ארגוני זכויות האדם הודיעו היום כי לא ישתפו פעולה עם חקירה פוליטית שחורגת מסמכות הכנסת, לאור הכוונה להעלות את ההצעה לועדות החקירה הפרלמנטריות לארגוני השמאל,  לאישור סופי במליאה ביום רביעי הבא

"אין בכוונתנו לשחק תפקיד סטטיסטים במשפטי ראווה פוליטיים. במדינה דמוקרטית הכנסת מפקחת על הרשות המבצעת ולא על ארגוני החברה האזרחית". אמרו בארגוני השמאל רופאים לזכויות אדם, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל וארגון יש דין.

לדברי חגי אלעד, מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח, "החבורה הקיצונית המובילה את הקואליציה לא תבוא על סיפוקה עד שכל מי שלא חושב כמוה יושתק. לאגודה לזכויות האזרח אין שום כוונה לשתף פעולה עם משפטי הראווה המגוחכים הללו. כך או כך, לא ישתיקו אותנו. אנחנו נמשיך לעשות הכל כדי להגן על זכויות האדם – כולל, כשצריך, השמעת ביקורת שלא מוצאת חן בעיני חלק מהח"כים."

ח"כ דב חנין (חד"ש), ממובילי המאבק נגד ועדות החקירה הפרלמנטריות לארגוני השמאל, תקף בחריפות את הכוונה להעלות את ההצעה לאישור סופי במליאה ביום רביעי הבא: "יוזמתו ההזויה של הימין הקיצוני עוררה גל של התנגדות ציבורית, ביקורת מקצועית ותקשורתית בארץ ובעולם. מדובר במנגנון קטלני לדמוקרטיה – ועדות חקירה לארגונים ופעילים פוליטיים תחקור רק את הלגיטימי ובעצם תרתיע אזרחים מלהיות מעורבים".

ח"כ חנין הוסיף: "בהצבעה הראשונה על הקמת ועדות החקירה היינו מעט מתנגדים. היום ברור לציבור כולו שמדובר ברדיפה פוליטית מהסוג הישן של הסנטור ג'וזף מקרתי. אני קורא לציבור לשוב ולהשמיע את קולו בעוצמה. המרחב הדמוקרטי בישראל מצטמצם מיום ליום, ואם לא נצא כולנו עכשיו להגנת הדמוקרטיה – לא תישאר דמוקרטיה להגן עלינו".