בעוד הקואליציה מקדמת את חוק קצבת הבטחת הכנסה לאברכים, 86% מבוחרי הליכוד ו-95% מבוחרי ישראל ביתנו בעד קיצוץ ההטבות לאברכים. מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: "אין גבול לציניות. אסור לועדת השרים לאשר את החוק להרס כלכלת ישראל"

86% מבוחרי הליכוד ו-95% מבוחרי ישראל ביתנו תומכים בהקטנת המימון לישיבות כדי לגרום לגברים החרדים לצאת לעבודה. זאת, בניגוד מוחלט לכוונת ועדת השרים לחקיקה לאשר מחר (ראשון) הצעת חוק עוקף בג"ץ שינציח את קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים. כך עולה ממחקר "מדד הדת והמדינה קיץ 2010" שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. המחקר מתבסס על מדגם מייצג גדול במיוחד של 800 איש.

בסך הכל שלושה מכל ארבעה יהודים בישראל תומכים בהקטנת המימון לישיבות כדי לגרום לגברים חרדים לצאת לעבודה. זוהי עלייה של 7% מ-68% במדד חורף 2010 ל-75% במדד קיץ 2010. בין התומכים בהקטנת המימון לישיבות ולמשפחות מרובות ילדים: 92% מהחילונים, 96% מהעולים, 82% מהמסורתיים ויותר מחצי מהמשיבים הדתיים, 54%.

ח"כ ניצן הורוביץ קורא לשרי הממשלה שלא להצביע מחר (יום א') בעד הצעת החוק עוקפת בג"ץ של המפלגות החרדיות למימון האברכים בצורה לא שוויונית: "אין שום סיבה לממן ציבור גדול שאינו לוקח חלק בשוק העבודה. הסטודנטים בישראל גם עובדים, גם לומדים וגם עושים מילואים – ואינם זוכים לתגמולים כה נאים מהמדינה כמו האברכים ובחורי הישיבות", אמר ח"כ הורוביץ.

"על הממשלה, בעקבות בג"צ, לקבל הכרעה היסטורית: האם לעודד השכלה גבוהה, השתלבות בשוק העבודה ויציאה ממעגל העוני, או לתמוך בלימודי קודש והנצחת אי-העבודה בקרב חלקים רחבים במגזר החרדי. בימים בהם האוניברסיטאות סוגרות מחלקות בגלל היעדר תקציב, העברת עוד 150 מיליון שקלים לתמיכה באברכים היא צעד בלתי נסבל. הרוב החופשי בישראל לא יסלח לממשלה שמעדיפה דילים קואליציוניים על פני טובת החברה והמדינה"

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר כי "השם הנכון להצעת החוק הוא החוק להרס כלכלת ישראל. אין גבול לציניות של הפוליטיקה הקואליציונית. ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר שטייניץ נכנעים לדרישת התועבה החרדית. אסור לועדת השרים לאשר את החוק הזה ובכך למכור את עתיד הילדים של כולנו".

לדברי רגב, "גם בוחרי הקואליציה מבינים שקצבת הבטחת ההכנסה לאברכים היא מהתמיכות המזיקות ביותר למשק. הקצבה גורמת ישירות לכך ש-11 אלף אברכים ו-11 אלף נשותיהם נשארים מחוץ לשוק העבודה. בכך היא מהווה פיגוע מתמשך בכלכלה הישראלית".

גם תנועת "ישראל חופשית" קוראת לראש הממשלה ושר החינוך להעמיד את האינטרס הלאומי בראש סדר העדיפויות של תקציב 2011 ולהימנע מתשלום אתנן למפלגות החרדיות בדמוי "הבטחת הכנסה" מפלה לאברכים בלבד.

"ברור לנו, כמו ליתר אזרחי ישראל, כי תרומתם של הסטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות למדינה , אינה נופלת מתרומתם של תלמידי הישיבות ועל כן אין זה צודק או הגיוני לתגמל בכספי ציבור אברכים בלבד." אומרים בתנועה החילונית.

תנועת "ישראל חופשית" מודיעה כי במידה והצעת החוק תאושר בועדת השרים לענייני חקיקה היא תפתח בקמפיין ציבורי רחב נגד הצעת החוק.

"ראש הממשלה שלנו הוכיח שהוא לחיץ ולכן על הציבור החופשי בישראל ללחוץ עליו, בדיוק כמו בפרשת בית החולים באשקלון, עד אשר יקבל את ההחלטה הנכונה" אומר מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת ישראל חופשית. "ברור לכל בר דעת כי מדובר בשוחד פוליטי ולא במדיניות ראויה למדינה מתקדמת. לכן עדיף לראש הממשלה שימנע מלהטוטים פוליטיים הפוגעים במערכת הציבורית והפוליטית ויקבל מראש את ההחלטה הנכונה למדינת ישראל."