86% מהעולים ו-73% מהחילונים: מתנגדים שתלמידי ישיבות יעשו שנה שירות אזרחי במקום שירות צבאי. סקר מכון סמית לעמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון מגלה התנגדות מסיבית בציבור לסעיף העיקרי ברפורמה שאישרה הממשלה בתחילת השבוע שעבר. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "המסר של הציבור ברור - לא לרפורמת הפטור, לא לפטור לכל אברך"

59% מהציבור היהודי בישראל, מתנגדים להעניק לתלמידי הישיבות פטור משירות צבאי בתמורה לכך שיעשו שנה שירות אזרחי. בין העולים מתנגדים 86% לכך שהממשלה תאפשר לתלמידי הישיבות שירות אזרחי של שנה במקום שירות צבאי ובין החילונים - 73%. כך עולה מסקר שערך מכון סמית עבור עמותת - חדו"ש לחופש דת ושוויון.

ביום ראשון בשבוע שעבר אישרה הממשלה רפורמה בחוק טל שבמרכזה פטור משירות צבאי לתלמידי ישיבה מגיל 22, בתנאי שיעשו שירות אזרחי של שנה.

רק 36% מהציבור תומכים במתן הפטור בגיל זה או מוקדם יותר. עוד 5% מוכנים להענקת הפטור תמורת שנה שירות אזרחי בגיל מבוגר יותר מזה שאישרה הממשלה, 24 או 26. הסקר נערך ב-27-28 בדצמבר בקרב מדגם מייצג של 500 איש מהאוכלוסייה היהודית הבוגרת.

מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"המסר של הציבור ברור: לא לרפורמת הפטור של הממשלה, לא להחלטת הממשלה לפטור לכל אברך, לא להפיכת האפליה בין דם לדם למדיניות ממשלתית, לא לכניעה השיטתית של הממשלה לסחטנות המפלגות החרדיות".

לדברי רגב, "הציבור משוכנע ששירות אזרחי של שנה לא יכול להיות תחליף לשלוש שנות צבא, בהן מחויבת שאר האוכלוסייה היהודית. חבל ששרי הממשלה אינם מצליחים להבין את האמת הכל כך פשוטה הזו".