בדיון במליאת הכנסת אמש (ב'), זימנה האופוזיציה דיון תחת הנושא "מדיניות הממשלה הגזענית לייהוד הגליל והנגב". חברי הכנסת מחו על מכתב הרבנים הקוראים לאסור מכירת דירות לערבים, וטענו כי זהו מהלך גזעני אותו מובילה הממשלה שאיננה מוחה בתוקף נגד הצטרפותם של רבנים רבים מהציונות הדתית ורבנים רבים המשמשים כעובדי ציבור למכתב הקריאה

"שנים רבות דיברו על ייהוד הגליל וייהוד הנגב, ועכשיו פתאום מפחדים מהמילים הללו?", שאל ח"כ אורי אורבך (הבית היהודי) שנאם במליאה מטעם הקואליציה. "פתאום ייהוד הגליל וייהוד הנגב הן מילים לא לגיטימיות?".

ח"כ אורבך טען כי מדובר במציאות חדשה שקיימת בשנים האחרונות, בה אסור לעשות שימוש במונחים כמו "ארץ ישראל" ו"עם ישראל", שכביכול מילים אלו משויכות לצד הימני של המפה הפוליטית. עוד הוסיף כי "יש זכויות שוות ליהודים וערבים – זכויות אזרח", אך עם זאת ישראל כמדינה יהודית "מעדיפה את זכויות היהודים על פני זכויות אחרות. צריך לומר זאת, זה כתוב גם במגילת העצמאות" אמר.

חברי הכנסת נינו אבסדזה ומגלי והבה (קדימה) תקפו בקריאות ביניים חריפות את דברי ח"כ אורבך באומרם כי מדיניותו לא תקינה מבחינה דמוקרטית. "זוהי מדינת 'נפתליסטן', סוג אחר של דמוקרטיה משונה" אמרו.

ח"כ אורבך ענה בתגובה כי ישראל היא מדינת הלאום היהודי, "לא הלאום הפלסטיני, לא הלאום הערבי, וגם לא מדינת כל אזרחיה. ועל כן אין לחשוש מזה, ולא להתנצל, ולא להתפתל וגם לא להגיד את הדברים האלה בקריצה שלא מרמה אף אחד חוץ מאשר את עצמנו". ח"כ שלמה מולה (קדימה) הצטרף לדיון הסוער ותקף, "אתה לא חייב להחליף את הח"כים של ישראל ביתנו. אנשים כמוך לא צריך לשמוע, צריך לסגור את האוזניים ולתבוע אותך".

ניסה להרגיעו סגן יושב ראש הכנסת, ח"כ ראלב מג'אדלה שאמר כי דווקא האזרחים הערבים רוצים בתור מיעוט לקיים מדינה דמוקרטית, "ולכן צריכים להקשיב בשקט בלי הפרעות ביניים".

ח"כ אורבך ענה כי "גם אנחנו בתור רוב רוצים מדינה דמוקרטית. מדינה דמוקרטית איננה סותרת מדינה יהודית ואיננה סותרת את הגשמת הרצונות הלאומיים של היהודים – איננה סותרת ייהוד הגליל וייהוד הנגב, וכך נעשה וכך גם נצליח", סיים.