68%, יותר משני שליש מהציבור היהודי בארץ, מתנגדים להחלטת הממשלה שהתקבלה לאחרונה ומבטלת למעשה את חוק טל, לבטל את חובת השירות הצבאי לבחורי ישיבות ולאפשר להם לעשות רק שירות אזרחי בן שנה

כך עולה מסקר שערך מכון רפי סמית עבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. הסקר נערך ביום חמישי שעבר וביום ראשון האחרון בקרב מדגם מייצג של 500 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת.

הממשלה קיבלה את ההחלטה בחשאי לפני שלושה שבועות, במסגרת חבילת ההחלטות של התוכנית הכלכלית לשנת 2011. היום ערכה הכנסת דיון פגרה מיוחד בפרשה, אך אף לא אחד משרי הממשלה הבכירים לא הגיע להסביר את ההחלטה.

לפי הסקר, ההתנגדות להחלטה חוצה מגזרים: בין המתנגדים להחלטה 80% מהחילונים, 81% מעולי חבר המדינות ו-65% מהמסורתיים. 72% מהמשתכרים מתחת לממוצע מתנגדים להחלטה כמו גם 71% מהמשתכרים מעל הממוצע. 69% מהצעירים עד גיל 30 מתנגדים לצד 70% מהמבוגרים מעל גיל 50. בציבור החרדי יש שביעות רצון גדולה מהפטור הצפוי: 62% מהציבור החרדי תומכים בהחלטת הממשלה.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, קרא בתגובה לממצאי הסקר לממשלה "להתעשת ולהודיע לאלתר על ביטול ההחלטה המגונה להעניק פטור גורף לבחורי הישיבות".

לדברי רגב, "הדרך בה פעלה הממשלה מעידה על כך שידעה שהציבור לא יהיה מוכן להשלים עם מדיניות זו, כפי שאכן מוכיחות תוצאות הסקר. ההחלטה היא בלתי חוקית ברמה כה חמורה, עד שמתעוררת דאגה לשלטון החוק בישראל. יש לקוות שנתניהו ושטייניץ ידעו להודות בטעות ולהפסיק להתעלם מרצון הציבור".