עמותת "אני ישראלי", הפועלת לקידום לאום ישראלי שווה ומשותף לכל אזרחי ישראל, מגנה בתוקף את כוונת ממשלת הקואליציה לחייב "שבועת אמונים למדינה יהודית דמוקרטית" מכל מי שעומד לקבל אזרחות ישראלית

כלים

"אני ישראלי" מנהלת מזה תריסר שנים מאבק משפטי נגד הנוהל של משרד הפנים הישראלי לסמן את אזרחי ישראל על פי "לאום" התלוי בדת ועל פי מוצא אתני. הסימון מתבצע במרשם התושבים של מדינת ישראל וכן – בשנים האחרונות בצורה סמויה בלבד - בתעודות הזהות של אזרחי ישראל.

מטעם העמותה נמסר: עצם ההגדרה "מדינה יהודית דמוקרטית" מהווה רעיון רצוף סתירות. יהודי מאמין אינו יכול להישבע בשמה של "מדינה דמוקרטית", ואילו דמוקרט אמיתי לא ימצא מקום במדינה שמדרגת את אזרחיה על פי השתייכות לדת זו או אחרת. יש לזכור, כי במדינת ישראל הדת היהודית מוכרת אך ורק בגירסתה האורתודוכסית, המאמינה בהתרחקות קיצונית מלא-יהודים. חוק האזרחות המוצע מהווה על כן מהלך נוסף בהעמקת הצביון הדתי-אורתודוקסי של מדינת ישראל, וראוי לגינוי ודחיה מכל וכל..

"הדרישה לחייב אזרחים לא יהודים להכיר במדינה כ'יהודית ודמוקרטית' מהווה מהלך נוסף בהעמקת התערובת המאוסה של דת ופוליטיקה המאפיינת את מדינתנו. על ישראל לקבל עליה את האמנות הבינלאומיות האוסרות לחייב רישום אדם כבן למיעוט לאומי כנגד רצונו, ולהכיר בלאום הישראלי. כל אזרח חדש של מדינת ישראל אמור להיות בן הלאום הישראלי, כמקובל בעולם".

את המהלך המשפטי שקיבל את השם "אני ישראלי" החל לפני שנים רבות פרופסור עוזי אורנן, לוחם אצ"ל לשעבר, חבר בתנועה ה"כנענית" לשעבר, בלשן בעל שם, ופעיל זכויות אדם. לעתירה התלויה ועומדת עדיין בפני בית המשפט העליון הצטרפו אל אורנן כמה עשרות עותרים, ועל עצומות התמיכה במהלך זה חתמו במהלך השנים אלפי ישראלים, שרובם המכריע מוגדרים "יהודים" על פי רישומי משרד הפנים.

"ההצעה המונחת היום על שולחן הממשלה ממחישה בצורה החריפה ביותר את החשיבות והדחיפות של הכרת מדינת ישראל בלאום הישראלי, על מנת לבלום את המדרון החלקלק שבו מידרדרת ישראל ממדינה נאורה לתיאורטיה חשוכה." אומרים בעמותה.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS