ר רון ברנט מונה לתפקיד מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז שניידר

הנהלת מרכז שניידר הודיעה על מינוי חדש בבית החולים: ד"ר רון ברנט מונה לתפקיד מנהל המחלקה…
דצמ 18, 2019

תואר ראשון בחינוך למען דור העתיד

ככול שהעולם בו אנו חיים משתנה ומתאים את עצמו לעתיד הטכנולוגי, כך גם דרכי ההוראה וחומרי…
דצמ 11, 2019

כיצד אפשר להשלים כיום בגרויות

לא מעט אנשים אשר אינם סיימו בתיכון את כלל הבגרויות אשר נדרשו להם על מנת שיקבלו תעודת…
נוב 12, 2019

עבודות סמינריון ולימודים

סמינריון, עבודות סמינריון, עבודה סמינריונית, כתיבת סמינריון, כתיבת עבודות, כתיבת עבודה…
יונ 13, 2019

מתקשים במקצועות אנגלית ומתמטיקה? מרכזי לימוד מטיק- הצלחה אישית לכל תלמיד

כמעט כל הורה עם ילדים בחטיבת הביניים והתיכון, מכיר את הקשיים בהם נתקלים התלמידים כתוצאה…